رفتن به نوشته‌ها

آیا برای تولد یک کودک آماده هستید؟


انتشار: 22 اکتبر 1400

تغییرات پس از زایمان

انتقال به والدین یک فرایند استرس زا است. با تولد یک کودک ، زندگی از هر نظر تحت تأثیر قرار می گیرد ، نیازهای شما (جسمی و روانی) و انتظاراتی که از خود دارید یا از قبل ندارید یا هیچ کدام را قبلاً تجربه نکرده اید. بنابراین تعجبی ندارد که روابط زوجین پس از تولد فرزند به طور طبیعی تغییر کند.

از کودکی ما این پیام ضمنی را در اطراف خود دریافت کردیم ، که با تولد یک کودک زندگی شیرین تر و زیباتر می شود ، گویی کودک مانند کلیدی است که با ورود آن همه مشکلات به یکباره حل می شود. اما بر اساس تحقیقات انجام شده ، در دنیای شلوغ امروزی ، تولد کودک چالش های زیادی را به همراه دارد (حتی برای زوج هایی که قبل از تولد کودک رابطه خوبی داشتند) ، که در صورت عدم آگاهی ، آمادگی و آموزش در این زمینه ، حضور کودک در کوتاه مدت و حتی بلند مدت می تواند رضایت از روابط را کاهش دهد. این امر به ویژه برای زوج هایی که فکر می کردند بچه دار شدن آنها را به هم نزدیک می کند ، گیج کننده و خسته کننده است. این سال پیش می آید که چرا پدر بودن تأثیر مهمی در ازدواج دارد؟ و چگونه می توانید در حین انجام وظایف والدین در ارتباط باشید؟

تغییرات و اضافه شدن در نقش ها ، خستگی مفرط ، تغییر در تصویر بدن زن به دلیل تغییر در بارداری و زایمان ، تغییر جنسیت و هورمون ها ، بی خوابی ، افسردگی و سایر تغییرات خلقی پس از زایمان. ارتباط. با تعهد به رفتارها و فعالیتهای خاص ، زوجین می توانند به روابط خود علاقه نشان دهند و از مشاجرات زیادی اجتناب کنند. از این منظر ، اولین تمرکز بر روی انجام رفتارهای کوچک و مثبت است تا تمرکز و حذف رفتارهای مشکل ساز. زیرا رفتارهای ظاهراً کوچک اما مداوم باعث ایجاد عشق ، شادی ، شادی و رضایت در یک رابطه می شود و همچنین احساس سپاسگزاری را در طرف مقابل ایجاد می کند. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده شدن برای میانجیگری انجام دهید.

پذیرش تغییر در زندگی

یکی از اولین گام ها این است که بپذیریم با تولد کودک ، سازمان زندگی تغییر می کند و شرایط مانند قبل نیست. بنابراین بهتر است گذشته و حال را با یکدیگر مقایسه نکنیم و انتظارات خود را بر اساس امکانات موجود و به دور از کلیشه های فرهنگی واقع بینانه جلوه دهیم.

کارهای خانه را تقسیم کنید

بسیار مهم است که کارهای خانه و مسئولیت های مربوط به کودکان را به طور مساوی بین دو نفر تقسیم کنیم. با توجه به اینکه مادر مسئولیت های بیشتری پس از تولد فرزند دارد ، همدلی ، همراهی ، حمایت همسر و تمرکز بر تعیین نقش ها می تواند نقش مهمی در جلوگیری از بحث های روزمره داشته باشد.

تولد یک نوزاد جدید

تولد یک نوزاد جدید

تعامل بین همسران (فرایند سازگاری)

نحوه تعامل زوجین برای حل تعارض و روشهای حل مشکل پس از تولد کودک بسیار مهم است. بهتر است زوجین قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن به شیوه های تعامل خود بیندیشند و در صورت بی تاثیر بودن ، مهارت های زناشویی را برای ورود به دنیای جدید فرزندپروری از طریق دوره های آموزشی کسب کنند.

برای گذراندن وقت با کیفیت با دو نفر برنامه ریزی کنید

برای زوجین مهم است که پس از زایمان یک روال جدید داشته باشند (شاید با قبل از تولد نوزاد بسیار متفاوت باشد) و زمانهای دوبرابر با کیفیت را برنامه ریزی کنند. یکی از نکاتی که بسیاری از درمانگران پیشنهاد می کنند این است که برنامه ای برای گذراندن زمان با هم برای زوج ها داشته باشند تا بتوانند منتظر بمانند. از آنجا که برنامه ریزی این زمان به دلیل تغییر در برنامه زوجین و تغییر اولویت ها به راحتی قابل برنامه ریزی نیست ، در اینجا تمرکز بر کیفیت است تا کمیت.

اخرین حرف

در نهایت ، باید تأکید کرد که فرزندپروری یک فرایند بسیار استرس زا است و انتظارات غیرواقعی از خود و همسرمان این روند را پیچیده تر می کند. زوجین همیشه باید به خاطر داشته باشند که وخامت روابط زناشویی در این دوران طبیعی است و گاهی اجتناب ناپذیر است و برای بهبود رابطه به مدیریت هوشمند نیاز دارد. بنابراین ، اگر احساس ناامیدی یا ترس دارید ، در مورد احساسات خود صحبت کنید و ناامید نشوید. به این ترتیب ، می توانید دوباره به خودتان نزدیک شوید ، اما با تلاش بیشتر یا راه دیگری. همچنین در صورت لزوم به مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

دکتر سارا بهزادپور

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *