رفتن به نوشته‌ها

علل و درمان سندرم تحریک بیش از حد تخمدان


سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) یک پاسخ اغراق آمیز به هورمون های اضافی است. معمولاً در زنانی که از داروهای هورمونی تزریقی برای تحریک رشد تخمک در تخمدان استفاده می کنند ، رخ می دهد. سندرم تحریک بیش از حد تخمدان باعث بزرگ شدن و دردناک شدن تخمدان ها می شود.

علل سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ممکن است در زنانی رخ دهد که تحت IVF آزمایشگاهی یا تحریک تخمک گذاری با داروهای تزریقی قرار می گیرند. این مشکل گاهی هنگام درمان ناباروری با داروهایی مانند کلومیفن رخ می دهد.

درمان بستگی به شدت بیماری دارد. در موارد خفیف ، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ممکن است به خودی خود بهبود یابد ، در حالی که موارد شدید ممکن است نیاز به بستری شدن و درمان بیشتر در بیمارستان داشته باشد.

علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

علائم سندرم تحریک تخمدان اغلب ظرف یک هفته پس از تزریق دارو برای تحریک تخمک گذاری شروع می شود ، اگرچه گاهی اوقات دو هفته یا بیشتر طول می کشد تا علائم ظاهر شود. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است با گذشت زمان بدتر یا بهبود یابد.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان – خفیف تا متوسط

در سندرم تحریک بیش از حد (تخمک گذاری خفیف تا متوسط) ، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد خفیف تا متوسط ​​شکم

نفخ شکم یا افزایش اندازه دور کمر

حالت تهوع

عصبانی

اسهال

حساسیت در ناحیه تخمدان

برخی از زنانی که از داروهای باروری تزریقی استفاده می کنند دچار سندرم تحریک بیش از حد تخمدان می شوند. این حالت معمولاً پس از حدود یک هفته از بین می رود. با این حال ، اگر بارداری رخ دهد ، علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ممکن است بدتر شود و از چند روز تا چند هفته ادامه یابد.

علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

در سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ، موارد زیر وجود دارد:

افزایش سریع وزن – بیش از 2.2 پوند (1 کیلوگرم) در 24 ساعت

درد شدید شکم

تهوع و استفراغ شدید و مداوم

لخته خون یا ترومبوز

عدم دفع ادرار

تنگی نفس

کشیدن یا بزرگ کردن شکم

کی به پزشک مراجعه می کنید؟

اگر تحت درمان ناباروری هستید و علائم سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید. حتی در صورت ابتلا به بیماری خفیف به پزشک مراجعه کنید

در صورت بروز مشکل در تنفس یا درد در ناحیه پا در حین درمان ناباروری ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این وضعیت ممکن است نشان دهنده یک فوریت پزشکی باشد و نیاز به نظارت و معاینه دقیق دارد.

دلایل

علت سندرم تحریک بیش از حد تخمدان به طور کامل مشخص نشده است. اما محققان معتقدند که سطح بالای گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG) – هورمونی که به طور معمول در دوران بارداری تولید می شود – ممکن است در این امر نقش داشته باشد.

رگ های خونی در تخمدان به طور طبیعی به hCG واکنش نشان می دهند و شروع به نشت مایع می کنند. این مایع تخمدان ها را متورم می کند و گاهی مقدار زیادی مایع به شکم منتقل می شود.

در طول درمان های ناباروری ، HCG ممکن است به عنوان “محرک” برای آزادسازی فولیکول بالغ تخمک توصیف شود. این سندرم معمولاً ظرف یک هفته پس از تزریق HCG رخ می دهد. اگر در طول دوره درمان باردار شوید ، ممکن است سندرم شما بدتر شود زیرا بدن در پاسخ به بارداری دوباره هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) را تولید می کند.

درمان های ناباروری تزریقی باعث ایجاد سندرم بیش از حد تحریک تخمدان می شود تا درمان با کلومیفن ، که به عنوان قرص خوراکی مصرف می شود. سندرم تحریک بیش از حد تخمدان گاهی خود به خود رخ می دهد اما با درمان باروری ارتباطی ندارد.

عوارض سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

عوامل خطر

گاهی اوقات ، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان در زنانی رخ می دهد که فاکتورهای خطر ندارند. اما عواملی که خطر این مشکل را افزایش می دهند عبارتند از:

PCOS – یک اختلال باروری شایع است که باعث قاعدگی نامنظم ، افزایش رشد مو و ظاهر غیرطبیعی تخمدان ها در سونوگرافی می شود.

تعداد زیادی فولیکول

سن کمتر از 35 سال

وزن کم بدن

افزایش شدید استرادیول (استروژن) قبل از تزریق HCG

سابقه قبلی سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

عوارض

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان شایع نیست ، اما می تواند تهدید کننده زندگی باشدبه عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تجمع مایع در شکم و گاهی در قفسه سینه

اختلالات الکترولیت (سدیم ، پتاسیم و غیره)

لخته شدن خون در عروق بزرگ ، معمولاً در پاها

نارسایی کلیه

پیچ خوردگی تخمدان (پیچ خوردگی تخمدان)

پارگی کیست تخمدان ، که می تواند منجر به خونریزی خطرناک شود

مشکلات تنفسی

از دست دادن حاملگی به دلیل سقط جنین یا خاتمه به دلیل عوارض

به ندرت می میرد

پیشگیری از سندرم تحریک تخمدان

برای کاهش شانس ابتلا به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ، به یک برنامه دارویی شخصی برای باروری نیاز دارید. از پزشک خود بخواهید دوره درمان شما را از جمله سونوگرافی مکرر برای بررسی رشد فولیکول ها و آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون ها به دقت تحت نظر داشته باشد.

پیشگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

راهکارهای پیشگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان عبارتند از:

تعدیل دارو پزشک از کمترین دوز گنادوتروپین برای تحریک تخمدان و القاء تخمک گذاری استفاده می کند.

دارو اضافه کنید. به نظر می رسد برخی از داروها بدون تأثیر بر شانس بارداری خطر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را کاهش می دهند.

این داروها شامل دوز پایین آسپرین هستند. آگونیست های دوپامین مانند کارولین یا کینوگلوسید ؛ تزریق کلسیم و دادن متفورمین (Glumetza) به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در هنگام تحریک تخمدان ، ممکن است از تحریک بیش از حد جلوگیری کند.

تزریق را متوقف کنید

اگر بدن شما دارای سطوح بالای استروژن یا فولیکول های بزرگ برای رشد است ، ممکن است پزشک از شما بخواهد تزریق دارو را متوقف کرده و چند روز منتظر بمانید تا HCG باعث تخمک گذاری شود.

از استفاده از استروئیدها با HCG اجتناب کنید

از آنجا که سندرم تحریک بیش از حد تخمدان اغلب پس از تزریق HCG رخ می دهد ، لازم است از جایگزین هایی برای HCG استفاده شود. آگونیست های Gn-RH مانند لوپرولید (لوپرون) ممکن است به عنوان راهی برای پیشگیری یا کاهش سندرم تحریک بیش از حد تخمدان استفاده شود.

انجماد جنین

اگر قرار است IVF انجام دهید ، ممکن است تمام فولیکول ها (بالغ و نابالغ) از تخمدان زن خارج شوند تا احتمال سندرم تحریک بیش از حد تخمدان کاهش یابد. فولیکول های بالغ بارور شده و منجمد می شوند و تخمدان ها اجازه دارند استراحت کنند. در واقع ، ممکن است فرایند IVF بعداً از سر گرفته شود ، هنگامی که بدن آماده است.

اولین مرکز پرستاری سلامت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.
پرسنل متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار اطفال ، پرستار سالمندان و پرستار بیمار با کسب تجربیات ارزشمند در طول سالهای خدمت همیشه آماده همکاری با شما عزیزان است.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید از پزشک یا متخصص مشورت کرد.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *