یادگیری زبان یا دانش دیگر در اینستاگرام چگونه است؟ | چگونه یاد بگیریم زمان را تلف نکنیم؟همشهری آنلاین می گوید: “باور کنید یا نه، معلم تنها شش سال دارد، اما می توانید در عرض چند ماه از او زبان یاد بگیرید، نمی دانید لهجه اش چیست! شوکه می شوید.” ، “او باید هزار کلمه به من یاد بدهد. به همین دلیل است که می توانید صحبت کنید و هنگام حرکت فرش را به راحتی از آب بیرون بکشید.” “شش ماه هر روز کلاس زبان میری، چی؟” من در خانه می نشینم و هر روز فیلم آموزشی تماشا می کنم.

این واکنش کسانی است که پایه یادگیری زبان انگلیسی در اینستاگرام را پایه گذاری کردند. مطمئناً امروز با معلمان عجیب و غریبی آشنا شده اید که در پلتفرم های مختلف در اینستاگرام تدریس می کنند. از ورزش گرفته تا آموزش آشپزی، گلدوزی و موضوعات فنی و البته آموزش به زبان انگلیسی. در هر سنی و در هر رشته ای خاص، اما آیا می توان از این طریق در عرصه علمی موفق شد؟ از آنجایی که در اینجا نمی‌توانیم با همه اینها کنار بیاییم، تمرکز ما بر یادگیری زبان انگلیسی است و اینکه آیا می‌توان این زبان را در مدت زمان کوتاه و فقط با آموزش اینستاگرام یاد گرفت. آیا راه کوتاهی برای علم و آموزش وجود دارد؟
“پس از مدتی یادگیری زبان در اینستاگرام، متوجه شدم که بسیاری از افرادی که دنبال می کنم به طور رسمی چیزهای بی اهمیتی را یاد می گیرند، اما من متوجه نشدم زیرا اولین نفر بودم. به نظر من، یادگیری یک زبان در اینستاگرام در یک سیستم آموزشی مبتنی بر بازار بسیار خطرناک است، اگر فکر می کنید معلمان آن را به درستی آموزش می دهند، به غیر از صرف وقت خود در راه ساده و آسان. “اگر می خواهید زبانی یاد بگیرید، آن را مانند هر علم دیگری انجام دهید.” آثار مصطفی زبان شناس است که پس از مدت ها حضور در صفحه اینستاگرام خود به این نتیجه رسید که هیچ میانبری برای علم وجود ندارد و بهتر است زبان را به صورت طبیعی و متعارف یاد بگیرید.
علی ناصری، مدرس زبان انگلیسی با تجربه چندین ساله در زمینه تدریس در این زمینه، درباره گسترش این آموزش ها در اینستاگرام صحبت کرد: pulls. کودکانی که در معرض محیط قرار می گیرند می توانند به مدت شش ماه تا یک سال یاد بگیرند زیرا به طور منظم در معرض زبان هستند. این کودکان زبان را به طور طبیعی در مدرسه یا مهدکودک یاد می گیرند. یعنی زبان شفاهی را یاد می گیرند، مانند نوزادانی که آناتومی را تشکیل می دهند، زبان را از طریق آزمون و خطا و ساختن زبان یاد می گیرند. این کودک به طور کلی در سال تحصیلی بیشتر یاد می گیرد.
به نظر من آموزش آنلاین هیچ تفاوتی با آموزش مستقیم ندارد. حتی دستورالعمل مکتوب قبلی هم موثر بود. بنابراین این آموزش مجازی نیست که در اینجا صحبت می کنیم، بلکه گسترش آموزش در شبکه هایی مانند اینستاگرام است. این یک آموزش رایگان در قالب یک یا دو دقیقه است که چند کلمه و عبارت از متون مختلف را ارائه می دهد و مشخص است که در پایان چه اتفاقی می افتد. اکثر این افراد معلم نیستند بلکه بیل هایی هستند که به دنبال جذب فالوور هستند. آنها می خواهند تبلیغات را به صفحه خود جذب کنند یا معلم هستند و می خواهند برای آن شناخته شوند. آن‌ها نشان می‌دهند که در لغات یا دستور زبان تبحر دارند و افرادی که دانشی از آموزش ندارند و می‌خواهند وارد آن شوند، از همان ابتدا فکر می‌کنند که این مسیر آموزش است و جذب آن می‌شوند. “اغلب معلمان واقعی زمانی را برای کار در اینستاگرام پیدا نمی کنند.”

او گفت که یکی دیگر از اشکال قابل آموزش این کودکان بین ده تا دوازده سال است که اشتباه صحبت می کنند اما به آنها آموزش داده می شود. [به واسطه لهجه و تکلّم غلط انداز] آنها همچنین هزاران فالوور دارند. در هر صورت بدون مدرک و تخصص به کلاس زبان رفت و لهجه خوبی گرفت. هر کسی می تواند لهجه خوبی داشته باشد یا معنای یک کلمه را بداند، اما این به این معنی نیست که آنها معلم هستند.

ممکن است فردی در کودکی بتواند به هزار زبان انگلیسی صحبت کند یا این زبان را برای خود بیاموزد، اما با تعداد کم و دایره لغات محدود، تنها از تعداد محدودی می توان استفاده کرد. قوانینی برای یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان وجود دارد، بزرگسالان باید در گرامر و تعداد کلمات خاص برای یادگیری زبان شرکت کنند.
او گفت: «برخی از زبان شناسان می گویند بیش از ۱۷۰۰۰۰ کلمه در زبان انگلیسی استفاده نمی شود. از این ۱۷۰۰۰۰ کلمه، حدود ۴۷۰۰۰ کلمه منسوخ شده و دیگر استفاده نمی شود. وال استریت ژورنال یک نظرسنجی انجام داد و دریافت که در ۱۰ سال، تنها ۲۰۰۰۰ کلمه منحصر به فرد در کتاب های آن استفاده شده است. مکالمه عادی روزانه را می توان در ۸۰۰ تا هزار کلمه انجام داد، اما صحبت کردن به عنوان یک زبان مادری و درک یک زبان مادری به حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ کلمه نیاز دارد.
برای افراد تحصیلکرده این عدد گاهی به ۸۰۰۰۰ کلمه می رسد. در اینستاگرام، مربیان اغلب یک دقیقه صحبت می کنند، به فارسی توضیح می دهند و مثال می زنند. این حجم بسیار محدود واژگان کار نمی کند و باید آموزش گرامر برای بزرگسالان را با آن در نظر گرفت و کلمات را در کنار آن درج کرد. دانش آموزان نه تنها باید با واژگان یاد بگیرند، بلکه باید بر یادگیری واژگان خارج از کلاس تمرکز کنند و با آزمون و خطا آن را برای سایر دانش آموزان و معلمان کلاس به کار گیرند. انگلیسی زبانان بومی حداقل به ۱۵۰۰۰ زبان صحبت می کنند. بنابراین اگر می‌خواهیم هزار کلمه یاد بگیریم، باید هزار مقاله در دقیقه ببینیم که هزار روز طول می‌کشد.»

مجید احمدی نیا، یکی دیگر از مدرسین زبان انگلیسی، می گوید: «هیچ علمی را نمی توان در اینستاگرام آموزش داد، زیرا این یک بستر آموزشی نیست و با کوتاه شدن و کوتاه شدن فیلم ها برای بیشتر دیده شدن، تصور غیرممکن است. به عنوان مثال گفت که ویدئوهای موجود در این بخش کمتر از ۳ دقیقه نیستند و تمرکز اصلی معلم این است که در کمترین زمان فیلم بسازد تا “بسیاری از معلمان مانند من نگران هستند. فالوورهای خود را افزایش می دهند تا بتوانند در کلاس های خود تبلیغ کنند و توجه دانش آموزان بیشتری را به خود جلب کنند، اما طوفان تمایل به ترک یک یا دو دقیقه از آموزش دیده شد که من معلم واقعی نبودم.

به گفته احمدی نژاد، آموزش لغات یا گرامر در اینستاگرام فرآیندی غیرممکن است: «ما اغلب در کلاس از دانش‌آموزان می‌پرسیم که تلفظ یا معنی را می‌فهمند یا نه. سپس کلمه را روی تخته می‌نویسیم تا آن را به درستی در خود نگه داریم. ذهن، اما کلمه را در اینستاگرام می گذارند و بعد می گویند اشتباه است، درست است. یعنی از بد به خوب می رود. این برعکس یادگیری خوب است. از نظر فنی، حتی یک معلم خوب هم نمی تواند درست تدریس کند، زیرا باید این کار را انجام دهد. برای شروع حداقل ۲۰ تا ۲۵ دقیقه وقت بگذارید. من دیده ام که مردم آن را صرف کرده اند آیا شما چنین زمانی را در اینستاگرام صرف کرده اید یا حتی از تخته سیاه استفاده کرده اید؟ بنابراین اینستاگرام جایی برای آموزش نیست. “درس های تحلیلی را می توان آموزش داد، اما استفاده از زبانی که شما را ملزم به تعامل با دانش آموزان می کند ممکن نیست atra و دانش آموزان با دیگران تعامل دارند.

وی افزود: امروز در اینستاگرام افراد زیادی را می بینیم که در حال یادگیری زبان هستند و هر چه بگوییم از نظر فنی اشتباه است، اما همچنان می بینیم که این افراد فالو می کنند و وقتی بالا می رود فالوورهای او بسته هایی می سازند که کمتر مورد نیاز است. مردم از این بسته‌های آموزشی که من آن را «بسته‌های آموزشی ضد علم» می‌نامم، درآمد زیادی به دست می‌آورند و بسیاری حاضرند آن‌ها را گران‌تر بخرند، اما تمایلی به مراجعه به معلم زبان ندارند. که شبانه روز کار می‌کند. که مردم را به حفظ زبان سوق می دهد، اما معلم زبان می داند که تا زمانی که شما کارکرد زبان را ندانید، مثل این است که زبان را نمی دانید و مهم نیست که چند کلمه می دانید.

من زبان آموزان زیادی را دیده ام که در طول این سال ها زمان زیادی را صرف خواندن این روش کرده اند. تا زمانی که زبان آشنا را نخوانید، نمی‌توانید ناگهان یک زبان را با چند ویدیو یاد بگیرید و چند کلمه را حفظ کنید. آموزش زبان تبدیل به یک بازی شده است. “یک مربی واقعا خوب دانش خود را با یک کلیک به کسی نمی فروشد.”
اگر مصمم به یادگیری زبان انگلیسی هستید، بدانید که به گفته معلمان این رشته، فقط در اینستاگرام وقت می گذرانید و بعد از مدتی ممکن است دلسرد شوید و احساس کنید که استعداد ندارید، یاد خواهید گرفت، اما چه کسی این کار را نمی کند. بدانید یادگیری زبان انگلیسی زمان بر و ضروری است. روشی دارد و مانند همه علوم باید به اصطلاح در دود مشتعل شود.