گزارش تحقیقی فرانس ۲۴ درباره مسائل هسته ای | بایدن تصمیم سختی در پیش داردبه گزارش همشهری آنلاین، سایت ۲۴ فرانسه در گزارش تحلیلی به بررسی وضعیت ایجاد شده در مذاکرات ایران و غرب بر سر توافق هسته ای می پردازد.

فرانس ۲۴ می نویسد که رهبر ایالات متحده ریاست جمهوری خود را با تعهد به بازگشت به توافق بین المللی ۲۰۱۵ پس از کناره گیری دونالد ترامپ به شیوه ای منحصر به فرد آغاز کرد. مذاکرات برای انصراف از این قرارداد به دلیل جزئیات نهایی به مدت سه ماه به حالت تعلیق درآمده است.

بدون توافق، بایدن یک انتخاب دشوار پیش رو دارد: به رسمیت شناختن بیشتر تهران و متهم شدن به تضعیف اپوزیسیون جمهوری خواه در آستانه انتخابات تا اواسط ماه جاری یا اعلام پایان مذاکرات، که می تواند به یک بحران جدید در آنجا منجر شود. خاورمیانه. ، به نقل از وب سایت.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه گفت که حذف ۲۷ دوربین مداربسته از سوی تهران در این هفته می‌تواند مذاکرات را نابود کند.

فرانس ۲۴ گفت: «در حال حاضر، همه چیز می تواند تمام شود.» درگیری در روزهای اخیر می تواند مقامات ارشد تهران و واشنگتن را وادار کند تا توافقی را روی میز بگذارند. این اولین قدم در یک چرخه استرس دیگر است و از این به بعد همه چیز بدتر خواهد شد.”

آنچه «بدتر» است می‌تواند به معنای اقدام تهران برای ساخت سلاح هسته‌ای باشد که مخالفانی مانند اسرائیل و تندروهای آمریکایی خواستار اقدامی سخت برای جلوگیری از آن هستند.

رئیس جمهور ایران: از موضع خود عقب نشینی نمی کنیم

از سوی دیگر سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان خطاب به دشمن گفت: چند بار می خواهید ملت ایران را بدون گوش دادن به سخنان مسئولین کشور امتحان کنید، با صدور تصمیم، عقب نشینی می کنیم. به نام خدا و به نام ملت ایران از موضع خود کوتاه نخواهد آمد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر خود به هند در خصوص مسائل هسته ای گفت: مصمم هستیم در دولت جدید یک توافق هسته ای خوب، قوی و پایدار، یک توافق خط قرمز انجام دهیم. و عزت کشور ما باید با آن محترم شمرده شود.»

وی گفت: حدود ۵۰ روز است که مذاکرات به دلیل پرشور آمریکایی ها متوقف شده است، بنابراین با وساطت و هماهنگی نمایندگان موافقت کردیم که مذاکرات را برای مدتی متوقف کنیم. سیاست و مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به اشتراک‌گذاری غیرمستقیم پیام‌ها و غیرنامه‌های طرف آمریکایی ادامه دهد. چرا طرف آمریکایی؟ به دلیل اینکه اکثر تحریم ها منحصر به فرد و غیرقانونی و برخلاف قوانین بین المللی از سوی آمریکا اعمال می شد، قرار شد لغو تحریم ها به صورت غیرمستقیم بین ما و آمریکا انجام شود.

بایدن نگران انتخابات اواسط ماه جاری است

فرانس ۲۴ نوشت: «دولت بایدن در شرایطی است که هیچ توافق یا بحرانی در مورد آن وجود ندارد. تحولات ۴۸ ساعت گذشته واقعاً به هر دو طرف نشان داد که وضعیت آنجا در سه ماه بدون توافق، به دور از بحران چندان پایدار نیست.»

با این حال، واشنگتن ضرب الاجل تعیین نکرد. خود آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه هشدار داد که حذف دوربین های نظارتی بیداری شورای امنیت سازمان ملل را به خطر می اندازد.

راندا اسلیم، محقق موسسه خاورمیانه در واشنگتن دی سی، قطع برق را وضعیتی حل نشده خواند که همه فکر می کنند شکست سخنرانی وین است، اما هیچکس نمی خواهد آن را فاش کند. او گفت که این مشکل بایدن است.

فرانس ۲۴ نیز نوشت: «آنها دو ساعت تظاهرات می کنند و دولت بایدن را به شدت تحت فشار قرار می دهند. یکی ساعت پیشرفت واقعی در فناوری هسته ای در تهران است و دیگری ساعت سیاسی است که انتخابات کنگره در ماه نوامبر را نشان می دهد که می تواند عمیقاً نفوذ سیاسی بایدن را تضعیف کند.