یائسگی زودهنگام ممکن است شانس یک زن را برای زوال عقل افزایش دهد


سه‌شنبه، ۱ مارس ۲۰۲۲ (HelthDay News) – تحقیقات جدید نشان می‌دهد زنانی که زودتر وارد یائسگی می‌شوند، ممکن است در اواخر زندگی خود به زوال عقل مبتلا شوند.

در طول یائسگی، تولید هورمون جنسی زنانه استروژن کاهش می یابد و دوره های قاعدگی زن به پایان می رسد. در حالی که زنان معمولاً در اوایل دهه ۵۰ خود وارد یائسگی می شوند، بسیاری از آنها زودتر یا به طور طبیعی یا به دلیل شرایط پزشکی یا درمانی مانند هیسترکتومی (برداشتن رحم) وارد یائسگی می شوند.

این مطالعه بزرگ نشان داد که زنانی در بریتانیا که قبل از ۴۰ سالگی وارد یائسگی شده‌اند، ۳۵ درصد بیشتر از زنانی که یائسگی را در سن ۵۰ سالگی شروع کرده‌اند، در اواخر زندگی خود دچار زوال عقل می‌شوند.

علاوه بر این، مطالعه جدید نشان داد زنانی که قبل از ۴۵ سالگی وارد یائسگی شده‌اند، ۱.۳ برابر بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قبل از تولد ۶۵ سالگی خود قرار دارند.

دکتر دکتر، نویسنده این مطالعه گفت: «زنانی که یائسگی زودرس دارند ممکن است نیاز به نظارت دقیق بر زوال شناختی خود در عمل بالینی داشته باشند. ونتینگ هائو، دکتری. کاندیدای دانشگاه شاندونگ در جینان، چین.

هائو گفت: خطر بیشتر زوال عقل ممکن است به دلیل افت شدید استروژن باشد که در دوران یائسگی اتفاق می افتد.

او توضیح داد: «استروژن می‌تواند آنتی‌اکسیدان‌های سلولی مانند گلوتاتیون را فعال کند، ApoE4، رایج‌ترین عامل خطر ژنتیکی در پاتوژنز زوال عقل را کاهش دهد، و رسوب پلاک آمیلوئید را در مغز کاهش دهد.»

ایجاد پلاک های آمیلوئید در مغز یکی از علائم بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع زوال عقل است.

هائو گفت، این بدان معنا نیست که زنانی که زود یائسگی را شروع می کنند در برابر زوال عقل ناتوان هستند.

او گفت: «می‌توان از زوال عقل پیشگیری کرد و راه‌های مختلفی وجود دارد که زنانی که یائسگی زودرس را تجربه می‌کنند، می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهند.» او گفت که این شامل ورزش منظم، شرکت در اوقات فراغت و فعالیت های آموزشی، عدم استعمال دخانیات یا مصرف الکل و حفظ وزن سالم است.

برای این مطالعه، محققان سن یائسگی و تشخیص زوال عقل را در بین ۱۵۳۲۹۱ زن (میانگین سن: ۶۰ سال) که بخشی از Biobank بریتانیا بودند، مقایسه کردند. آنها به دنبال انواع زوال عقل از جمله آلزایمر بودند.

زنان یائسه نسبت به زنان قبل از یائسگی بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند و سکته مغزی ممکن است باعث زوال عقل عروقی شود، اما این مطالعه هیچ ارتباطی بین سن یائسگی و خطر ابتلا به این نوع زوال عقل پیدا نکرد.

این مطالعه نشان داد در حالی که زنانی که زودتر وارد یائسگی شده‌اند بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند، آن‌هایی که در سن ۵۲ سالگی یا بعد از آن وارد یائسگی شده‌اند، میزان زوال عقل مشابهی با زنانی که در سن ۵۰ یا ۵۱ سالگی شروع به یائسگی کرده‌اند داشتند.

یافته‌های جدید پس از بررسی عوامل دیگری که ممکن است خطر زوال عقل را افزایش دهند، از جمله سن در آخرین امتحان، نژاد، تحصیلات، مصرف سیگار و الکل، چربی بدن، بیماری قلبی، دیابت، درآمد و اوقات فراغت و فعالیت‌های بدنی به دست آمد. این مطالعه شامل اطلاعاتی در مورد اینکه آیا زنان سابقه خانوادگی زوال عقل دارند یا اینکه زنان به دلایل طبیعی یا پزشکی زود یائسه می‌شوند، نبود که می‌تواند بر یافته‌ها تأثیر بگذارد.

این یافته ها روز سه شنبه در نشست انجمن قلب آمریکا که در شیکاگو و به صورت آنلاین برگزار شد، ارائه شد. تحقیقات ارائه شده در جلسات پزشکی معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می شود تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود.

این یافته‌ها با سایر مطالعاتی که نشان می‌دهند خطر بیشتر زوال عقل در میان زنان مبتلا به یائسگی زودرس یا زودرس نشان می‌دهد، مطابقت دارد. استفانی فاوبیون، مدیر پزشکی انجمن یائسگی آمریکای شمالی و مدیر مرکز کلینیک مایو برای سلامت زنان.

فاوبیون گفت: «از دست دادن زودهنگام استروژن با افزایش خطر چندین پیامد نامطلوب درازمدت سلامتی مرتبط است و زوال عقل تنها یکی از آنهاست. سایر موارد عبارتند از بیماری قلبی، بیماری استخوان شکننده، پوکی استخوان، اختلالات خلقی، اختلال عملکرد جنسی و مرگ زودرس.

او گفت که ممکن است درمان جایگزینی هورمون نقشی داشته باشد.

فاوبیون گفت: «علاوه بر پیشنهاد نظارت بر این زنان، جایگزینی استروژن یک استراتژی کلیدی است و نشان داده شده است که خطر زوال عقل (و سایر خطرات) را در زنان مبتلا به یائسگی زودرس یا زودرس کاهش می دهد.

برای سال‌ها، درمان جایگزین هورمونی به طور گسترده برای درمان علائم یائسگی و کاهش خطر بیماری قلبی، پوکی استخوان و زوال عقل تجویز می‌شد. همه اینها زمانی تغییر کرد که مطالعه مهم ابتکار سلامت زنان نشان داد که مصرف استروژن و پروژسترون پس از یائسگی ممکن است خطر سکته مغزی، بیماری قلبی، لخته شدن خون و سرطان سینه را در زنان افزایش دهد. (استروژن به علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن کمک می کند و پروژستین برای محافظت در برابر سرطان رحم در زنانی که هنوز رحم دارند اضافه می شود.)

امروزه برای به حداکثر رساندن فواید و به حداقل رساندن خطرات احتمالی، درمان جایگزین هورمونی ممکن است با کمترین دوز و در کوتاه ترین زمان تجویز شود.

اطلاعات بیشتر

انجمن آلزایمر نکاتی را برای پیشگیری از زوال عقل ارائه می دهد.

منابع: ونتینگ هائو، MD، کاندیدای دکترا، دانشگاه شاندونگ، جینان، چین. استفانی فاوبیون، MD، MBA، مدیر مرکز سلامت زنان، کلینیک مایو، روچستر، مین.، و جکسونویل، فلوریدا، و مدیر پزشکی، انجمن یائسگی آمریکای شمالی؛ ۱ مارس ۲۰۲۲، ارائه، نشست انجمن قلب آمریکا، شیکاگو


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/