یک قابلمه بی نظیر را از سایت خبری بندر سیراف پیدا کنید


باستان شناسان در بندر سیراف نوع منحصر به فردی از گلدان اژدری پیدا کردند که مایعات را از خلیج فارس به سایر نقاط جهان می برد.

سیدمهدی آذریان رئیس پژوهشگاه ملی میراث فرهنگی بندر سیراف درباره آغاز بخش جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در این بندر باستانی و نتایج نهایی به‌دست‌آمده گفت: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان بوشهر از مجوز استانی با مشارکت دانشگاه تهران و مجوز از مرکز تحقیقات و تحقیقات باستان شناسی زیر نظر محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه این کاوش در مجاورت مسجد جامع و قلعه ساسانی و با بررسی سایر آثار انجام شده است، افزود: این مسجد بر اساس شواهد کاوش های باستان شناسی قبلی است که به طور مستقیم بخشی از آن بزرگ سیراف است. در دوره ساسانی انجام شده است و به همین منظور کاوش‌هایی در بندر باستانی سیراف با هدف احیای قرائت شرقی مسجد جامع سیراف مربوط به آغاز اسلام است و کاخ ساسانی در زیر آن مدفون شده است. با احداث ترانشه ای به طول ۵.۵ متر در امتداد برج گوشه شمال شرقی قلعه ساسانی و در مجاورت مسجد جامع سیراف، به دلیل محدودیت فضا و دانش بیشتر، کاوش اصلی به ابعاد ۲.۵×۴ متر توسعه یافت و سپس در قسمت داخلی در ضلع شمالی کاخ ساسانی و در محلی که سال گذشته انجام شد. مرمت و شناسایی سازه آن، کانال ۱.۵ متری و ۲ متری چاه حفاری شد تا شالوده و دوره احتمالی قبل شناسایی شود. ادامه در این آخرین گام بود تا اینکه او به سرزمین بکر رسید.

مدیر پایگاه میراث ملی سیراف گفت: دوران جدید استخراج معادن در بندر قدیم سیراف به دلیل پایان یافتن دوره تولید و سختی های معدن متوقف شده است و آب و هوا در ثبت اثر و در صورت تایید توسط سازمان های مسئول الزامی خواهد بود. این زمستان را ادامه دهید تا زمانی که جستجو ادامه یابد و به زمین پاک برسید.

یکی از در معرض خطرترین گونه های رسی در خلیج فارس را کشف کنید

محمداسماعیل اسماعیلی جلودار، رئیس پژوهشگاه بندر باستانی سیراف به تشریح روند جستجو پرداخت و گفت: قسمتی از دیوار اصلی که به کاخ ساسانی و به دنبال برج شرقی آن متصل است، وجود دارد.

به گفته وی، یکی از محصولات جالب این فصل، دستیابی به شواهدی برای تولید ظروف سفالی از جمله لوله های خاکستر و خاک رس سبز-آبی است.

این باستان شناس می افزاید: اگرچه باستان شناسان غربی مانند درک کنت ادعا می کنند که خشت ها از عراق منشأ گرفته اند، میزان خاک رس موجود در سرافی ها و … در کوره این دوره باقی مانده و همچنین شواهد قبلی که از دوران باستان به دست آمده است. بندر بی بی خاتون یا نجیر به نظر می رسد ساحل خلیج فارس خاستگاه این نوع خشت بوده است.

اسماعیلی جلودار گفت: این نوع خاک رس یکی از دورافتاده ترین انواع خاک رس خلیج فارس است که مورد توجه دریانوردان ایرانی به ویژه سرافی برای صادرات به بنادر خلیج فارس عمان، شرق آفریقا، چین بود. و حتی ژاپن.” و در سایر نقاط جهان نیز یافت شده و در موزه های آن کشورها نگهداری می شود.

رئیس کاوش بندر سیراف ادامه داد: از دیگر انواع کوزه های به دست آمده در این فصل از کاوش های سیراف می توان به نمونه هایی از سفال ها به صورت اژدر اشاره کرد که برای انتقال مایعات از خلیج فارس به سایر نقاط جهان استفاده می شد. مخصوصا در بنادر از هند، سریلانکا و کتیبه های آن به زبان پهلوی ساسانی از تایلند و کشتی غرق شده در سورینام و همچنین سایر بنادر باستانی در سراسر جهان حفاری شده است.

وی همچنین از کشف گونه‌های چانگشا خبر داد و گفت: همه این‌ها نشان‌دهنده موقعیت تجاری مهم سرافی‌ها در روابطشان با شرق، هند و آفریقا است.

اسماعیلی جلودار گفت: دستیابی به مواد فرهنگی از جمله ظروف شیشه ای، فلزی، سنگی و همچنین موادی مانند خاکستر، زغال سنگ و به ویژه استخوان های انسان و حیوان از این معدن و برنامه ریزی برای مطالعه بین المللی این آثار چشم اندازی تازه را نوید می دهد. در آنالیز زیستی، ایرانیان در آن بندر هستند.

کاوش در سیراف به مدت ۱۵ سال متوقف شد

نصرالله ابراهیمی معاون فرهنگی استانداری بوشهر نیز گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی سیراف پس از ۱۵ سال وقفه آغاز شده و قرار است این کاوش‌ها به طور منظم با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر انجام شود. مرکز تحقیقات میراث فرهنگی و گردشگری، مرکز و گروه تحقیقات باستان شناسی تهران. ادامه دارد.

به گفته وی توسعه شهری سیراف در محدوده این بندر قدیمی و ساخت و سازهای انبوه از بزرگترین مشکلات این بندر قدیمی و بین المللی ایرانی در کشور است.این خلیج فارس است که تا نابودی کامل فاصله زیادی ندارد. اگر شهر مسئولان را نادیده بگیرد.

ابراهیمی می گوید: این بندر از نظر باستان شناسی هم تراز با شهرهای باستانی جهان مانند پمپئی ایتالیا است و متأسفانه تمام وسعت آن نقض شده و وضعیت بهداشتی آن ایمنی و امنیت است. تحقیقات باستان شناسی برای کشف زیرساخت ها مورد نیاز است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرکل باستان شناسی در حال برگزاری دوره تحقیقات باستان شناسی در بندر باستانی سیراف با افق پنج ساله فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر است. ساماندهی و روشنایی زوایای مبهم این بندر کهن ایرانی.

گلدان های منحصر به فرد را از بندر سیراف پیدا کنید

انتهای پیام/