۵ ویژگی سویا که نمی دانیدبه گزارش سلامت، ایزوفلاون های سویا ترکیبات زیست فعال با خواص فنلی هستند که به دلیل خواص فیتواستروژنیک و آنتی اکسیدانی شناخته شده اند.

این ترکیبات در سویا و فرآورده های آن یافت می شوند و امروزه به عنوان مکمل های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. ایزوفلاون‌های سویا می‌توانند به گیرنده‌های استروژن در بافت‌ها و سلول‌های مختلف متصل شوند و به همین دلیل به آنها فیتواستروژن می‌گویند.

بر اساس نتایج این مطالعه، ایزوفلاون ها در تعادل هورمونی، سلامت قلب و عروق و محافظت در برابر پوکی استخوان نقش دارند. اما مصرف منظم این ترکیبات فواید دیگری برای بدن دارد که عبارتند از:

بهبود علائم یائسگی

یکی از اثرات اصلی ایزوفلاون های سویا مربوط به یائسگی است. این ترکیبات به عنوان مکمل برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، افسردگی، اختلال نعوظ و اختلالات متابولیک استفاده می شوند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که در مبارزه با روند تحلیل استخوان، کاهش فشار خون بالا و کنترل قند خون نقش دارد.

روده های تحریک پذیر را آرام می کند

مکمل ایزوفلاون سویا برای افراد مبتلا به بیماری التهابی روده مفید است و می تواند تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی آنها داشته باشد.

کنترل کلسترول بالا

ایزوفلاون های سویا تاثیر مثبتی بر سلامت سیستم قلبی عروقی دارند. در واقع، خوردن غذاهای حاوی سویا به کنترل کلسترول بد یا LDL کمک می کند که برای سلامت قلب مفید است. این ترکیبات همچنین سطح کلسترول خوب یا HDL را در سطوح بهینه حفظ می کنند.

مصرف ایزوفلاون های سویا در پیشگیری و درمان دیابت نوع ۲ نقش دارد و بر اساس مطالعات انجام شده بر عملکرد بهترین اندام های موثر در بروز دیابت مانند لوزالمعده، کبد و چربی های شکمی تاثیر می گذارد. این ترکیب گیاهی

مقابله با پوکی استخوان

ایزوفلاون های سویا به درمان پوکی استخوان کمک نمی کنند، اما یکی از کمک های موثر در پیشگیری از این مشکل هستند. مطالعات نشان می دهد که ایزوفلاون ها خطر از دست دادن استخوان را کاهش می دهند و استخوان سازی را در زنان یائسه تحریک می کنند.

آیا مصرف ایزوفلاون سویا عوارض جانبی دارد؟

مصرف متوسط ​​منابع و مکمل های ایزوفلاون سویا در اکثر بزرگسالان سالم مشکلی ایجاد نمی کند. عوارض جانبی اغلب نتیجه استفاده طولانی مدت از مکمل ها هستند و منابع طبیعی سازگارتر خواهند بود. البته واکنش هایی مانند بی اشتهایی، اختلالات گوارشی مانند یبوست و حالت تهوع، واکنش های آلرژیک مانند خارش و بثورات پوستی در برخی افراد دیده می شود که خوب است در این خصوص به پزشک مراجعه کنید.

مصرف طولانی مدت ایزوفلاون های سویا ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری کاوازاکی در کودکان همراه باشد و به همین دلیل در حال حاضر توصیه نمی شود. البته مصرف زیاد این مواد ممکن است با افزایش چربی رحم و سرطان سینه همراه باشد.