یبوست و یبوست نشانه کمبود این ماده غذایی است


به گزارش همشهری آنلاین، فیبر نوع خاصی از کربوهیدرات است که به مقدار زیاد در غذاهای گیاهی مانند سبزیجات و غلات وجود دارد. اگرچه فیبر به راحتی در بدن هضم نمی شود، اما نقش موثری در سلامت بدن دارد. در ادامه به نقش فیبر در بدن و ارزش غذایی آن می پردازیم.

فیبر محلول

فیبر محلول در آب حل می شود. هنگامی که فیبر محلول هضم می شود، ماده غلیظ و ژل مانندی در معده ایجاد می کند که توسط باکتری های روده بزرگ تجزیه می شود و به کاهش کلسترول و گلوکز خون کمک می کند. افزایش فیبر نامحلول با تثبیت گلوکز خون همراه است.

فیبر نامحلول

فیبر نامحلول تجزیه نمی شود. در عوض، از دستگاه گوارش خارج می شود. این نوع فیبر با جابجایی غذا در دستگاه گوارش از یبوست جلوگیری می کند و به هضم غذا کمک می کند.

یبوست و یبوست نشانه کمبود این ماده غذایی است

چرا فیبر غذایی مهم است؟

نتایج مطالعاتی که تاکنون انجام شده نشان می دهد افرادی که فیبر مصرف می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی، چاقی، دیابت نوع ۲، سکته مغزی، فشار خون بالا و اختلالات گوارشی هستند.

افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی می تواند در بهبود یا پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، کلسترول بالا، چاقی و مشکلات گوارشی موثر باشد. از جمله بیماری های گوارشی می توان به یبوست، سرطان روده بزرگ و دیورتیکولیت یا التهاب دیورتیکولوم کولون اشاره کرد که می تواند در پرهیز از مصرف روزانه فیبر موثر باشد.

علائم کمبود فیبر

هنگامی که مقدار فیبر در بدن کاهش می یابد، سیستم گوارشی مختل می شود و غذا را با فعالیت کندتر هضم و دفع می کند. کمبود فیبر در بدن می تواند با علائم زیر رخ دهد.

یبوست و یبوست
بعد از خوردن غذا گرسنه است
نوسانات قند خون
کلسترول بالا
خسته و کم انرژی
التهاب

فواید فیبر

کاهش کلسترول

فیبر به مسدود کردن اسیدهای صفراوی در روده کمک می کند که جذب چربی را افزایش می دهد، که به معنای کاهش چربی و کلسترول است. در نتیجه سطح LDL یا کلسترول بد خون کاهش می یابد.

پر شده

خوردن مقدار زیادی فیبر به کنترل وزن کمک می کند زیرا شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد.

پیشگیری از دیابت

فیبر علاوه بر جلوگیری از چربی و کلسترول، می تواند جذب کربوهیدرات ها را در خون کند کند. بنابراین قند خون کندتر افزایش می یابد و لوزالمعده توانایی پاسخ بهتر به انسولین را دارد.

تسریع در تخلیه

فیبر حرکت غذا در دستگاه گوارش را سرعت می بخشد و به افزایش مقدار مدفوع کمک می کند. در نتیجه معده همیشه راحت است و نفخ نمی کنید.

منبع فیبر

بهترین راه برای دریافت این ماده غذایی از طریق رژیم غذایی و استفاده از انواع میوه ها، سبزیجات و جو است. برخی از منابع غذایی غنی شامل جو، سیب، میوه های مفید برای سیروز کبدی، توت فرنگی، لوبیا، نخود و عدس، جو دوسر هستند. برنج.

از سوی دیگر، برخی از منابع غیرقابل هضم حبوبات، نان و سبزیجاتی مانند هویج، کلم، چغندر و کلم هستند. علاوه بر این، برخی از غذاها مانند آجیل دارای نوعی فیبر هستند.

یبوست و یبوست نشانه کمبود این ماده غذایی است

چند نکته برای افزایش فیبر

برنج قهوه ای و محصولات غلات کامل را با برنج سفید، نان و ماکارونی جایگزین کنید.

غلات کامل را در صبحانه خود بگنجانید.

به جای تنقلاتی مانند چیپس، کراکر و شکلات، از سبزیجات خام استفاده کنید.

لوبیا یا سایر حبوبات را در سوپ و سایر وعده های غذایی دو یا سه بار در هفته جایگزین کنید.

به جای نوشیدن آب میوه، میوه را بخورید.