گازپروم به اروپا می گوید که کنترلی بر کاهش صادرات گاز به اروپا نداردبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، در این نامه شرکت دولتی گاز روسیه به تاریخ ۱۴ ژوئیه (۲۳) آمده است که از ۱۴ ژوئن (۲۴ ژوئن) “فورس ماژور” بر روی گاز. عرضه.

کد مربوط به «فورس ماژور» یا «فورس ماژور» یک مورد استاندارد از یک قرارداد تجاری است و شرایط خاصی را مشخص می کند که طرفین قرارداد را از اجرای تعهدات قانونی خود معاف می کند.

Juniper، بزرگترین واردکننده گاز روسیه، از جمله مشتریانی بود که به گفته آنها چنین نامه ای دریافت کرد و رسما این ادعا را بی اساس رد کرد.

منابع معروف می گویند فورس ماژور اعلام شده مربوط به تامین گاز از طریق خط لوله گاز نورد استریم ۱ یا NS1 است که منبع گازرسانی به آلمان و سایر کشورهای اروپایی است.

گاز عبوری از این خط لوله که تعمیرات سالانه آن از ۱۱ جولای (۲۱ ژوئن) آغاز شده و باید تا روز پنجشنبه به اتمام برسد، صفر است.

اروپا نگران است که مسکو خط لوله را در تلافی تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه در طول جنگ اوکراین، که بحران انرژی را تشدید می‌کند که سقوط اقتصادی منطقه را تهدید می‌کند، حفظ کند.

گازپروم پیش از این در ۱۴ ژوئن ظرفیت این خط لوله را ۴۰ درصد کاهش داده بود که دلیل آن تاخیر در ساخت توربین در کانادا توسط تامین کننده تجهیزات زیمنس انرژی بود.

روزنامه کومرسانت روز دوشنبه گزارش داد که کانادا پس از اتمام تعمیرات برای استفاده در خط لوله نورد استریم، این توربین را در ۱۷ جولای به آلمان ارسال کرد.

به نوشته این روزنامه، اگر مشکل لجستیکی و گمرکی وجود نداشته باشد، این توربین پنج تا هفت روز دیگر به روسیه خواهد رسید.

کارشناسان می گویند نامه گازپروم اولین نشانه ای است که نشان می دهد صادرات گاز از طریق NS1 ممکن است پس از پایان دوره ۱۰ روزه تعمیر از سر گرفته نشود.

برای ماه‌ها، تامین‌کنندگان گاز روسیه از طریق مسیرهای اصلی مانند اوکراین و بلاروس و همچنین نورد استریم ۱ در زیر دریای بالتیک، گاز خود را قطع کرده‌اند.

اتحادیه اروپا که تحریم های متعددی را علیه روسیه اعمال کرده است، قصد دارد تا سال ۲۰۲۷ استفاده از سوخت های فسیلی مانند نفت خام و گاز را در روسیه حذف کند، اما روسیه می خواهد در صورت جستجوی منابع دیگر، به تامین آنها ادامه دهد.

بر اساس گزارش وزارت دارایی، بودجه فدرال ۶.۴ تریلیون دلار (۳۲۱۱۵ میلیارد دلار) در فروش نفت و گاز در نیمه اول سال جاری در مقایسه با پیش‌بینی‌ها برای سال، در کل سال دریافت کرده است. ۹.۵ تریلیون دلار

از سوی دیگر مهلت بازپرداخت دو وام بین المللی گازپروم در ۲۸ تیرماه به پایان رسید و در صورت عدم پرداخت سود وام دهندگان خارجی، باید بازپرداخت شود.