۸۲ درصد از ۳۰۰۰ نفر پایین در ۲ دهک بالای درآمد حاصل از تلاش هستند. نتایج متفاوتبه گزارش همشهری آنلاین، ۸۲ درصد رتبه های زیر ۳۰۰۰ سال امسال جزو ۲ رتبه های برتر درآمدی کشور هستند. در عین حال، رتبه مدارس در کنکور امسال نیز مؤید این است که برخی مدارس مشارکت برابر در کنکور دارند. مشکلی که حکایت از افول عدالت آموزشی در کشور دارد. این مشکلی است که شکاف هایی را که دانش آموزان تیزهوش از مدارس استثنایی کنار گذاشته می شوند را آشکار می کند و بسیاری از آینده تحصیلی و شغلی آنها را از آنها می گیرد. کارشناسان پژوهشکده آموزش و پرورش با دلایلی که می بینند و از نزدیک شاهد آن هستند، افت کیفیت آموزش در مدارس دولتی را فاش می کنند و می گویند بازنگری در شیوه تدریس ضروری است.

مدارس تیزهوشان، مدارس نمونه دولتی، مدارس شهید و سایر مدارس غیرانتفاعی نقش عمده ای در کنکور امسال داشته اند، اما سوال اینجاست که چرا دانش آموزان مدارس استثنایی سهم زیادی از رتبه های برتر امسال دارند؟ سال کنکور؟! مشکل اینجاست که چرا سهم مدارس دولتی و دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می کنند در رتبه های برتر پایین است؟ آیا دانش آموزان این مدارس به اندازه کافی هوشمند نیستند یا امتحانات ورودی برگزار می شود تا دانش آموزان مدارس دولتی نتوانند در سطوح بالاتر رقابت کنند؟

احد نویدی، دانشیار پژوهشکده آموزشی، گفت: کیفیت مدارس دولتی به تدریج در حال کاهش است. معلمان ما انگیزه زیادی برای تدریس ندارند و مشکلات مختلف بر کیفیت تدریس و کیفیت آموزش دانش آموزان در مدارس دولتی تاثیر می گذارد. نزول رتبه ایران در مسابقه علمی کنز که رقابتی با معیارهای سختگیرانه است، می تواند به وضوح این گفته را تایید کند که آموزش عمومی و عمومی در ایران به میزان قابل توجهی در جامعه افت کرده است. متوسط.

وی با بیان اینکه برخی خانواده ها از فرصت مدارس به اصطلاح استثنایی بهره مند می شوند اما بیشتر جامعه متوسط ​​جامعه از این فرصت برخوردار نیستند، گفت: در سال های اخیر شاهد هستیم که ساختار دانش آموزان در مدارس تبدیل شده است. دانش‌آموزانی که در مدارس تیزهوشان یا سایر مدارس خاص تحصیل می‌کنند، لزوماً فقط به دلیل هوش بالا در این مدارس پذیرش نمی‌شوند، بلکه به دلیل حمایت خانواده و طبقه اجتماعی نیز تأثیر قابل‌توجهی بر این پذیرش داشته است. مدارس دولتی اغلب در دسترس هستند. دانش‌آموزانی که خانواده‌هایشان درآمد کم یا متوسطی دارند یا عزت نفس پایینی دارند تحصیلات در آن خانواده.

وی رشد دانشگاه ها در هر گوشه دنیا را دلیل موفقیت نظام آموزشی نمی داند و می گوید: این روزها هرکسی بخواهد به دانشگاه برود می تواند، بدون آزمون وارد دانشگاه می شود. و انتخاب می کند. رشته برای خودش ولی همون آدم؟بعد از دانشگاه باید از مهارت و دانشش در تحصیل استفاده کنه تا شغل پیدا کنه؟ نه! کیفیت تدریس در این دانشگاه ها مناسب نیست، یعنی تدریس و آموزش تبدیل به کلاس شده است».

پشتیبانی آموزشی به ویژه برای کلاس های خاص

کلاس کنکور و کتب درسی که از سال آخر دبیرستان به سال دوم رسیده بود به مقطع ابتدایی راه پیدا کرد و این یعنی اگر خانواده ای به دنبال تحصیل فرزندانش در دانشگاه معتبر باشد. در کشور باید تا دبستان وارد عرصه فرزندان خود شوند، رقابت کنند و برای آن برنامه داشته باشند.

اردشیر گراوند، جامعه شناس گفت: با توجه به فشار اجتماعی روزافزون کنکور و نتایج، خانواده ها لازم می دانند که سرمایه گذاری برای تحصیل فرزندان خود را از دبستان یا دبستان آغاز کنند، اما حقیقت این است که امروزه بسیاری از خانواده ها حتی در طبقه متوسط ​​جامعه قرار دارند. نمی توان چنین هزینه هایی را درک کرد، اینجاست که ناامیدی و ناامیدی در جامعه شروع می شود.

وی فرهنگ حاکم بر جامعه را در این زمینه موثر می داند و می گوید: در جامعه ای که از رضایت صحبت می کنند با این مشکل مواجه می شوند و می گویند باید از شرایط موجود راضی باشیم. اگر کسى مال خرج کرده باشد، حق دارد برنده باشد و اگر کسى نتواند، به مقدارى که داده غذا مى خورد و این حق اوست. اگرچه همه می دانند که این صحبت ها درست نیست، اما موافق هستند، اما جامعه ای که به دنبال عدالت است و به توانایی خواندن و نوشتن و درک مسئله می رسد، به نظر نمی رسد. این جامعه مشکوک است که “ممکن است برنامه ریزی شده باشد”. و می تواند عواقب زیادی داشته باشد. از جمله از دست دادن اعتماد به رقبایی مانند کنکور.”

این جامعه شناس درباره تغییر تاثیر کنکور بر جامعه امروزی می گوید: نسل های قبلی که در کنکور شرکت می کردند، زندگی کردند و فشارهای زیادی را متحمل شدند، اما در ۳.۲ سال گذشته و قبل از آن، همه داوطلبان فارغ از محل سکونت خود بودند. و زندگی و دور بودن از پایتخت، صرف نظر از وضعیت مالی و اقتصادی خانواده، امیدوار بود که در صورت تلاش و مطالعه زیاد، در کنکور نتیجه خوبی بگیرد. با این حال، این امید امروز وجود ندارد. جدای از آن، فشار روانی کنکور نیز وجود دارد و زندگی نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تلاش یکسان، نتایج متفاوت

گراوند گفت: تقاضاها برای حضور در کرسی های دانشگاهی در سال های اخیر افزایش یافته است. تعداد دانشگاه های خوب و معتبر ثابت مانده است. همه امتحانات یکسان است، اما فقط کسانی که با تلاش یکسان برای یک امتحان پول زیادی خرج کرده اند، موفق می شوند.»

گراوند معتقد است: در جامعه ای که فرصت های برابر مستلزم تلاش نابرابر است، اغلب طبقه متوسط ​​به سمت ناامیدی و بی هدفی کشیده می شود و به نوبه خود شکاف تقویت می شود.اجتماعی: «در چنین شرایطی طبقه متوسطی که فرصت دارد اعتراض اگر توانایی را ببینند فقط به این فکر می کنند که پتو را از آب بیرون بکشند اغلب صدایی برای مخالفت با محرومان ندارند “این مشکل واقعاً به سیستم آموزشی آسیب می زند و اوضاع حتی برای میانه ها بدتر می شود. کلاس.”