کیهان شناسی سهروردی بررسی شد – سایت خبر خوب


به گزارش یک سایت خبری خوب خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) چهاردهمین نشست از مجموعه سهروردی با عنوان کیهان شناسی سهروردی چهارشنبه ۱۶ خرداد و با حضور انشاءالله رحمتی برگزار می شود.

سهروردی سنت های استاد تمام ایرانیان پیش از اسلام، جهان افلاطونی و فرشتگان اسلام را در کیهان شناسی معرفی و احیا کرد. در ذهن او، سیستم هوش ده گانه نور جای خود را به نور بی نهایت قاهره طولی، نور قاهره عرضی و نور جهان واقعی، آسمانی و انسانی می دهد. از طریق آنچه که می توان آن را پدیدارشناسی عالم سماوی تعبیر کرد، جهان خود را از حدود دستگاه مشاء رها می کند و در عین حال به اصل آمیزش پایبند است: «تکثری فراتر از تعداد انوار انتزاعی است».

علاوه بر این، سهروردی بیننده یا متحرک جهان به عنوان عالم معلق یا عالم مثال به عنوان عالم واسطه است. با نگاهی به کیهان شناسی سهروردی، نه تنها ملکوت جهان زیبایی و ژرفای غیرقابل مقایسه را خواهد یافت، بلکه تمایل او به نمایندگی از آن پادشاهی نیز معنای عمیق تری خواهد داشت. این کیهان شناسی که مبتنی بر نوعی واقع گرایی معنوی است، واقعاً امروز به مردمی خواهد آموخت که درکشان محدود به ماورای عالم است و فراتر از اندازه مرئی آن برای متعالی قابل درک نیست.

این نشست از ساعت ۱۵ آغاز می شود و علاقه مندان می توانند آن را از صفحه مجازی فرهنگسرای شهرکتاب دنبال کنند.