۵ شهر باحال ایران برای سفر تابستانی – وب سایت خبر خوب


اگر از گرمای تابستان پناهنده هستید و فرصت سفر دارید، قبل از اینکه به کشور دیگری بروید، بد نیست وارد ایران شوید و از روزهای سرد تابستان لذت ببرید و در این کشور تور خود را همراهی کنید. یکی از ویژگی های خاص ایران آب و هوای چهارفصل است. اگر در جنوب کشور دمای هوا به بالای ۵۰ درجه برسد، در برخی نقاط ایران در تابستان دمایی در حدود ۲۴ درجه خواهید داشت.

بجنورد خراسان

بجنورد شهری در استان خراسان شمالی در ایران است. بجنورد کلمه ای است که در گویش خراسان شمالی تلفظ می شود. این شهر ۳۶ کیلومتر مربعی، چهل و چهارمین شهر کشور و یکی از شهرهای بزرگ خراسان محسوب می شود.

نام این روستا در منابع و لغت نامه های کهن «بیجنگورد» یا بیژن یورد است و بیجنورد (بجنورد) به معنی «ساخته بیژن» و «بنیانگذار بیژن» است.

بخش بزرگی از منطقه بجنورد بر اساس متون تاریخی از قرن پنجم تا هشتم هجری قمری قابل سکونت و سکونت است. منطقه بجنورد در اوایل دوره مغول و تیموری آسیب زیادی دید. گلیم بافی، قالی و قالی ترکمنی، قالیچه ترکمنی، تزیین، لباس محلی ترکمن، جاجیم، کلاه نرم، چوخه، پارچه بافی سنتی، معرق، تذهیب و سازهای سنتی از جمله صنایع دستی بجنورد است.

کندوان تبریز

5 شهر زیبای ایران برای سفرهای تابستانی

در مناطق سردسیر کشور، استان آذربایجان شرقی همیشه پرطرفدار بوده است. در مرکز شهر تبریز، شهر صخره‌ای با نام رایج کندوان وجود دارد. کندوان یکی از سه شهر صخره ای جهان و یکی از زیباترین مقاصد گردشگری استان آذربایجان شرقی است. شهرستان کندوان یکی از روستاهای دهستان سهند و از توابع مرکز شهرستان اسکو به شمار می رود.

در سازه سنگی مصالح ساختمانی از قبیل گچ، آهک، خشت و … وجود نداشت و با کنده کاری در سنگ، محل مورد نظر ایجاد می شد. این خانه‌های سنگی مانند خانه‌های سنتی دارای بخش‌های مختلفی از جمله اتاق نشیمن، گاوصندوق، آشپزخانه و حتی دارای سیستم لوله‌کشی آب و برق هستند. قطر دیوارهای این خانه ها حدود ۲ متر است و فضای داخل خانه در زمستان به طور خودکار گرم و در تابستان خنک می شود.

ارومیه

5 شهر زیبای ایران برای سفرهای تابستانی

در قسمتی دیگر از شمال غربی کشور که به زبان ترکی صحبت می کند یکی از کلان شهرهای ایران است، این شهر مرکز استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه در منطقه آذربایجان ایران است. .

این شهرستان از دو ناحیه کوهستانی در شمال و غرب و دشت های وسیع در جنوب و شرق تشکیل شده و دارای پنج ناحیه به نام های انزل، سیلوانا، سمیه برادوست، نازلو و مرکز است. ارومیه از شمال توسط سلماس، از غرب توسط ترکیه و از جنوب توسط اشنویه و نقده اداره می شود. دریاچه ارومیه بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد.

ارومیه که در مسیر تجارت یافت می شود، سنت صادرات و واردات کالا از ایران به نقاط دیگر و بالعکس است. ارومیه محلی برای خرید و فروش محصولات کشاورزی و کوچ توسط مردم اطراف این شهر است. تنوع محصولات کشاورزی در استان آذربایجان غربی به ویژه شهرستان ارومیه این استان را از اهمیت خاصی برخوردار کرده است. تاکستان های وسیع و باغ های سیب این استان از شهرت خاصی نسبت به سایر شهرها برخوردار است.

ماسوله گیلان

5 شهر زیبای ایران برای سفرهای تابستانی

کمتر کسی می تواند به ایران و گیلان برود شمال، اما به ماسوله نه. شهر زیبا و تاریخی ماسوله با ساختار زیبا و منحصربه‌فرد، کوه‌های وسیع و جنگل‌های انبوه، یکی از مکان‌های یافت شده در این نقطه از ایران است و طبیعتی زیبا، آب‌وهوای پاک و هوای مطبوع و مه آلود و پر از عطر و بوی مطبوع دارد. بابونه و گلپر بهار به ابرهای بارانی، تابستان‌های خنک، پاییز با هفت رنگین کمان و زمستان‌ها با برف معروف است.

ماسوله علاوه بر ویژگی‌های طبیعی، به دلیل قدمت نزدیک به هشت قرن در کنار جاذبه‌های گردشگری تاریخی، یکی از معروف‌ترین و جذاب‌ترین مقاصد گردشگری ایران است. در نزدیکی شهر ماسوله، پدیده طبیعی منحصر به فرد و بسیار زیبایی به نام «رودخانه لرچشمه» وجود دارد که اکنون به یکی از مقاصد گردشگری در شمال ایران تبدیل شده است.

همدان

5 شهر زیبای ایران برای سفرهای تابستانی

به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران، در غرب کشور واقع شده است. این استان از شمال با استان های زنجان و قزوین، از جنوب با استان های لرستان، از شرق با استان مرکزی و از غرب با استان های کردستان و کرمانشاه همسایه است. مرکز این استان شهر همدانا است که در زمان مادها تأسیس شد و در آن زمان هگمتانه نام داشت و پایتخت ایران است. یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری همدان غار علیصدر است که کمی با مرکز شهر فاصله دارد اما یکی از زیباترین غارهای طبیعی است که هر ساله گردشگران از آن دیدن می کنند.

در میدان گنجنامه در ۵ کیلومتری غرب شهر همدان و رشته کوه های الوند مرکز تفریحی، گردشگری و ورزشی گنجنامه همدان قرار دارد. آب و هوای کوهستانی، دره الوند و مناظر زیبای دره میشان جذابیت زیادی به این منطقه بخشیده است.

آرامگاه باباطاهر اریان شاعران عرفانی ایرانی تبار و دوبیتی سرا در اواخر قرن چهارم و پنجم در همدان کشف شد. این آرامگاه در میدانی به همین نام در شمال همدانا قرار دارد. این اثر در سال ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در مرکز میدانی به همین نام آرامگاه پزشک، شاعر و عارف مشهور ایرانی، ابوعلی سینا قرار دارد. زمینی بیضی شکل با درختان کهنسال انجیر و فواره‌های با الهام از باغ‌های ایرانی راهرویی زیبا ایجاد کرده است.