Shilajit – موارد استفاده و فواید

طبق افسانه های معروف هند، شیلاجیت را شهد یا امریت خداوند می دانند که به بشر داده می شود تا زندگی جوانی داشته باشد و جاودانه شود. معمولاً شیلاجیت نامیده می شود، زیرا شیلاجیتو در اصطلاح آیورودا نوعی رزین است که به دلیل اثر گرمایی خورشید در تابستان از هیمالیا خارج می شود. رنگ آن قهوه ای کم رنگ تا قهوه ای مایل به سیاه است. این رزین در لمس نرم، در لمس چسبناک، خالص و سنگین است. محلول در آب نام‌های دیگری که شیلاجیت با آن‌ها شناخته می‌شود، آسفالت، قیر معدنی و گریژ است.

شیلاجیت محصول نهایی مواد گیاهی است که قرن ها پیش تجزیه شده و در کوه ها ریخته شده و در اثر فشار در کوهستان حفظ شده است. شیلاجیت در هیمالیا به ویژه در نپال، بوتان، تبت و منطقه کومون هند یافت می شود.

شیلاجیتو حاوی Auchan vera در نظر گرفته می‌شود، یعنی دارای قدرت گرمایی است که باعث می‌شود در برابر بیماری‌های ناشی از اختلال واتا مقاومت کند. او دارای کاتو، تیکت و کشایا راسا است و دارای خواص لغو (سبک) و روکش (خشک) است که به او کمک می کند تا به نحوی که انجام می دهد رفتار کند. به دلیل وجود این خواص، شیلاجیت به عنوان بازدارنده واتا و کافا عمل می کند و همچنین به تعدیل پیتا دوشا کمک می کند. گفته می شود شیلاجیت حاوی بسیاری از مواد بیوشیمیایی، به ویژه اسید فولویک است، اما اسید هیومیک، اسید اورونیک، اسید هیپوریک، بنزوپیروناز، گلیکوزیدهای فنولیک و اسیدهای آمینه نیز وجود دارد. شیلاجیت هرگز نباید خام خورده شود، زیرا ابتدا تصفیه می شود و سپس استفاده می شود.

شیلاجیت به طور گسترده در تهیه داروهای آیورودا استفاده می شود و یکی از مهم ترین اجزای سیستم پزشکی آیورودا محسوب می شود. این بخش معروف داروهای آیورودا مانند چاندرارابا واتی، آروگیا واردانی واتی و بیشتر از همه چوانپراش است. به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و در نتیجه پیری را به تاخیر می اندازد.

شیلاجیت در تعدادی از بیماری ها نشان داده شده است که در زیر ذکر شده است:

گفته می‌شود شیلاجیتو با توجه به قدرت Auchan vera خاصیت تسکین درد دارد، زیرا مستقیماً روی واتا تأثیر می‌گذارد و در نتیجه به سرکوب آن کمک می‌کند، زیرا علت شروع درد است.

درمان بسیار خوب در موارد آرتریت مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، نقرس و سایر مشکلات مفصلی و کمردرد

در تسکین درد در هر نوع آسیب و درد عضلانی تاثیر بسیار خوبی دارد

گفته می شود شیلاجیت به دلیل خاصیت مشابهی که در بالا ذکر شد، به عنوان یک ضد التهاب عمل می کند. این دارو بسیار شبیه به گلوکوکورتیکوئید بتامتازون عمل می کند.

شیلاجیت یکی از عواملی است که با کمک به درمان اختلالات عصبی مانند پاراپلژی، همی پلژی و غیره به تقویت سیستم عصبی ما در آنجا کمک می کند.

شیلاجیت داروی انتخابی در اختلالاتی مانند افسردگی، استرس، صرع و خستگی ذهنی است.

شیلاجیت به بالا بردن سطح هوش کمک می کند و همچنین در تقویت تمرکز ذهنی و در نتیجه افزایش مهارت های یادگیری کار می کند.

نتایج عالی در اختلالات شکمی مانند درد، ورم معده، سوء هاضمه و یبوست نشان داده شده است.

نتایج خوبی در مورد هموروئید و مشکلات فیستول مشاهده شده است.

این به عملکرد طبیعی کبد کمک می کند، بنابراین به ترشح تمام آب میوه ها و آنزیم هایی که برای متابولیسم مناسب در بدن مهم هستند کمک می کند.

به دلیل اثر ضد میکروبی که دارد به تصفیه خون کمک می کند.

یکی دیگر از کاربردهای شیلاجیت این است که علیه هر میکروارگانیسمی عمل می کند و در نتیجه ضد میکروب است و در نتیجه به رهایی بدن از هر نوع تهاجم خارجی کمک می کند.

به ایجاد ایمنی طبیعی بدن کمک می کند و در نتیجه در تامین قدرت طبیعی بدن سود می برد.

در بیماری های مرتبط با قلب بسیار موثر است زیرا یک واسطه بتا است

شیلاجیت همچنین در کنترل سطح فشار خون با بازگرداندن آن به سطح طبیعی موثر است.

به عنوان یک مهارکننده کافا عمل می کند، بنابراین به مقاومت در برابر سرفه کمک می کند و به ترشح خلط از دستگاه تنفسی کمک می کند. همچنین مشخص شد که در موارد آسم موثر است

.

یک گیاه بسیار مهم در سیستم پزشکی آیورودا که به افزایش قدرت کمک می کند

و استقامت در مردان این ماده به عنوان یک غرایز جنسی عمل می کند و در نتیجه به افزایش تعداد اسپرم ها و همچنین به بهبود کیفیت اسپرم کمک می کند. همچنین به تنظیم هورمون های جنسی برای عملکرد مناسب کمک می کند. به عنوان ویاگرای هندی در نظر گرفته شده است زیرا در تقویت قوای جنسی بسیار مفید است.

شیلاجیت به خوبی در درمان دیابت استفاده می شود زیرا در متابولیسم گلوکز در جریان خون بسیار مفید است.

در موارد سنگ کلیه بسیار توصیه می شود، زیرا به دلیل خاصیت تیکت رسا در شکستن سنگ بسیار موثر است. همچنین برای تقویت عملکرد صحیح کلیه ها مفید است.

همچنین نتایج خوبی در عفونت های ادراری مشاهده شده و به رفع علائمی مانند سوزش ادرار و سوزش ادرار کمک می کند.

نتایج عالی هنگام استفاده از شیلاجیت در مدو روجا (چاقی) یافت شده است. به دلیل خاصیت لغو (سبک) و رخش (خشک) این خاصیت را دارد. این به خلاص شدن از شر چربی اضافی انباشته شده در بدن کمک می کند و در نتیجه به ایجاد ظاهری باریک و سالم برای بدن کمک می کند.

Shilajit برای بیمارانی که ضعیف هستند یا پس از یک بیماری طولانی مدت یا هر عمل جراحی بهبود می یابند، به شدت توصیه می شود.

– شیلاجیت به افزودن مواد معدنی (مانند فسفر، کلسیم و منیزیم) و کمبود ویتامین در بدن کمک می کند.

شیلاجیت به بدن نیرو می دهد و توسط آچاریا شراک، شفادهنده بزرگ آیورودای هندی به عنوان راسایان یاد شده است که استفاده روزانه از آن برای حفظ قدرت جسمی و ذهنی، حفظ جوانی و منجر به طول عمر توصیه شده است.

با مراجعه به http://www.morphemeremedies.com درباره شیلاجیت برای ضد پیری، تقویت قوای جنسی، احساس جوانی، تقویت میل جنسی، کاربردها و فواید بیشتر بدانید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر