رفتن به نوشته‌ها

جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟


عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون ، معده عروق معده) چیست؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. بای پس معده یا روش های گاسترکتومی اسلیو معده را کوچکتر می کند. انقباض معده باعث می شود فرد زودتر احساس سیری کند و تمایل کمتری برای خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون ملاحظات بسیار دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید درک دقیقی از آنچه اتفاق می افتد ، مانند خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که پس از عمل جراحی ، فرد باید تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی خود ایجاد کند. امروزه روش های غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که از عوارض جانبی و محدودیت های جراحی لاغری رنج نمی برد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا شاخص توده بدنی آنها (BMI) 40 یا بیشتر است ، و همچنین افرادی که در اتخاذ روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش ، دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، انجام می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر ، با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که بعد از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. همه گزینه های خود را با خود و پزشک بررسی نکنید.

انواع جراحی های لاغری برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روشهای کاهش وزن عبارتند از:

عمل حلقه معده

عمل حلقه معده

در حال حاضر ، نوار معده یک روش رایج برای کاهش وزن است ، که در آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی شخص غذا می خورد ، این غذا وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه مری است. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی به قسمت تحتانی حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

نوارهای معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از عمل جراحی تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی ممکن است حلقه معده لغزیده و فرسوده شده و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید آن را تعویض کرد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه (تکه) کوچکتر در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، بدن به طور طبیعی شروع به هضم و جذب غذا می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی در این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک جدید ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه کوچکتر از معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار فقط می تواند مقدار کمی غذا بخورد و برای مدت طولانی تری بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. گاسترکتومی اسلیو از نظر میزان کاهش وزن که فرد می تواند بعد از جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بادکنک معده

بادکنک معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت در معده وارد مری می شود و یک بالون سیلیکونی در معده بیمار قرار می گیرد. بادکنک پر از مایع است و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف صفراوی صفراوی

انحراف صفراوی صفراوی

در طول این عمل ، اکثر قسمت های معده برداشته می شود و تنها یک کیسه کوچک از معده باقی می ماند. سپس پیوند به انتهای روده کوچک متصل می شود و در این روش بیشتر روده کوچک دور زده و از روده خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (معمولاً تخلیه صفرا و آنزیم های لوزالمعده در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرد. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی بد مدفوع شود. انحراف صفراوی یک جراحی پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر دهد و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات سختی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای جامد بیشتری بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل های بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی لازم پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ، برخی از افراد در حین عمل جراحی می میرند. همچنین احتمال بروز عوارض بعد از عمل وجود دارد که خطرات ناشی از آن بر اساس سن ، جنس و BMI متفاوت است. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

هر نوع روش کاهش وزن ، خطرات کلی دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، پس از عمل جراحی ، خطر کوچکی برای ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا در وریدها (ترومبوز ورید عمقی) وجود دارد و پزشک اغلب برای کاهش این خطر دارو تجویز می کند. در برخی از افراد ، کاهش وزن ممکن است بعد از عمل رخ دهد. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها و یا در محل زخم روی پوست بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی از پوست اضافی باقی می ماند که به هیچ وجه ظاهر چندان جذابی ندارد و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان جراحی دیگری را که همیشه در دسترس نیست انجام داد. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، ممکن است فرد در معرض خطرات یا عوارض دیگری قرار گیرد.

راههای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که روش های لاغری عوارض و محدودیت های زیادی برای بیمار دارد ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، کویت و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به دنبال خواهد داشت.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک مجاز است.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *