HIV: داروی سرطان می تواند روزی با بیدار کردن ویروس های خفته به درمان HIV کمک کند


کشف شده است که یک داروی سرطان موجود می‌تواند HIV خفته را نیز بیدار کند، و در نهایت می‌تواند با یک داروی HIV در استراتژی «لگد زدن و کشتن» کار کند.

سلامتی


۲۶ ژانویه ۲۰۲۲

پروتئین دارویی آنتی بادی مونوکلونال پمبرولیزوماب.  مهارکننده ایمن ایست بازرسی که PD-1 را هدف قرار می دهد، که در درمان تعدادی از سرطان ها استفاده می شود.

پروتئین دارویی آنتی بادی مونوکلونال پمبرولیزوماب

molekuul.be / عکس سهام Alamy

امروزه HIV را می توان تحت کنترل نگه داشت، اما برای اکثر مردم، هیچ درمانی وجود ندارد، زیرا ویروس می تواند غیرفعال شود، بنابراین داروهای HIV هیچ تاثیری ندارند. این می تواند در آینده تغییر کند، اکنون پیشرفت هایی در بیدار کردن ویروس های خفته حاصل شده است.

افراد مبتلا به HIV می توانند از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند که از تولید مثل ویروس جلوگیری می کند و به آنها طول عمر تقریباً طبیعی می دهد. اما HIV کپی هایی از مواد ژنتیکی خود را در سلول های ایمنی انسان وارد می کند، که سپس خاموش می شوند. در نتیجه، افراد مجبورند تا آخر عمر از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند، زیرا در صورت قطع، ویروس‌های داخل سلول‌ها بیدار می‌شوند و شروع به آلوده کردن بیشتر و بیشتر سلول‌های ایمنی می‌کنند.

اکنون، دارویی که قبلاً برای درمان سرطان استفاده می‌شد، کشف شده است که HIV را دوباره فعال می‌کند. برای تبدیل شدن به یک درمان، باید با نوع دوم دارویی ترکیب شود که سلول‌های ایمنی را که ویروس‌ها را تولید می‌کنند، از بین می‌برد. هنوز اثربخشی چنین دارویی ثابت نشده است، اگرچه برخی از نسخه های آزمایشی در حال توسعه هستند.

این ایده که ویروس‌های خفته را می‌توان قبل از نابودی مجدداً فعال کرد، گاهی اوقات به عنوان استراتژی «لگد و کشتن» شناخته می‌شود. در جدیدترین کار، شارون لوین از دانشگاه ملبورن استرالیا و همکارانش افراد مبتلا به HIV را که سرطان هم داشتند و با داروی نسبتا جدیدی به نام پمبرولیزوماب درمان می شدند، مورد مطالعه قرار دادند.

این آنتی بادی است که پروتئینی را روی سلول‌های ایمنی به نام PD-1 مسدود می‌کند که معمولاً به عنوان یک ترمز برای فعالیت سلول‌های ایمنی عمل می‌کند. برداشتن ترمز به سیستم ایمنی کمک می کند تا به سلول های تومور حمله کند.

اکنون به نظر می‌رسد که برداشتن ترمز باعث می‌شود HIV درون سلول‌های ایمنی خفته بیدار شود. در ۳۲ نفری که پمبرولیزوماب دریافت کردند، میزان HIV در خون آنها ۱.۶ برابر افزایش یافت.

اما این رویکرد نیاز به کار بیشتری دارد، از آنجایی که استراتژی‌هایی برای کشتن سلول‌های ایمنی با تکثیر فعال HIV، مانند واکسن‌ها و آنتی‌بادی‌ها، هنوز در حال توسعه هستند. لوین می‌گوید: «این یک ابزار اضافی است که می‌توانیم از آن برای مختل کردن مخزن HIV استفاده کنیم، و ما به آن در ترکیب با سایر مداخلات نیاز داریم».

محققان دیگر دریافته‌اند که ترکیب یک داروی سرطان دیگر با واکسن آزمایشی HIV به برخی از افراد – اگرچه فقط یک اقلیت – اجازه می‌دهد تا چندین ماه داروهای ضد ویروسی خود را بدون بازگشت سطح HIV متوقف کنند.

مرجع مجله: پزشکی ترجمه علوم ، DOI: 10.1126/scitranslmed.abl3836

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/