رفتن به نوشته‌ها

آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟ | مجله سیب


واریکوسل از عوارض بیضه ها است. این عارضه به دلیل جریان خون ضعیف ایجاد می شود. واریکوسل معمولاً با درد همراه نیست ، این یک ورید واریکوسل در بیضه است که تولید اسپرم را کاهش می دهد. علت واریکوسل ناشناخته است و چون با درد همراه نیست ، معمولاً یک بیماری جدی تلقی نمی شود. این بیماری را در مجله اپل مرور می کنیم و سپس می پرسیم آیا واریکوسل درمانی دارد یا خیر؟ ما پاسخ خواهیم داد.

خطر واریکوسل

یکی از دلایل تاخیر و تشخیص واریکوسل این است که مردم معمولاً متوجه آن نمی شوند و بنابراین به پزشک مراجعه نمی کنند. خود واریکوسل خطر خاصی ندارد ، اما هنگامی که فردی دچار واریکوسل شد ، در خطر ناباروری قرار می گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه ، نیمی از مردان مبتلا به واریکوسل در خطر ناباروری قرار دارند. ناباروری زمانی اتفاق می افتد که زوجین پس از 12 ماه رابطه جنسی بارور نباشند.

علائم واریکوسل

گاهی اوقات واریکوسل می تواند باعث درد در قسمت هایی از بدن شود. به عنوان مثال ، هنگام خوابیدن به پشت ، ممکن است در بیضه ها احساس درد کنید. می توان به علائم جسمانی بیضه ها اشاره کرد. این علائم شامل تغییر در اندازه یا شکل بیضه ها می شود. هرگونه تغییر در شکل بیضه ها می تواند خطرناک باشد ، بنابراین برای تعیین وضعیت حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

واریکوسل و ناباروری

این سال مطرح می شود که آیا واریکوسل باعث خیانت بسیاری از افراد می شود یا خیر و پاسخ مثبت است. افرادی که مبتلا به واریکوسل هستند کمتر احتمال دارد بچه دار شوند. اگرچه هیچ دلیل علمی اثبات شده ای برای این امر وجود ندارد ، اما بسیاری معتقدند که واریکوسل با افزایش دمای بیضه ها باعث مرگ یا آسیب اسپرم می شود و این ممکن است علت اصلی ناباروری مردان باشد.

همچنین بخوانید: وریدهای واریسی چیست؟ اهمیت تشخیص و درمان آن

پزشکی که واریکوسل را درمان می کند

مراجعه به پزشک برای واریکوسل ضروری است زیرا ممکن است غده به خودی خود قابل تشخیص نباشد زیرا همیشه در حالت خوابیده واریکوسل احساس یا دیده نمی شود. سپس پزشک بیضه های بیمار را در حالت ایستاده و دراز کشیده مورد بررسی قرار می دهد ، سپس واریکوسل را بر اساس سه مرحله عوارض طبقه بندی کرده و شروع درمان را توصیه می کند.

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که برای درمان واریکوسل به کدام پزشک مراجعه کنند و پاسخ به این سوال بسیار آسان است. پزشک واریکوسل می تواند اورولوژیست یا اورولوژیست باشد.

آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

انواع درمان واریکوسل

واریکوسل همیشه نیازی به درمان ندارد و فقط در صورت نابارور بودن یا درد توصیه می شود. بسته به شرایط واریکوسل ، این جراحی ممکن است یک گزینه در نظر گرفته شود. اما در ابتدا ، تنها گزینه های سرپایی بدون نیاز به جراحی در نظر گرفته می شوند.

درمان واریکوسل با غذا

درمان واریکوسل بستگی به شدت واریکوسل دارد. بسته به مرحله عوارض ، درمان واریکوسل با غذا ممکن نیست ، اما می توان با خوردن غذاهای مناسب و پرهیز از برخی غذاها از مشکلات جدی جلوگیری کرد.

غذاهای مناسب برای واریکوسل نان ، غلات ، برنج و ماکارونی هستند. انواع میوه ها و سبزیجات از جمله سبزیجات سبز تیره و نارنجی بخورید. از شیر ، ماست و پنیر کم چرب استفاده کنید. منابع پروتئینی مانند گوشت گاو ، مرغ ، ماهی ، لوبیا ، تخم مرغ و آجیل می توانند تأثیر مثبتی بر درمان واریکوسل داشته باشند.

همچنین برخی از غذاها به دلیل فشار خون بالا بر واریکوسل تأثیر منفی می گذارند. این غذاها شامل فست فود ، نمک ، الکل و نمک است. این غذاها می توانند درد واریکوسل را افزایش دهند. غذاهای کنسروی واریکوسل را تشدید می کنند.

پماد درمان واریکوسل

بسیاری از پزشکان پماد واریکوسل را به عنوان جایگزین جراحی توصیه می کنند و استفاده از پمادها می تواند نیاز به جراحی را در برخی از بیماران برطرف کند. با این حال ، بسیاری از مردم هنوز پس از استفاده از پماد واریکوسل کاهش تولید اسپرم را تجربه می کنند و برای حل این مشکل مجبور به جراحی می شوند.

درمان واریکوسل

این یک عمل جراحی سرپایی است که متخصص اورولوژی با دسترسی به وریدهای واریکوسل از طریق شکم و وارد کردن خون از وریدهای واریکوسل به شریان های طبیعی بدن از آن جلوگیری می کند. این روش بسیار م effectiveثر است و می تواند واریکوسل را بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی درمان کند.

همچنین بخوانید: کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند؟

درمان لیزری واریکوسل

با توجه به آزمایشاتی که برای درمان واریکوسل با لیزر برداشتن عروق واریکوسل با وریدهای واریسی انجام شده است ، پس از یک تا سه ماه درمان با لیزر ، واریکوسل به راحتی قابل درمان است. این دارو کاملاً بی خطر است و هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، در درمان واریکوسل با لیزر ، پروتکل استانداردی تصویب می شود که در درمان از طریق آمبولیزاسیون امکان پذیر نیست.

درمان واریکوسل از طریق آمبولیزاسیون

این درمان همچنین یک روش سرپایی است که در آن وریدهای واریکوسل از طریق یکی از وریدهای پا قابل دسترسی است و مسیر آن با یک سیم پیچ بسته می شود. این درمان همچنین می تواند باعث از دست دادن خون در واریکوسل شده و واریکوسل را از بین ببرد.

جراحی آندوسکوپی

در این جراحی که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، پزشک یک ابزار جراحی کوچک را وارد بدن فرد می کند و سپس با دسترسی به آن عروق واریکوسل را مسدود می کند.

جراحی کلیه

میکروسرجری در واقع عملی برای بازکردن بیضه ها و قطع شریان های واریکوسل است. اما مهمترین نکته در جراحی های کوچک این است که در جراحی های کوچک ، پزشک تمام عروق را با ذره بین به دقت بررسی کرده و آنها را برش می دهد. در این روش احتمال بقای واریکوسل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

بعد از درمان واریکوسل

پس از جراحی نکات مهمی وجود دارد که در صورت رعایت آنها باعث ایجاد درد و آسیب جدی برای فرد نمی شود و بیمار به سرعت بهبود می یابد. اولین مورد این است که چند ساعت بعد از عمل از راه رفتن اجتناب کنید و تا روز بعد ، تنها برای کارهای ضروری از جای خود بلند نشوید. تا دو هفته هیچ فعالیت سنگین انجام ندهید. – پانسمان باید دوبار در روز تعویض شود و در صورت عدم وجود ترشحات پس از دو روز ، پانسمان را روی زخم نگذارید. در صورت مشاهده ترشح بیش از حد ، التهاب بیضه یا درجه حرارت بالا پس از عمل به پزشک مراجعه کنید.

اخرین حرف

واریکوسل به خودی خود آسیب زیادی نمی رساند و در بسیاری از موارد دردناک نیست. اما از آنجا که می تواند منجر به ناباروری شود ، بهتر است در سنین پایین درمان شود. با مراجعه به اورولوژیست می توانید درمان را شروع کنید.

منابع

ncbi.nlm.nih

کلینیک کلیولند

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *