رفتن به نوشته‌ها

ضرورت معاینه زنان و مردان


غربالگری مجموعه ای از آزمایش ها ، آزمایش ها ، سونوگرافی و تصویربرداری است که برای تشخیص سریع و به موقع بیماری های مختلف استفاده می شود. تشخیص زودهنگام علائم می تواند به شما کمک کند تا روند درمان را سریعتر شروع کرده و به راحتی درمان کنید.

بررسی سلامت مردان

غربالگری سرطان پروستات

همه مردان بین 50 تا 70 سال باید سالانه آزمایش PSA انجام دهند. اگر آنها سابقه خانوادگی سرطان پروستات یا سایر علائم ناشناخته قدیمی دارند ، باید در سنین پایین انجام شود.

غربالگری سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً در مردان سیگاری یا در معرض دود سیگار یا مواد شیمیایی مضر قرار می گیرد.

سرطان روده بزرگ

همه مردان بالای 50 سال باید کولونوسکوپی انجام دهند. افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند باید در سنین پایین کولونوسکوپی انجام دهند.

بیماری های عفونی

بسته به شیوه زندگی و سابقه پزشکی ، ممکن است نیاز به غربالگری عفونت هایی مانند سفلیس ، کلامیدیا ، HIV ، هپاتیت C و سایر عفونت ها داشته باشید.

بیماری قلب و عروقی

سطح کلسترول و فشار خون خود را سالانه از 20 سالگی به بعد بررسی کنید. کلسترول بالا و فشار خون بالا از مهمترین علل بیماری های قلبی عروقی هستند.

معاینه دیابت

اگر BMI شما بالاتر از 25 است یا سابقه خانوادگی دیابت دارید ، حتماً سالانه قند خون خود را کنترل کنید.

بررسی چشم

بین سنین 40 تا 54 سالگی هر 2 تا 4 سال و بین 55 تا 64 سالگی هر 1 تا 3 سال یکبار چشم های خود را چک کنید.

آزمون شفاهی

سالی یک یا دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان هایتان را بررسی کنید. دندانپزشک شما بررسی می کند که آیا به ویزیت های مکرر نیاز دارید یا خیر.

غربالگری پوکی استخوان

اگر بین 50 تا 70 سال دارید و از استروئیدهای طولانی مدت ، وزن کم ، سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، شکستگی استخوان بعد از 50 سال یا سابقه خانوادگی پوکی استخوان استفاده می کنید ، حتماً غربالگری شوید.

تشخیص

در مورد (به دست آوردن ، کسب) فناوری های فعلی که از Health Brest آمده است ، بیاموزید

بررسی سلامت زنان

غربالگری سرطان پستان

آزمایش غربالگری سرطان پستان شامل معاینه بالینی و ماموگرافی است. در سنین 20 تا 40 سالگی ، سینه های شما باید هر 1 تا 3 سال یکبار توسط پزشک متخصص زنان معاینه شود. از سن 40 سالگی به بعد ، ماموگرافی نیز باید یک بار در سال انجام شود. ماموگرافی می تواند توده ای را قبل از تشخیص آن تشخیص دهد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

آزمایش پاپ اسمیر پس از ازدواج و شروع اولین رابطه زناشویی ، حداقل هر دو سال یک بار تا سن 30 سالگی توصیه می شود. از 30 سالگی به بعد ، اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر سه بار متوالی طبیعی باشد ، می توان آن را هر 3 سال یکبار تکرار کرد.

سرطان روده بزرگ

بیشتر سرطان های روده بزرگ در اثر پولیپ (توده های غیر طبیعی در پوشش روده بزرگ) ایجاد می شود. البته همه پولیپ ها سرطان زا نیستند ، اما سرطان زا می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. یکی از روش های رایج برای تشخیص پولیپ استفاده از کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی است.

تراکم استخوان

زنان 65 سال به بالا باید از نظر پوکی استخوان مورد آزمایش قرار گیرند. اگر قبلا شکستگی استخوان داشته اید ، باید بعد از یائسگی آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید. اگر سن شما کمتر از 65 سال است و احتمال شکستگی استخوان در آنها بالا است ، باید این آزمایش را نیز انجام دهید.

فشار خون

فشار خون ایده آل برای زنان کمتر از 8.12 است. هر زن 18 تا 40 ساله باید فشار خون خود را حداقل هر دو سال یکبار اندازه گیری کند. از سن 40 سالگی به بعد ، فشار خون باید سالی یکبار اندازه گیری شود. اگر فشار خون شما دو برابر 9.14 باشد ، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

بررسی سطح کلسترول در خون

کلسترول بالا می تواند باعث ایجاد پلاک و انسداد عروق شود. زنان باید از سن 20 سالگی به بعد به طور منظم هر 4 تا 6 سال یکبار مورد آزمایش قرار گیرند و پس از 45 سالگی ، غربالگری کلسترول بسیار مهم می شود زیرا با افزایش سن خطر بیماری های قلبی افزایش می یابد.

دیابتی

اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت (بی تحرکی ، چاقی شدید و داشتن خویشاوند درجه یک مبتلا به دیابت) هستید ، باید از سن 40 سالگی هر 3 سال یکبار برای دیابت و پیش دیابت غربالگری شوید. اگر فشار خون شما بالاتر از 135/80 یا سطح کلسترول شما بالا باشد ، پزشک ممکن است شما را از نظر دیابت نوع 2 بررسی کند.

بررسی چشم

اگر از عینک یا لنزهای تماسی استفاده می کنید ، باید سالی یکبار آزمایش بینایی انجام دهید. اگر مشکلات بینایی ندارید ، معاینه لازم نیست. با این حال ، اگر مشکلی یا نگرانی دارید ، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

امتحان شفاهی

شما باید هر سال برای سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما بررسی می کند که آیا به ویزیت های مکرر نیاز دارید یا خیر.

تهیه کننده: نازنین امتی
منبع: healthgrades

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *