کشیدن روزانه ۲۷۰۰۰ چوب زیر در و قلیان!به گزارش همشهری آنلاین، درختان جنگل هرگز آرام و ساکت نیستند و متأسفانه اگرچه ریه های طبیعی زمین هستند و اکسیژن ما را تامین می کنند، اما هر سال در دستان ما کم می شوند.

گاهی به طور تصادفی جانشان را می سوزاندیم و ایستاده می سوزاندیم، گاهی با وسایل و تزئینات غیر ضروری و مخفیانه با پراید و پرادو در نجاری کارگاه، قطعشان می کنیم و گاهی برای پختن در تنور و تنور می بریم. زغالی برای گذاشتن روی قلیان که ساعت ها لذت می بخشد.

متاسفانه در شرایطی که هر سال از تعداد جنگل های کشورمان کاسته می شود و برنامه خاصی برای مقابله با آن وجود ندارد.

شاید باورتان نشود که اینجا روزانه ۲۷ هزار درخت برای کباب و قلیان به زغال تبدیل می شود.

این جنگل فقط ۵۰ سال قدمت دارد!

اکنون از ۱۶۵ میلیون هکتار مساحت کشور، ۱۲ میلیون هکتار آن جنگل است. جنگل بلوط زاگرس با مساحت ۶ میلیون هکتار حدود ۵۰ درصد از جنگل های ایران را تشکیل می دهد. ۸۰ درصد مهاجران و بیش از ۵۰ درصد دام های کشور (۶۵ میلیون دام سنتی در کشور وجود دارد) در این منطقه یافت می شود.

در ۷۰ سال گذشته ۷ میلیون هکتار از جنگل های زاگرس از بین رفته و تنها ۵ میلیون هکتار از جنگل های زاگرس از بین رفته است. بر اساس این گزارش تلاش می کنیم جنگل ها و مراتع کشور را از بین ببریم، متأسفانه ۵۰ سال دیگر تمام جنگل ها و مراتع و ۸۰ سال دیگر همه مراتع از بین می روند.

آتش در حیات سرمایه ملی

ناگفته نماند تخریب جنگل ها برای منافع شخصی مانند تغییر کاربری زمین برای مقاصد مسکونی و تجاری، علاوه بر جنگل زدایی، افرادی هم هستند که جنگل ها را از بین می برند.

یکی از دلایلی که هر ساله بخش زیادی از جنگل های ما را از بین می برد، آتش سوزی جنگل ها و آتش سوزی جنگل ها در تابستان است.

علاوه بر این معضل، قاچاق الوار که با تصاویر پراید، پرادو، نیسان و کامیون های الوار در شبکه های اجتماعی گسترده شده است، یکی دیگر از دلایل تخریب است.

اما عامل دیگر این است که عرضه زغال سنگ برای سود کاهش می یابد.

زغال چوب جنگلی یکی از گران ترین زغال های کشور است که امروزه طرفداران زیادی دارد و بازار آن بسیار داغ است. طبق آمار، از هر درخت بلوط حدود ۴۰۰ میلیون تن زغال چوب به دست می‌آید، در حالی که ارزش اکولوژیکی هر درخت بیش از آن است.

برای مثال یک درخت بلوط با ۴۰۰ میلیون تن زغال حدود یک میلیون تن قیمت دارد. یعنی ۶۰۰ میلیون تومان ضرر دولتی به ۴۰۰ میلیون تومان سود خصوصی!

روزانه ۲۷ هزار درخت برای قلیان و کباب سوزانده می شود!

به گزارش اقتصاد آنلاین، بهمن ماه سال گذشته تنها در کشورمان روزانه ۳ هزار تن زغال سنگ برای قلیان مصرف می شد که برای تولید آن زغال باید ۹ هزار اصله درخت قطع می شد.

آره! هر روز ۹۰۰۰ درخت قلیان می کشند و به آسمان بلند می شوند. اما این همه ماجرا نیست! دو برابر زغال سنگ. در نتیجه روزانه ۲۷۰۰۰ اصله درخت مانند زغال برشته و زغال قلیان سوزانده و به خاکستر تبدیل می شود. به طور متوسط ​​در هر هکتار حدود ۲۰۰ هکتار جنگل وجود دارد که ۱۳۶ هکتار در روز است و سالانه ۵۰ هزار هکتار جنگل به صورت زغال سنگ در کشور ما از بین می رود.

کشیدن ۲ میلیون کتاب در روز قلیان

به گفته یکی از اساتید دانشگاه شهید، هر هکتار جنگل در سال برای ۱۰ نفر اکسیژن رسانی می کند، یعنی سالانه ۵۰۰ هزار نفر به صورت زغال سنگ تولید شده اکسیژن از دست می دهند، جنگل و دود آتش باعث آلودگی هوا می شود. تحقیقات علمی نیز نشان می دهد که جنگل ها نیز با جذب و رسوب گرد و غبار خوب از آلودگی هوا جلوگیری می کنند و یک هکتار جنگل می تواند ۶۸ تن گرد و غبار را تحمل کند که می تواند ۳۴۰۰ تن گرد و غبار باشد! به طور جداگانه از هر درخت حدود هشت هزار و ۳۳۳ ورق A4 تولید می شود. با در نظر گرفتن قطع استاندارد کتاب تاریخ که یک تکه کاغذ است، برای هر کتاب ۵۰۰ صفحه ای، در این قطع ۱۲۵ برگه A4 استفاده شده است، یعنی از هر کدام می توان کتاب ۶۷۵۰۰ صفحه ای را روی هر درخت چاپ کرد. از آنجایی که روزانه ۲۷۰۰۰ درخت برای تولید زغال سنگ قطع می شود، تخمین زده می شود که روزانه ۵۰۰ صفحه کتاب و حدود ۲ میلیون کتاب در پایه کباب ها و قلیان دود می شود.

تنبیه غیرقابل کنترل

همانطور که می بینید مصرف روزانه زغال سنگ ما را تهدید می کند و هیچ راهی برای جبران خسارت وجود ندارد.

جریمه ها اما آنقدر کم بود که تاجران و قاچاقچیان مجبور به حمل الوار قاچاق با پراید و پرادو نبودند.

آنها مهارت های لازم برای کار خود را دارند و در عرض چند دقیقه یک درخت کهنسال بلند می سازند و آن را به قیمت گزاف و میلیون ها می فروشند.

علاوه بر فقدان قوانین مناسب و محدودکننده، بی‌صدا بودن نیروی کار، کمبود تجهیزات و اجرای نشدن پروژه‌های جنگلی، تمایل قاچاقچیان چوب را افزایش داده و چوب‌های ارزشمندی از کوره‌های زغال سنگ و چوب بیرون می‌آیند یا وارد صنعت مبلمان می‌شوند. و شرکت های بزرگ