۷ دلیلی که پشه ها شما را جذب می کنند – خبر خوب


همشهری آنلاین – فاطمه عباسی: گم نشده است اگر فکر می کنید پشه ها شما را بیشتر از دیگران دوست دارند؛ مطالعات نشان می دهد که پشه ها ۲۰ درصد از مردم را نیش می زنند.

در این شرایط مردم در خیابان می گویند شما “خون شیرین” دارید، اما این حرف علمی نیست. در واقع این گروه خونی شماست که می تواند در جذب پشه ها به سمت شما نقش داشته باشد و همچنین عوامل مختلفی مانند لباس، تنفس و حتی باکتری هایی که روی پوست شما زندگی می کنند.

اگر جذب پشه ها شده اید، دانستن این عوامل می تواند به شما در یافتن راه هایی برای جلوگیری از نیش پشه و بیماری های احتمالی ناشی از پشه کمک کند. خب، داستان کمی مشکوک شده است: بسیاری از ما نام مالاریا را شنیده‌ایم، اما ویروس زیکا، ویروس نیل غربی، تب بالا و برخی بیماری‌های خطرناک از طریق این موجودات کوچک به انسان منتقل می‌شوند، فقط کافی است آن را در گوگل جستجو کنید. جستجو کنید تا ببینید عمق خطر را با چشمان خود ببینید!

رنگ

جالب است بدانید که پشه ها بینایی قوی دارند و از این ویژگی برای هدف قرار دادن قربانیان خود استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهد که پوشیدن رنگ های تیره (سبز، مشکی و قرمز) دید شما را راحت تر می کند (!) پس بهتر است لباس هایی با رنگ های ملایم مانند پاستلی، بژ یا سفید انتخاب کنید.

گروه خونی

پشه‌های نر بالغ از شهد استفاده می‌کنند، در حالی که ماده‌ها برای تخم‌گذاری به پروتئین‌های موجود در خون انسان متکی هستند و در کمال تعجب، انواع خاصی از خون را ترجیح می‌دهند. به گزارش Very Well Health، تحقیقات نشان داده است که انواع مختلف پشه ها مانند گروه خونی; به عنوان مثال، پشه ببر آسیایی طرفدار گروه خونی O است، در حالی که آنوفل گامبیا طرفدار گروه خونی AB است.

به علاوه حدود ۸۰ درصد افراد دارای ترشحات پوستی هستند که نشان دهنده گروه خونی آنهاست و پشه ها بدون توجه به گروه خونی آنها جذب این افراد می شوند.

عوامل مختلفی بر جذب پشه ها به انسان تأثیر می گذارد.

فرار کردن بی فایده است

پشه ها می توانند دی اکسید کربن را از فاصله دور حس کنند. علاوه بر این، آنها می توانند افراد را از فاصله ۵ تا ۱۵ متری ببینند. این دو علامت به آنها کمک می کند شما را ردیابی کنند! در این شرایط، هر چه بیشتر بیرون بیایید، جذابیت بیشتری خواهید داشت. افراد مسن بیشتر نفس می کشند، که باعث می شود پشه ها را به سمت بزرگسالان راحت تر جذب کنند.

گرما و عرق

پشه ها دارای حس بویایی قوی برای دریافت بوهای مختلف هستند. به عنوان مثال، آنها می توانند بوی اسید لاکتیک، آمونیاک و سایر موادی که از عرق بدن آزاد می شوند را استشمام کنند. ورزش شدید میزان اسید لاکتیک و گرما را در بدن شما افزایش می دهد. علاوه بر این، ژنتیک نیز بر بوی بدن شما تأثیر می گذارد که می تواند جذابیت شما را برای پشه ها افزایش دهد.

پوست فعال

پوست شما مملو از میکروارگانیسم های طبیعی است. باکتری ها با عرق روی پوست شما مخلوط می شوند و بوی منحصر به فردی ایجاد می کنند. برخی تحقیقات نشان داده است که نوع و میزان باکتری روی پوست افراد می تواند در جذب پشه ها نقش داشته باشد.

همچنین می تواند توضیح دهد که چرا پشه ها بیشتر به سمت مچ پا و پا جذب می شوند، این ناحیه از بدن مکان خوبی برای باکتری ها است.

حامله

به نظر می رسد بارداری انواع خاصی از پشه ها را جذب می کند. تحقیقات زیادی در این مورد انجام نشده است، اما مطالعه ای که در آفریقا در سال ۲۰۰۰ انجام شد نشان داد که زنان باردار دو برابر بیشتر از زنان غیر باردار در معرض خطر گزش پشه هستند و این ممکن است به دلیل افزایش تولید دی اکسید کربن باشد. رشد بدن درجه حرارت، به خصوص در ناحیه شکم در این روزها.

پشه ها عاشق آبجو هستند

ما هرگز فکر نمی کردیم که پشه ها طعم آبجو را دوست دارند! در یک آزمایش گروهی، محققان دریافتند که شرکت‌کنندگانی که یک پیمانه آبجو می‌نوشیدند، پشه‌های بیشتری را جذب می‌کردند، اما دلیل آن مشخص نیست. پشه ها هم ممکن است آبجو دوست داشته باشند!

تعداد زیاد نیش پشه می تواند باعث خارش و قرمزی اطراف ناحیه گزیده شده شود که آزاردهنده است، اما اگر واکنش شدیدتری به نیش پشه دارید، به این معنی است که به نیش پشه حساسیت دارید. اگر علائم آلرژی مانند کبودی، بثورات و تورم بزرگ را دارید، به پزشک مراجعه کنید.