یک داروی لخته ساز بهتر در هنگام حمله سکته مغزی؟


عکس خبر: یک داروی لخته ساز بهتر در هنگام حمله سکته مغزی؟توسط Amy Norton HealthDay Reporter

پنجشنبه، فوریه ۳، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

بر اساس مطالعات اولیه، نوع جدیدتر داروی «لخته‌شکن» ممکن است ایمن‌تر از دارویی باشد که مدت‌هاست برای درمان سکته‌های مغزی استفاده می‌شود.

محققان دریافتند که در میان تقریباً ۷۹۰۰ مبتلا به سکته مغزی، افرادی که تحت درمان با داروی موسوم به تنکتپلاز قرار گرفته‌اند، در مقایسه با افرادی که داروی استاندارد آلتپلاز مصرف می‌کنند، کمتر دچار خونریزی مغزی خطرناک به عنوان یک عارضه جانبی می‌شوند.

به طور کلی، ۳.۷٪ از بیماران آلتپلاز دچار این عارضه شدند که به عنوان خونریزی داخل جمجمه علامت دار شناخته می شود. این در مقایسه با کمی بیش از ۲٪ از بیمارانی که از حل کننده لخته جدیدتر استفاده کردند.

Tenecteplase که با نام تجاری TNKase فروخته می شود، در حال حاضر در ایالات متحده برای درمان حملات قلبی تایید شده است. با حل کردن لخته خونی که باعث حمله می شود، می تواند جریان خون طبیعی را به قلب بازگرداند.

به طور مشابه، بیشتر سکته‌های مغزی ناشی از لخته شدن در رگ خونی تغذیه‌کننده مغز است (آنچه پزشکان سکته مغزی ایسکمیک می‌گویند). از دهه ۱۹۹۰، آلتپلاز که به عنوان Activase فروخته می شود، داروی استاندارد حل کننده لخته برای درمان این سکته ها بوده است.

Tenecteplase هنوز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان سکته مغزی تایید نشده است. کارآزمایی‌های بالینی در حال انجام در حال بررسی چگونگی مقابله با آلتپلاز از نظر اثربخشی هستند.

اما برخی از مراکز پزشکی در ایالات متحده و جاهای دیگر در حال حاضر از tenecteplase برای سکته مغزی استفاده می کنند. (در ایالات متحده، پزشکان مجازند داروهای مورد تایید FDA را برای شرایطی غیر از آنچه در برچسب ذکر شده است، تجویز و به آنها بدهند.)

به گفته دکتر، برخی از بیمارستان‌ها این تغییر را انجام داده‌اند، زیرا در حال حاضر شواهدی برای حمایت از استفاده از تنکتپلاز برای سکته وجود دارد. استیون واراخ، محقق اصلی این مطالعه جدید.

واراخ، استاد نورولوژی در دانشگاه تگزاس در دانشکده پزشکی دل آستین گفت: تحقیقات گذشته نشان می دهد که این دارو حداقل به اندازه آلتپلاز در پیشگیری از ناتوانی طولانی مدت پس از سکته مغزی مفید است.

او گفت همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تنکتپلاز در حل کردن لخته‌های بزرگ بهتر است.

دکتر گفت: و از نظر عملی، دادن tenecteplase بسیار ساده تر است. جوزف برودریک، کارشناس داوطلب انجمن سکته مغزی آمریکا.

او گفت که آلتپلاز توسط IV و در طول یک ساعت تجویز می شود، در حالی که تنکتپلاز با یک دوز زیاد تزریق می شود که بدن به آرامی تجزیه می شود.

برودریک، که همچنین مدیر موسسه علوم اعصاب گاردنر دانشگاه سینسیناتی است، گفت: این امر به ویژه در صورتی مفید است که بیمار سکته مغزی برای مراقبت بیشتر به بیمارستان دیگری منتقل شود.

او همچنین خاطرنشان کرد که در حال حاضر، تنکتپلاز کم هزینه ترین درمان است.

برودریک هشدار داد، هرچند، یافته‌های جدید ثابت نمی‌کند که tenecteplase داروی ایمن‌تر است.

او گفت که نتایج از یک کارآزمایی بالینی که مستقیماً لخته شکن ها را آزمایش کرده باشد، به دست نمی آید. آنها در عوض بر اساس بیمارانی هستند که در دنیای واقعی درمان می شوند.

برودریک توضیح داد که این بدان معناست که خطر “سوگیری” وجود دارد. ممکن است بین بیماران یا بیمارستان هایی که از تنکتپلاز به جای آلتپلاز استفاده کرده اند، تفاوت هایی وجود داشته باشد که می تواند یافته های مربوط به خطر خونریزی را توضیح دهد.

برای این مطالعه، واراخ و همکارانش داده‌های یک رجیستری را که توسط چندین سیستم بیمارستانی در ایالات متحده، استرالیا و نیوزلند راه‌اندازی شده بود، تجزیه و تحلیل کردند. برخی از مراکز در سال های اخیر استفاده از تنکتپلاز را برای بیماران سکته مغزی آغاز کرده اند، در حالی که برخی دیگر فقط آلتپلاز را تجویز می کنند.

در مجموع، ۶۴۲۹ بیمار سکته مغزی آلتپلاز دریافت کردند و به ۱۴۶۲ بیمار تنکتپلاز بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ داده شد.

به طور کلی، احتمال خونریزی داخل جمجمه ای در بیماران تنکتپلاز تقریباً نصف بود و این تفاوت در بین مبتلایان به سکته مغزی که نیاز به ترومبکتومی داشتند بیشتر بود. این روشی است که در آن پزشکان با جراحی لخته خونی را که باعث سکته مغزی می‌شود، از بین می‌برند – اغلب به دلیل بزرگ بودن آن.

در میان بیماران ترومبکتومی، فقط کمتر از ۳٪ از کسانی که تنکتپلاز دریافت کردند، در مقایسه با نزدیک به ۷٪ از بیمارانی که آلتپلاز دریافت کردند، دچار خونریزی مغزی شدند.

یافته ها در فوریه ارائه خواهد شد. ۹ در نشست سالانه انجمن سکته مغزی آمریکا، در نیواورلئان و آنلاین. مطالعات ارائه شده در جلسات معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می شوند تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شوند.

واراخ موافقت کرد که یافته ها بی خطر بودن تنکتپلاز را ثابت نمی کند. او گفت که نتایج در واقع “کمی غافلگیر کننده” بود، زیرا مطالعات گذشته نشان نداده است که این دارو خطر خونریزی کمتری دارد.نمایش اسلاید

بعد از سکته چه اتفاقی می افتد؟ علائم، علائم، انواع
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

اما، واراخ گفت، این مطالعه “اطمینان بخشی” را در مورد ایمنی tenecteplase برای بیماران سکته مغزی فراهم می کند.

وی گفت: برای عموم مردم مهمترین پیام این است: علائم هشدار دهنده سکته را یاد بگیرید و در صورت بروز با ۹۱۱ تماس بگیرید. رسیدن سریع به بیمارستان بسیار مهم است، زیرا درمان زودهنگام سکته مغزی به معنای شانس بهتر بهبودی است.

برخی از علائم هشدار دهنده سکته مغزی عبارتند از از دست دادن ناگهانی تعادل، تاری دید، افتادگی صورت و ضعف در بازوها.

واراخ گفت که این مطالعه هیچ بودجه ای دریافت نکرد. او از Genentech غرامت مالی دریافت کرده است که هم Activase و هم TNKase را می سازد.

اطلاعات بیشتر

انجمن سکته مغزی آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد علائم و درمان سکته مغزی دارد.

منابع: استیون واراخ، MD، PhD، استاد، نورولوژی، دانشکده پزشکی دل، دانشگاه تگزاس در آستین. جوزف برودریک، دکتر، استاد و مدیر، موسسه علوم اعصاب گاردنر دانشگاه سینسیناتی، اوهایو، و کارشناس داوطلب، انجمن سکته مغزی آمریکا، دالاس. کنفرانس بین المللی سکته مغزی، نیواورلئان و آنلاین، فوریه. ۹، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/