رفتن به نوشته‌ها

در این تابستان از ریه های خود در برابر دود آتش سوزی و گرد و غبار صحرا محافظت کنید


رویارویی با آب و هوا آخرین چالش زیست محیطی است که این روزها باید با آن کنار بیاییم. آتش سوزی جنگل. گرد و غبار صحرا رطوبت خشکسالی. دمای بالا. اگر در جنوب یا تعدادی از ایالت های غربی زندگی می کنید ، احتمالاً تابستان امسال تحت تأثیر دود آتش سوزی یا گرد و غبار صحرا قرار خواهید گرفت. به نظر می رسد هر سال با گسترش دمای سخت و گرم و گرد و غبار که می تواند به طور جدی مانع تنفس و سلامت ما شود ، ریه های ما بیشتر مورد حمله قرار می گیرند.

به عنوان یکی از شش اندام اصلی سم زدایی بدن ، ریه ها – همراه با راه های هوایی ، گلو ، سینوس ها و بینی – به اندازه یک مسیر اصلی دیگر برای سم زدایی مهم هستند. آنها اولین خط دفاعی شما در برابر هوای ناسالم هستند. آنها کلید تنفس را دارند. ریه های شما به عنوان پیوند بین محیط داخلی و خارجی عمل می کنند ، اکسیژن را استنشاق می کنند و دی اکسید کربن را از طریق مویرگ های ریوی خارج می کنند. وقتی آرام هستید ، حدود پانزده بار در دقیقه نفس می کشید. این تعداد با حالتهای استراحت عمیق کاهش می یابد و با افزایش ورزش یا تنش عصبی افزایش می یابد.

در یک روز ، شما تقریباً 23000 بار استنشاق می کنید که معادل حرکت حدود دو گالن هوا در هر دقیقه یا 3000 گالن در روز است. به عنوان تنها اندام داخلی که با محیط خارجی در تعامل است ، ریه های شما در معرض کم آبی و برخی شرایط جوی هستند. برای محافظت از آنها در برابر گرما ، دود ، گرد و غبار ، شوره ، گرده و سایر آلاینده هایی که در تابستان به ریه های ما حمله می کنند ، چه کنیم؟ بیایید کمی بیشتر به اهمیت حفظ ریه های سالم برای نشاط و طول عمر خود بپردازیم.

هر عملکرد بدن شما بستگی به میزان اکسیژن مورد نیاز ریه ها دارد. در واقع ، هر سلول با جذب اکسیژن از جریان خون و دفع دی اکسید کربن ، که بعداً به ریه ها منتقل می شود ، نقش یک ریه مینیاتوری را ایفا می کند. به همین دلیل بسیار ضروری است که ریه های شما دارای هوای تمیز ، مرطوب ، گرم و غنی از اکسیژن باشند – همه آنها با دود آتش سوزی و گرد و غبار بیابان در هوا گم شده است.

وقتی ریه های شما به درستی کار نمی کنند ، بدن شما گرما را جمع می کند ، که سایر مشکلات سلامتی را به حرکت در می آورد و در نتیجه گردش خون ضعیف ، تعریق شبانه ، تعریق زیاد ، خستگی و بی حالی رخ می دهد. تخمین زده می شود که 92 میلیون نفر از ما در سراسر جهان (بیش از 1 در 3) از حداقل یکی از شایع ترین بیماری های مزمن تنفسی رنج می بریم: سینوزیت ، آلرژی ، برونشیت و آسم. طبق گزارش انجمن ریه آمریکا ، بیماری های ریوی سومین بیماری کشنده هستند که از هر هفت نفر یک نفر جان خود را از دست می دهد.

در خط مقدم محافظت از ریه ها در برابر بیماری ، سینوس های پارانازال قرار دارند که بخشی از دستگاه تنفسی فوقانی هستند. آنها به عنوان فیلترهای ویروس ها ، باکتری ها ، خاک ، گرد و غبار ، گرده و سایر عوامل ایجاد کننده مشکل در هوا عمل می کنند. سینوس های شما که به کیفیت هوا حساس هستند ، هوای خشک را مرطوب کرده و درجه حرارت را تنظیم می کنند ، بنابراین ریه های شما در برابر افراط و تفریط محافظت می شوند. با این حال ، به دلیل هجوم عوامل محرک محیطی (بخارات مضر ، دود ، گرد و غبار یا ذرات شیمیایی) و همچنین افراط دما و آلاینده ها در زندگی روزمره ، همیشه نمی تواند به درستی عمل کند. جای تعجب نیست که حدود 38 میلیون نفر در سراسر کشور با بیماری سینوس دست و پنجه نرم می کنند.

انتشار دود آتش سوزی ، مه و گرد و غبار بیابانی باعث تحریک غشاهای مخاطی و سینوس هایی می شود که با التهاب متورم می شوند. هنگامی که سینوس ها عفونی می شوند ، ممکن است مخاط همراه عفونت را ببلعند و باعث ناراحتی در معده و شکم و همچنین روده های نرم شوند. به همین ترتیب ، آن مجاری تنفسی کوچک در ریه های شما به نام برونش نیز ممکن است ملتهب شده و توسط مخاط مسدود شود. اگر ریه های شما دائما در معرض این عوامل محرک قرار داشته باشند ، ممکن است به یک مورد مزمن برونشیت مبتلا شوید ، که به نوبه خود می تواند روند اکسیژن و دی اکسید کربن را کاهش داده و قلب شما را مجبور به پمپاژ قوی تر کند. در نهایت ، ممکن است فشار خون ریوی ، بزرگ شدن قلب یا نارسایی کامل قلبی داشته باشید.

در طول این سالها من به اهمیت فوق العاده حفظ محیط داخلی و خارجی عاری از آلاینده ها اشاره کرده ام. رفاه شما نه تنها در مورد غذاهایی که می خورید و شیوه زندگی فعال شما بلکه در مورد هوایی که تنفس می کنید و چیزهایی که در اطراف شما هستند نیز وجود دارد. بنابراین اگر در مناطقی با آتش سوزی بی وقفه و گرد و غبار صحرا زندگی می کنید چگونه از خود محافظت می کنید؟منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *