رفتن به نوشته‌ها

تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن فواید قرص کیتوزان | عوارض و میزان مصرف مکمل های کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی اثرات قرص کیتوزان بر کاهش وزن و عوارض جانبی آنها می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم ، از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، افزودنی فوق العاده ای برای رژیم های کاهش وزن (اگر در کره ذوب نشده سرخ نشوند) هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف خوراکی نیست ، اما کیتوزان به عنوان مکمل از همان پوسته خارجی سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه لاغری و کاهش وزن هستند.

بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار ارزش داشت و پیش بینی می شود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی از تولید کنندگان مکمل های غذایی ، کیتوزان در کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول مثر است.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله درباره مکمل کیتوزان ، اثرات آن بر کاهش وزن ، عوارض جانبی و دوزهای آن بحث می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته شده است. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی برخی قارچ ها یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به شکل مناسب تری (مانند کیتوزان) برای مکمل تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان نیز به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال مطالعه است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ ها و صدف های دیگر تهیه می شود.

مکمل های کیتوزان چگونه کار می کنند؟

بیشتر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود ، که به این امر کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که با انتقال این ژل از معده به روده ، چربی و کلسترول به آن متصل می شود.

این بدان معنی است که کیتوزان با حذف چربی و کلسترول از بدن از جذب چربی جلوگیری می کند ، که به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، برچسب مکمل های کیتوزان به مصرف کنندگان توصیه می شود که قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیز در روده وجود ندارد که کیتوزان با آن ارتباط داشته باشد.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی انجام شده در دهه 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط آن با چربی ها وجود ندارد.

مزایای مکمل کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به شما در کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعاتی که از این ادعا پشتیبانی می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان تأثیر کمی در کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در تحقیقی در سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه شامل 1101 شرکت کننده که اضافه وزن یا چاقی داشتند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را برای افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی منجر به کاهش جزئی وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شد.

این یافته ها نتایج یک مطالعه قدیمی و مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن افزایش وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، در هر دو مطالعه علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون مشاهده شد.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات در مورد مکمل کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. در همین حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان تأثیر کمی بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک آزمایش بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان به همراه 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن م effectiveثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم لاغری (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها نمی توانند HDL (کلسترول “خوب”) را تحت تأثیر قرار دهند ، مصرف کیتوزان را می توان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (نسبت به کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

بر اساس گزارش کمیته ایمنی ، تغذیه و آلرژی اروپا ، حداکثر میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر ، حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه ای در مورد موثرترین دوز کیتوزان وجود ندارد. البته به گفته مقامات ایمنی اروپایی ، مصرف حداکثر 3 گرم در روز بهترین گزینه است.

در این رابطه ، بهتر است قبل از مصرف برچسب مکمل را در مورد میزان روزانه کیتوزان و تعداد وعده ها بررسی کنید. به این ترتیب ، حد توصیه شده روزانه باید همیشه رعایت شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل از آزمایشگاه شخص ثالث اطمینان حاصل کنید. این می تواند به استانداردهای خلوص و قدرت مکمل اشاره کند.

همچنین بررسی مهرهای شرکت بر روی بسته بندی محصول ، شاخص خوبی برای کیفیت مکمل است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین های A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، توصیه می شود که از مصرف آن با سایر مکمل ها خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک کنید)

اخرین حرف

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن بر رژیم غذایی کم کالری را تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

هنگام شروع مکمل جدید باید همیشه مراقب باشید. همچنین باید توجه داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی بالقوه است.

در نهایت ، توجه داشته باشید که اثر مزایای لاغری قرص های کیتوزان نامشخص است.

برای مشاهده و خرید مکمل های غذایی و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oiro کلیک.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *