رفتن به نوشته‌ها

محصولات غذایی اصلاح شده ژنتیکی د. ردا آتمانی


محصولات غذایی اصلاح شده ژنتیکی

در جهان امروز ، تامین غذا برای جمعیت در حال رشد بسیار مهم است. این در کشورهای توسعه یافته نگران کننده نیست. زیرا تقریباً همه مردم غذای کافی و سالم دریافت می کنند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد معمولاً صرف غذا می شود ، که نیازی به همه ریزمغذی ها نیست.

در کشورهای در حال توسعه ، پدیده گرسنگی پنهان برای کودکان و مادران وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذای مصرفی به اندازه کافی تغذیه نمی شود. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اصلی در چنین کشورهایی از نظر مواد معدنی و ویتامین فقیر است و هزینه پرورش غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات نیز بالاست.

از سوی دیگر ، تولید غذا نیاز به زمین کشاورزی دارد. در حالی که مساحت زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات اصلاح شده ژنتیکی ، اصلاح شده در تغذیه یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م effectiveثر برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به افزایش تقاضا برای غذا و محدودیت زمین های کشاورزی ، نیاز به انواع پرمحصول و پرمحصول وجود دارد. ویرایش ژن پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، رونویسی و درج ژن ها را در گیاهان دیگر فراهم کرده است. ژن ها از طریق جهش های طبیعی روزانه تغییر می کنند و گونه های جدید بیولوژیکی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی امکان انتقال ژن بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، روشی جدید و م toثر برای بهبود عملکرد و تولید محصول ، کاهش مصرف سموم دفع آفات ، حفظ سلامت کشاورزان و کاهش هزینه های کشاورزی و در نهایت اصلاح روش انتقال ژن. مصرف ریزمغذی ها و فراهمی زیستی غذا بهبود می یابد.

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات طبیعی حساسیت زا در غذا است. بهبود مواد مغذی و فراهمی زیستی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای اصلی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه راهی برای کاهش سوء تغذیه است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- کاهش میزان ترکیبات ضد تغذیه ای موجود در غذاها که مانع تامین و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود.

2- افزایش میزان مواد مغذی و ترکیباتی که فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش می دهد.

3- افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین ها.

کاهش ترکیبات ضد تغذیه: راهکارهای کاهش ترکیبات ضد تغذیه ای مانند اسید فیتیک ، که به مواد معدنی موجود در غلات متصل شده و از جذب آنها جلوگیری می کند. راهی برای افزایش عرضه مواد معدنی از غذای مصرفی. فیتین شکل ذخیره اولیه فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. به همین دلیل ، این ترکیب را نمی توان از دانه ها جدا کرد. بنابراین ، دانشمندان مقدار فسفر موجود در دانه ها را از طریق اصلاح ژنتیکی افزایش داده و اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه جذب مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش می دهند.

ترکیباتی را افزایش دهید که جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، مقدار آن در غذاهای اصلی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار آن جذب این مواد معدنی را بهبود می بخشد. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش کمی در تعداد آنها بر فیزیولوژی این گیاهان تأثیر نمی گذارد. با دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، می توان جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را نیز افزایش داد. در این راستا ، تحقیقات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج در این محصول انجام شده است که نیروی غالب برای اکثر مردم کشورهای در حال توسعه است.

یکی از این دلایل آهن اضافی برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، نخود و ذرت توالی یابی شده و نشان داده شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، جذب فریتین گیاهی 50 درصد فریتین حیوانی است. اما آهن سویا فراهمی زیستی زیادی دارد و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل دانشمندان توالی ژن پروتئین سویا را به برنج وارد کردند. بنابراین ، مس با میزان جذب آهن بالا تولید شد. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژن گونه های برنج تولید کردند ، زیرا آندوسپرم برنج معمولاً فاقد این ویتامین است. بنابراین ، برنج با مقدار زیادی آهن و ویتامین A تولید شد.

جمعیت فقیر

برای مردم فقیر ، غذاهای اصلی اولین انتخاب غذایی هستند و 40 تا 55 درصد آهن دریافتی را تأمین می کنند. اگر یک ماده غذایی اصلی 50 درصد از آهن مورد نیاز خود را تامین کند (به عنوان مثال برنج در بنگلادش) ، دو برابر شدن مقدار آهن در برنج باعث افزایش 50 درصدی آهن آنها و افزایش 50 درصدی مصرف آهن از برنج غنی شده با بیو ، آهن آنها را کاهش می دهد. مصرف 50 درصد

3 درصد موارد کم خونی در زنان رخ می دهد. ثابت شده است که اثر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر بیشتر از برنج GM است ، اما هزینه آن 100 برابر برنج GM است. بنابراین ، تولید محصولات و تغذیه اصلاح شده ژنتیکی مقرون به صرفه بوده و در دراز مدت آثار مفید خود را دارد.

مواد فعال غیر مغذی:

ترکیبات زیادی در گیاهان وجود دارد که نقش تغذیه ای خاصی ندارند اما اثرات مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول ها که کلسترول را کاهش می دهد. به همین دلیل ، مقدار آن در دانه های روغنی از طریق اصلاح ژنتیکی افزایش یافته است.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی ، می توان محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات تولید کرد که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولات اصلاح نشده دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش آلرژن ها و ترکیبات ضد تغذیه ای اشاره کرد. اصلی ترین آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش آلرژی متوقف کردن بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ، ایجاد واکنش های ایمنی مخالف است. این کار برای کاهش حساسیت به بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام شد. ترکیبات سمی مانند سولانین نیز با وارد کردن ژن اینورتاز مخمر به سیب زمینی در سیب زمینی کاهش یافت. نمونه هایی از محصولات تولید شده با این فناوری عبارتند از روغن کانولا و روغن پنبه دانه با محتوای بالای اسید استئاریک ، روغن سویا با محتوای بالای اسید اولئیک ، تولید برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3.

محصولات غذایی اصلاح شده ژنتیکی متخصص تغذیه اصفهان

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان محصولات غذایی ویژه ، غنی شده و پربازده تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای جهان امروز از ارزش بالایی برخوردار هستند. کمبود این محصولات در کشور ما قابل توجه است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز تعداد کمی از مردم در جهان نگران تغییرات ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه اثرات مثبت درک شده ، تغییرات و عوارض جانبی در محصولاتی رخ داده است که اثرات آنها بعدا ظاهر می شود


دکتر.. ردا آتمانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمانی می تواند با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا آتمنانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای حفظ سلامت شمامنتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *