رفتن به نوشته‌ها

کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه مسئول حدود 4 میلیون مرگ است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که در نتیجه اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن ، جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش ، فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رعایت رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری ایفا می کند و دیابت به دلیل شیوع زیاد و جنبه های متعدد آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. اثرات ایجاد شده. دیابت باعث ایجاد عوارض عمده در اکثر سیستم ها و اندام های بدن می شود و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا آب مروارید یکی از بیماری هایی است که در افراد دیابتی بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

شریان های مغزی یکی از ناحیه هایی هستند که می توانند در اثر دیابت و عدم کنترل آن به شدت آسیب ببینند. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد می کند ، بنابراین احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به دیابت 2 برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری عصب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن دچار اختلال می شوند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها ، به ویژه پا ، در اثر قند خون بالا آسیب می بیند که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود.

مرد

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند باعث درد پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو پس از حوادث و آسیب ها است ، به ویژه در جهان.

دانشکده

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که اگر قند خون به درستی کنترل نشود می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر بیماریهای مختلف قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر همراه با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد دیابتی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر شایع است.

چرم

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد التهاب می شود. از سوی دیگر ، تعریق در اندام های خاصی مانند کف دست افزایش می یابد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بستگی به دلیل خوردن و زمان و مقدار خوردن دارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان در انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین حالت ممکن برای کنترل قند ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه پزشکی برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و برای دیابت نوع 1 شامل شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین است.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *