رفتن به نوشته‌ها

چربی مناسب برای حفظ سلامت شما


چربی مناسب برای سالم ماندن چیست؟

امروزه نظرات متفاوت و گاه متناقضی در مورد نوع چربی مناسب برای حفظ سلامت مشاهده می کنیم. برخی افراد چربی های حیوانی (مشتق شده از دم های ذوب شده یا کره آب شده) را طبیعی می دانند. آنها می گویند خوردن این نوع چربی برای سلامتی بهتر از انواع گیاهی است. همچنین به دلیل فرآیندی است که در حین روغن کاری روی دانه های گیاه انجام می شود. دلیل دیگری نیز گاهی شنیده می شود. قطره روغن نباتی هنگام استفاده چسبناک است. مدعیان روغن های گیاهی ناسالم برای سرخ کردن معتقدند که دم ها هنگام سرخ شدن به سطح گاز نمی چسبند. بنابراین نشان می دهد که این نوع چربی سالم تر است ، بنابراین در این مقاله از وب سایت متخصص تغذیه در اصفهان دکتر رضا آتمانی ، به طور مختصر در مورد ساختار روغن ها و نوع چربی مناسب برای حفظ سلامتی به منظور اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت چربی ها ارائه دهید.

مصرف چربی های گیاهی

از سوی دیگر ، متخصصان تغذیه نیز معتقدند که خوردن چربی های گیاهی برای حفظ سلامت افراد بهتر است. دلیل اصلی این امر وجود کلسترول و اسیدهای چرب اشباع شده در روغن های حیوانی است که باعث رسوب چربی در عروق و همچنین سخت شدن دیواره شریان ها می شود که منجر به تصلب شرایین و در نهایت فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی می شود. روغن های گیاهی علاوه بر اسیدهای چرب چند غیر اشباع امگا 6 و امگا 3 ، حاوی مقادیر مناسبی از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند ویتامین D هستند که به حفظ سلامت مصرف کنندگان کمک می کند.

مولکول چربی از ترکیب الکل سه ظرفیتی به نام گلیسرول یا گلیسرول با یک تا سه اسید چرب ساخته می شود. مولکول اسید چرب از تعدادی کربن و هیدروژن تشکیل شده است. اگر فقط یک الکترون بین دو اتم یک اتم در این مولکول مشترک باشد ، آن را پیوند معمولی می نامند. از طرف دیگر ، اگر دو الکترون بین دو اتم مشترک باشند ، به آن پیوند دوگانه می گویند. بنابراین اولین مورد ، هنگامی که پیوند مضاعفی بین اتمهای کربن زنجیره اسیدهای چرب وجود ندارد ، اسید چرب اشباع یا SFA نامیده می شود.

لیست اسیدهای چرب اشباع شده

اگر پیوند مضاعفی بین اتم های کربن در زنجیره اسیدهای چرب وجود داشته باشد. آنها اسیدهای چرب اشباع (SFA) نامیده می شوند. بسته به اینکه آیا این اسیدهای چرب دارای یک یا چند پیوند دوگانه هستند. نام آنها متفاوت خواهد بود. اگر در ساختار اسیدهای چرب یک پیوند غیر اشباع وجود داشته باشد. این اسید چرب غیر اشباع (MUFA) نامیده می شود. اگر دارای بیش از یک پیوند دوگانه است. این اسید چرب اشباع نشده (PUFA) نامیده می شود.

بسته به ساختار اسید چرب و محل پیوندهای دوگانه در آن ، می توان آنها را اسیدهای چرب امگا 3 یا امگا 9 نامید. لازم به ذکر است که سه اسید چرب اشباع نشده به نام اولئیک ، لینولئیک و لینولنیک برای بدن لازم است. یعنی بدن قادر به ساخت آنها نیست. اما او به آنها نیاز دارد. همانطور که گفته شد ، اسیدهای چرب ضروری فقط به مقدار کافی در روغن های گیاهی وجود دارند.

به طور کلی ، اگر مقدار زیادی اسیدهای چرب اشباع مصرف می کنید ، می توانند باعث افزایش غیرطبیعی کلسترول خون شما شوند. علاوه بر این ، اکثر اسیدهای چرب ، از جمله اسید لوریک ، اسید میریستیک و اسید پالمیتیک ، باعث افزایش چربی خون و آسیب عروقی می شوند. اسید میریستیک بیشترین قدرت را برای ایجاد ضایعات عروقی دارد و بعد از آن اسید پالمیتیک و لوریک وجود دارد. اسید میریستیک اغلب در کره ، روغن نارگیل و روغن هسته خرما یافت می شود. اسید پالمیتیک 60 درصد از مصرف اسیدهای چرب اشباع را تشکیل می دهد و باعث GH بالاترین شیوع هایپرکلسترولمی (کلسترول بالا) می شود. این اسید چرب در بیشتر چربی های حیوانی یافت می شود.

جایگزینی اسیدهای چرب اشباع با اسیدهای چرب اشباع نشده

جایگزینی اسیدهای چرب اشباع شده با اسیدهای چرب اشباع نشده چند پیوندی (مانند لینولئیک اسید ، یک اسید چرب 18 کربنی) و همچنین افزایش مصرف میوه و سبزیجات می تواند از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند. بنابراین ، نوع اسیدهای چرب در رژیم غذایی به طور قابل توجهی بر افزایش چربی خون ، کلسترول و ایجاد بیماری های قلبی عروقی تأثیر می گذارد.

افزایش 1 درصدی مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده ، 1.4 میلی گرم در دسی لیتر کلسترول را کاهش می دهد. این اسیدهای چرب در روغن های گیاهی ، سس سالاد و مارگارین فراوان است. مطالعات نشان داده است که رژیم مدیترانه ای میزان بیماریهای مزمن عروقی را 70-50 reduces کاهش می دهد. این رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات (هویج ، شلغم ، سیب زمینی ، پیاز ، تربچه) ، سبزیجات برگ سبز ، نان و غلات ، ماهی ، غذاهای غنی از اسید لینولئیک (روغن کتان و روغن کانولا) و روغن های گیاهی مانند کلزا است. مغز آن مانند گردو است.

فرآیند هیدروژناسیون ، که به طور گسترده در صنعت برای سخت شدن روغن ها و مارگارین استفاده می شود. باعث ایجاد اسید چرب خطرناکی به نام ترانس می شود. با این حال ، برخی از اسیدهای اشباع نشده در غذاهای حیوانی (گوشت گاو ، کره و چربی شیر) یافت می شود. اما میزان اسیدهای چرب اشباع نشده در چربی های طبیعی کم است.

مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده باعث افزایش کلسترول می شود. این اسیدها از نظر بیولوژیکی مانند اسیدهای چرب اشباع عمل می کنند و در عین حال ، قدرت اکسیداسیون بالای آنها باعث آسیب بیشتر می شود ، بنابراین برای سلامتی مفید نیست. توصیه می شود بیش از 2 of از کل انرژی رژیم غذایی توسط اسیدهای چرب اشباع نشده تأمین شود. از مصرف کره گیاهی سفت که به روشهای سنتی تولید می شود باید اجتناب شود.

چربی مناسب برای سالم ماندن متخصص تغذیه اصفهان

میزان چربی رژیم غذایی:

چاقی با مصرف چربی ارتباط دارد و بر بسیاری از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی از جمله تصلب شرایین تأثیر می گذارد. هنگامی که چربی رژیم غذایی کاهش می یابد ، سطح تری گلیسیرید و کلسترول نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. شکی نیست که رژیم غذایی کم چربی که کمتر از 20 درصد از کل انرژی را از چربی تامین می کند ، نمی تواند سطح کلسترول را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین توصیه اصلی این است که میزان مصرف چربی باید کمتر از 30 درصد کالری روزانه باشد و تنها کمتر از 7 درصد رژیم غذایی باید دارای چربی اشباع شده و بقیه چربی باید چند غیر اشباع ، به ویژه ترانس و امگا 3 باشد.


دکتر.. ردا آتمانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمانی می تواند با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا آتمنانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

راهکارهای کنترل گرسنگی

راهنمای خرید لبنیات

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدراتمنتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *