یافته های مطالعه جدید، اندومتریوز با زایمان زودرس مرتبط نیست


فوریه ۹، ۲۰۲۲ – محققانی که بررسی کردند آیا آندومتریوز با زایمان زودرس مرتبط است یا خیر، در مطالعه ای روی بیش از ۱۳۰۰ زن، چنین ارتباطی پیدا نکردند.

این یافته های جدید که به صورت آنلاین در منتشر شده است شبکه JAMA باز است، نشان می دهد که تغییر استراتژی برای جلوگیری از زایمان زودرس برای زنان مبتلا به این بیماری ممکن است ضروری نباشد.

تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر لوئیس مارسلین، دکترای تخصصی زنان و زایمان در دانشگاه پاریس، در فرانسه، همچنین دریافتند که فنوتیپ بیماری یا اینکه زایمان زودرس القا شده یا خود به خودی به نظر نمی رسد نتیجه را تغییر دهد.

این نتایج با تحقیقات قبلی متفاوت است. اطلاعات مربوط به فنوتیپ ها و ارتباط آنها با زایمان زودرس کمیاب بوده است، اما مطالعات قبلی نشان داده است که خطر زایمان زودرس در زنان مبتلا به اندومتریوز عمیق بیشتر از زنان مبتلا به اندومتریوز تخمدان است.

اطلاعات کمی در مورد تأثیر آندومتریوز بر نتایج مامایی وجود دارد. برخلاف مطالعات قبلی، ما هیچ تفاوتی در خطر زایمان زودرس بین زنان مبتلا به آندومتریوز گزارش نکردیم (۳۴ از ۴۷۰) [۷.۲%]) و کسانی که اندومتریوز ندارند (۵۳ از ۸۸۱). [۶.۰%]مارسلین می گوید، حتی زمانی که برای عوامل متعدد تنظیم شده باشد.

نویسندگان این مطالعه سن مادر، شاخص توده بدنی قبل از بارداری، کشور تولد، تعداد دفعات زایمان، زایمان سزارین قبلی و سابقه زایمان زودرس را در نظر گرفتند.

محققان بر اساس فنوتیپ اندومتریوز مادر تفاوتی بین زایمان های زودرس پیدا نکردند. این فنوتیپ ها عبارتند از اندومتریوز صفاقی سطحی جدا شده، اندومتریوم تخمدان و اندومتریوز عمیق.

مارسلین گفت: نظارت بر بارداری فراتر از پروتکل های طبیعی یا تغییر استراتژی های مدیریت ممکن است در موارد اندومتریوز ضروری نباشد.

یکی از متخصصان که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت که مقاله جدید راه های مهم جدید تحقیقاتی را برجسته می کند، اما نباید به عنوان کلمه نهایی در مورد ارتباط بین آندومتریوز و زایمان زودرس در نظر گرفته شود.

از ۱۳۵۱ شرکت کننده مطالعه که پس از هفته ۲۲ بارداری یک فرزند به دنیا آوردند، ۴۷۰ نفر در گروه اندومتریوز و ۸۸۱ نفر در گروه کنترل قرار گرفتند.

نویسندگان نتیجه گیری می کنند، “زنان باردار مبتلا به اندومتریوز نباید در معرض خطر فوق العاده بالایی برای زایمان زودرس در نظر گرفته شوند. با این حال، مطالعات بیشتری برای بررسی پتانسیل سایر پیامدهای نامطلوب پری ناتال یا عوارض خاص اما نادر مورد نیاز است.”

دکتر دانیلا کاروسی، گفت: مشکل طراحی این مطالعه این است که “تولد زودرس یک مشکل یا یک بیماری نیست.”

بسیاری از مشکلات بسیار متفاوت می توانند با زایمان زودرس خاتمه پیدا کنند. او توضیح داد که گاهی اوقات این عفونت یا التهاب یا خونریزی در رحم یا فشار خون بالا در مادر است، و همه این موارد می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

کاروسی، مدیر بخش جراحی زنان و زایمان و ناهنجاری‌های جفت در بخش زنان و زایمان در بیمارستان بریگام و زنان در بوستون، می‌گوید: «این مطالعه ذاتاً همه این موارد را با هم ترکیب می‌کند. کاملاً ممکن است که اندومتریوز می‌تواند تأثیر زیادی در یکی از آن نواحی داشته باشد و تأثیری در مناطق دیگر نداشته باشد، اما طرح مطالعه قادر به تشخیص آن نیست.»

ویراستاران: یافته های چالشی نتایج مطالعات قبلی

در تفسیر ضمیمه، لیسو ساوالاینن، دکترا، دکترا، و اسکاری هیکینهایمو، دکترای دکترا، هر دو با گروه زنان و زایمان در دانشگاه هلسینکی، فنلاند، نوشتند که چندین مطالعه قبلی نشان داده اند که زنان مبتلا به اندومتریوز اندکی دچار اندومتریوز هستند. خطر بیشتر زایمان زودرس

آنها می نویسند، آن مطالعات عمدتاً گذشته نگر بودند و در روش طبقه بندی آندومتریوز و نحوه انتخاب بیماران متفاوت بودند. همچنین، اکثر زنان در این الگوها معمولاً ناباروری داشتند.

مطالعه مارسلین و همکارانش با تحقیقات مرتبط قبلی از این نظر که آینده نگر بود و خطر زایمان زودرس را در زنان مبتلا به اندومتریوز و زنان بدون آندومتریوز از چندین مرکز زایمان در فرانسه ارزیابی کرد، متفاوت است. زنان مبتلا به اندومتریوز بر اساس شدت بیماری طبقه بندی شدند.

سردبیران می نویسند:[T]نتایج جدید مارسلین و همکاران، یافته‌های بیشتر مطالعات قبلی در این زمینه را به چالش می‌کشد. این نتایج ارزشمند و آرامش بخش هستند. با این حال، آنها همچنین احتمالاً مطالعات جدیدی را در مورد خطرات بارداری مرتبط با انواع مختلف اندومتریوز آغاز می کنند که خبر خوبی است.

کاروسی گفت که این مطالعه به خوبی انجام شده است و شامل یک اندازه بزرگ است. او با تمجید بیشتر از این تحقیق، گفت که صحبت درباره این عارضه بارداری که کمتر مورد بحث قرار گرفته است، مهم است.

این مطالعه توسط کمک های مالی تحقیقاتی از وزارت بهداشت فرانسه و توسط Département de la Recherche Clinique et du Développement de l’Assistance Publique–Hôpitaux de Paris حمایت مالی شد. کاروسی هیچ رابطه مالی مرتبطی را گزارش نمی کند. یکی از نویسندگان این مطالعه هزینه های شخصی Bioserinity و Ferring را خارج از اثر ارسالی گزارش می کند. هیچ افشای دیگری گزارش نشده است.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/