رفتن به نوشته‌ها

بهترین درمان هموروئید چیست؟


تاریخ انتشار: 17 سپتامبر 2021

درمان جدید بواسیر

بواسیر یک بیماری بسیار شایع در بین مردم سراسر جهان است. در این مقاله ، ما در مورد راه های درمان بواسیر صحبت می کنیم.

بواسیر که بواسیر نیز نامیده می شود ، تورم رگ های مقعدی و انتهای راست راست روده است که شبیه به رگ های واریسی است. بواسیر می تواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود. اغلب این ناراحتی با درد شدید و خونریزی در بیمار همراه است.
خوشبختانه روشهای موثری برای درمان بواسیر وجود دارد. درد خفیف ، تورم و التهاب اغلب می تواند با درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی کاهش یابد. در ادامه این مقاله ، با مجله پزشکی Apple Health در ارتباط باشید تا از جدیدترین اطلاعات پزشکی استفاده کنید تا بهترین و سریعترین راه درمان بواسیر و نحوه تحمل پذیری موارد شدید ناشی از این بیماری را بیاموزید.

بهترین و سریع ترین راه برای درمان بواسیر

در مورد درمان هموروئید ، راه حل های مختلفی به بیمار ارائه می شود که می تواند در دو دسته خلاصه شود: درمان خانگی و درمان دارویی.

درمان خانگی بواسیر چیست؟

از داروهای خانگی بواسیر نیز می توان به عنوان راهی برای پیشگیری از این بیماری استفاده کرد. البته این روشها معمولاً سریعترین راه برای درمان بواسیر نیستند یا نمی توان از آنها برای درمان بواسیر پیشرفته استفاده کرد. با این حال ، اگر از بواسیر رنج می برید ، استفاده از این روش ها می تواند برای شما مفید باشد و تفاوت بزرگی ایجاد کند. درمان های خانگی بواسیر عبارتند از:

از غذاهای غنی از فیبر استفاده کنید: افزایش مصرف میوه ها ، سبزیجات و غلات سبوس دار مدفوع را نرم کرده و حجم آنها را افزایش می دهد و به کاهش فشارهایی که علائم بواسیر را بدتر می کند ، کمک می کند.
استفاده از درمانهای موضعی: برای درمان بواسیر ، می توانید از کرم یا شیاف هموروئید بدون نسخه که حاوی هیدروکورتیزون است ، یا پدهای حاوی عصاره فندق جادوگر استفاده کنید. برخی از داروهای بیهوشی نیز به کاهش درد بواسیر کمک می کنند.
استفاده منظم از آب گرم: محل متورم را روزانه دو تا سه بار در آب گرم گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه خیس کنید.
هیدراته نگه داشتن بدن: روزانه هفت تا هشت لیوان آب بنوشید و اگر بسیار فعال هستید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید ، ممکن است نیاز به نوشیدن آب بیشتر داشته باشید.
با این درمان ها ، علائم هموروئید اغلب در عرض یک هفته از بین می روند. در صورت عدم بهبود یا احساس درد یا خونریزی شدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند؟

سریعترین راه درمان بواسیر

درمان دارویی بواسیر چیست؟

اگر درمان های خانگی م workثر واقع نشدند ، قدم بعدی این است که به دنبال کمک پزشکی باشید که شامل دارو و جراحی می شود. معمولاً برای درمان بواسیر پیشرفته از روش های پزشکی به ویژه جراحی استفاده می شود.

مواد مخدر

می توانید از مسکن های موقت مانند استامینوفن (تیلنول و غیره) ، آسپرین یا ایبوپروفن (Advil و غیره) برای تسکین ناراحتی خود استفاده کنید.
کرم ها ، پمادها ، شیاف ها یا پانسمان های خاص نیز می توانند بواسیر را درمان کنند. این محصولات حاوی موادی مانند فندق جادوگر یا هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند و می توانند به طور موقت درد و خارش را تسکین دهند.
از کرم های استروئیدی بیش از یک هفته بدون نسخه یا بدون نسخه استفاده نکنید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد زیرا این مواد می توانند پوست را نازک کنند.

عمل جراحي

تنها درصد کمی از افراد مبتلا به بواسیر نیاز به جراحی دارند. با این حال ، اگر روشهای دیگر م workثر نباشند یا بواسیر بزرگتر باشد ، پزشک شما ممکن است یکی از درمان های پزشکی هموروئید را با استفاده از جراحی زیر توصیه کند:

 • تزریق: پزشک شما می تواند محلول را به هموروئید داخلی تزریق کند تا هموروئید بریده شده و بسته شود. این تزریق با کمی درد همراه است.
 • بستن کمربند لاستیکی: این روش اغلب برای بواسیر پرولاپس ، بواسیر داخلی که در خارج از بدن مشاهده یا احساس می شود ، انجام می شود. پزشک با استفاده از یک ابزار مخصوص ، یک نوار لاستیکی کوچک را در اطراف بواسیر قرار می دهد که تقریباً سریع خونریزی را متوقف می کند. در عرض یک هفته ، هموروئیدها خشک شده و کوچک می شوند.
 • ترومبوز یا سوزش: با استفاده از کاوشگر الکتریکی ، پرتو لیزر یا نور مادون قرمز ، پزشک یک سوختگی کوچک ایجاد می کند تا بافت را جدا کرده و انتهای هموروئید را بدون درد ببندد و باعث بسته شدن و لخته شدن آن شود. این روش برای بواسیرهای افتاده یا بیرون زده بهتر عمل می کند.

پزشک شما ممکن است جراحی را برای بواسیر داخلی بزرگ یا بواسیر خارجی بسیار آزاردهنده به دو روش زیر توصیه کند:

 • هموروئیدکتومی: یکی از موثرترین و جدیدترین روشهای درمان بواسیر ، برداشتن کامل بواسیر است که به آن هموروئیدکتومی می گویند ، اما دوره نقاهت دردناک چند هفته ای از معایب این روش است.
 • سوراخ هموروئید: این روش جریان خون بواسیر داخلی را قطع کرده و بافت بیرون زده را بازیابی می کند. دوره بهبودی آسان تر بود ، اما احتمال بازگشت هموروئید بیشتر بود.
  در جدیدترین درمان های هموروئید از تکنیک های کمتر تهاجمی برای محدود کردن و توقف جریان خون به بافت آسیب دیده استفاده می شود.

بهترین روشهای بدون نسخه برای درمان بواسیر

سریعترین راه درمان بواسیر استفاده از پماد شقاق هموروئید است. برخی از این کرم ها حاوی گیاهان غنی شده ، روغن های ضروری و اسیدهای آمینه آسان برای استفاده هستند.
مکمل های هموروئید ، که قرص های بدون نسخه هستند و با استفاده از موادی مانند زنجبیل و جوز هندی ، مدفوع را تحریک می کنند ، نیز راه هایی برای درمان بواسیر جدید هستند.
کمپرس یخ یا یخ درمانی تسکین فوری را ارائه می دهد و مسلما سریع ترین راه برای درمان بواسیر است که تورم را بهبود می بخشد.
استفاده از حمام حاوی روغن اپسوم و نمک دریا که حاوی روغن های گیاهی است می تواند در تسکین بواسیر موثر باشد.
کرم ضد خارش می تواند خارش ناشی از این بیماری را تسکین دهد.
همچنین استفاده از بالش دونات در حالت نشسته در درمان بواسیر و کاهش فشار روی لگن مثر خواهد بود.

درمان بواسیر خارجی چیست؟

شایع ترین علت بواسیر خارجی فشار مکرر هنگام حرکت روده است.
روشهای تشخیص بواسیر خارجی شامل پروکتوسکوپی ، معاینه دیجیتال مقعد ، کولونوسکوپی ، سیگموئیدوسکوپی و آنوسکوپی است.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و مراحل آن چگونه است؟

بواسیر خارجی بسته به شدت آن به چند روش قابل درمان است. پزشک شما ممکن است از شما بپرسد که آیا داروهای خاص یا روشهای درمانی را ترجیح می دهید. برخی از درمانهای رایج که پزشک ممکن است پیشنهاد دهد شامل استفاده از کیسه یخ برای کاهش تورم ، شیاف یا کرم های بواسیر است. این گزینه ها می تواند به افراد مبتلا به بواسیر خفیف کمک کند. اگر بیماری شدیدتر باشد ، پزشک ممکن است درمان با یکی از روش های جراحی را پیشنهاد دهد.

درمان بواسیر داخلی چیست؟

بواسیر داخلی معمولاً نادیده گرفته می شود یا تشخیص داده نمی شود ، زیرا معمولاً بدون علامت است. در بواسیر داخلی ، غشاهای مخاطی پوشیده شده و عموماً تحت تأثیر قرار نمی گیرند زیرا عصب های دردناک در آن ناحیه کمتر است.
روش های مختلفی برای درمان بواسیر داخلی وجود دارد. از داروهای خانگی گرفته تا جراحی.
داروهای خانگی که شامل اصلاح شیوه زندگی مانند نوشیدن آب زیاد و تکنیک های غیر جراحی مانند کرم های بدون نسخه ، مسکن ها ، ملین ها و نرم کننده های مدفوع است که ممکن است فشار را در مجرای مقعد برطرف کرده و وضعیت شما را بهبود بخشد.
روشهای سبک تر مانند اتساع اسفنکتر مقعدی ، اسکلروتراپی ، سرما درمانی ، لیزر درمانی ، انعقاد مادون قرمز و تثبیت بواسیر اولیه و همچنین جراحی ترکیبی ، که از جدیدترین روشهای درمان بواسیر است ، از جمله گزینه های درمانی هموروئید داخلی است.
سایر درمان های هموروئید داخلی شامل انسداد شریان هموروئید با راهنمایی داپلر و ترمیم مقعد راست روده است.
در هر صورت ، در صورت مشاهده خونریزی مقعدی یا علائم دیگر ، برای اطمینان از صحت تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید. از آنجایی که خونریزی در هنگام دفع مدفوع فقط به دلیل بواسیر نیست ، ابتدا باید احتمال بیماری های دیگر را رد کرد تا تایید شود که شما هموروئید دارید.
در صورت خونریزی شدید ، درد شدید یا تغییر در عادات روده ، به دنبال اورژانس باشید.

همچنین بخوانید: اختلال تیک چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان پیشرفته بواسیر

بواسیر ترومبوز چیست؟

اگر خون در یک بواسیر خارجی جمع شود و باعث لخته شدن (ترومبوز) شود ، می تواند منجر به مشکلاتی از جمله:

 • درد وحشتناک
 • تورم
 • التهاب
 • تشکیل یک توده سخت در نزدیکی مقعد

درد بواسیر ترومبوز شده باید طی 7 تا 10 روز بدون جراحی بهبود یابد. بواسیر طبیعی باید ظرف یک هفته کوچک شود. ممکن است چند هفته طول بکشد تا این توده به طور کامل ناپدید شود.
شما باید بتوانید اکثر فعالیت های خود را به سرعت از سر بگیرید. هنگام بهبودی ، از انجام تمرینات سنگین و سایر فعالیت های سنگین خودداری کنید.
هموروئید می تواند برگردد. برداشتن هموروئید احتمال بازگشت آن را کاهش می دهد.

اخرین حرف

بواسیر اغلب بدون جراحی یا حتی در مطب پزشک بهبود می یابد. بهتر است با تغییر شیوه زندگی بدون نسخه شروع کنید. درمان بواسیر پیشرفته نیاز به جراحی دارد. اگر باردار هستید ، قبل از مصرف هرگونه دارو یا تغییر رژیم غذایی باید با پزشک خود مشورت کنید. درمان های دارویی م effectiveثر هستند ، اما اگر رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر ندهید ، ممکن است بواسیر دوباره عود کند.

منابع:

proctocan.com

healthline.com

کلینیک مایو

webmd.com

verywellhealth.com

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *