کدام شرکت ها از روسیه خارج نمی شوند؟ داروسازی بزرگ


حتی در حالی که جنگ در اوکراین باعث مهاجرت شرکت‌های بین‌المللی – از زنجیره‌های فست فود و تولیدکنندگان نفت گرفته تا خرده‌فروشان لوکس – از روسیه شده است، شرکت‌های دارویی ایالات متحده و جهانی گفتند که به تولید و فروش محصولات خود در آنجا ادامه خواهند داد.

خطوط هوایی، خودروسازان، بانک‌ها و غول‌های فناوری – حداقل ۳۲۰ شرکت در یک شمارش – از جمله مشاغلی هستند که با تشدید تهاجم روسیه به اوکراین، فعالیت‌های خود را محدود می‌کنند یا از خروجی بلندپایه از روسیه خارج می‌شوند. مک دونالد، استارباکس و کوکاکولا فروش خود را در این هفته متوقف کردند.

اما داروسازان، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی که از تحریم‌های آمریکا و اروپا مستثنی هستند، گفتند که روس‌ها به دارو و تجهیزات پزشکی نیاز دارند و معتقدند که قوانین بشردوستانه بین‌المللی ایجاب می‌کند که زنجیره‌های تامین را باز نگه دارند.

اسکات استوفل، بخش، گفت: “به عنوان یک شرکت مراقبت های بهداشتی، ما هدف مهمی داریم، به همین دلیل است که در حال حاضر ما همچنان به خدمات رسانی به مردم در تمام کشورهایی که در آنها فعالیت می کنیم، که برای محصولات ضروری به ما وابسته هستند، ادامه می دهیم.” معاون آزمایشگاه Abbott مستقر در ایلینوی، که در روسیه داروهای سرطان شناسی، سلامت زنان، نارسایی پانکراس و سلامت کبد را تولید و می فروشد.

جانسون و جانسون – که دارای دفاتر شرکت در مسکو، نووسیبیرسک، سنت. سن پترزبورگ و یکاترینبورگ – در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما متعهد به ارائه محصولات بهداشتی ضروری برای نیازمندان در اوکراین، روسیه و منطقه با رعایت تحریم‌های فعلی و در عین حال سازگاری با شرایط به سرعت در حال تغییر در زمین هستیم.»

بی میلی داروسازان به توقف عملیات در روسیه با انتقادات فزاینده ای مواجه شده است.

جفری سوننفلد، استاد دانشکده مدیریت ییل، گفت: شرکت‌های داروسازی که می‌گویند به دلایل بشردوستانه باید به تولید دارو در روسیه ادامه دهند، «در بهترین حالت گمراه‌کننده، بدبین هستند، و کاملاً تاسف‌آور گمراه‌کننده و فریبنده هستند». ردیابی شرکت هایی که فعالیت خود را در روسیه محدود کرده اند. وی خاطرنشان کرد: بانک ها و شرکت های فناوری نیز خدمات ضروری را ارائه می دهند.

«روس‌ها در موقعیتی غم‌انگیز از رنج‌های نابه‌جا قرار گرفته‌اند. سوننفلد گفت: اگر ما همچنان زندگی را برای آنها دلپذیر کنیم، به حمایت از رژیم ادامه می دهیم. این شرکت‌های دارویی به عنوان همدست با شرورترین عملیات روی کره زمین تلقی خواهند شد. به جای محافظت از زندگی، آنها به عنوان تخریب کننده زندگی در نظر گرفته می شوند. هدف در اینجا نشان دادن این است که پوتین کنترل همه بخش‌های اقتصاد را در دست ندارد.»

شرکت‌های دارویی و پزشکی ایالات متحده برای دهه‌ها در روسیه فعالیت داشته‌اند و بسیاری از آنها پس از حمله روسیه به کریمه و الحاق آن به کریمه در سال ۲۰۱۴، فعالیت‌های خود را افزایش دادند و روابط پرتنش بین ایالات متحده و روسیه را در بحبوحه تحریم‌ها دنبال کردند. در سال ۲۰۱۰، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر وقت روسیه، طرح ملی بلندپروازانه ای را برای صنعت داروسازی روسیه اعلام کرد که ستونی در تلاش های او برای بازگرداندن کشورش به عنوان یک ابرقدرت با نفوذ و دور کردن کشور از واردات دارویی غرب خواهد بود. بر اساس این طرح که “Pharma-2020” و “Pharma-2030” نامیده می شود، دولت از شرکت های داروسازی غربی خواست تا به طبقه متوسط ​​رو به رشد روسیه بفروشند تا تولید خود را در داخل کشور قرار دهند.

Pfizer، Johnson & Johnson، Novartis و Abbott از جمله داروسازانی هستند که داروهای دارویی را در تاسیسات سنت لوئیس تولید می کنند. پترزبورگ و سایر نقاط کشور و معمولاً آن داروها را به عنوان ژنریک مارک دار یا تحت مارک های روسی می فروشند.

علاوه بر این، کارخانه‌های تولید دارو در کالوگا، مرکز تولید بزرگ فولکس‌واگن و ولوو در جنوب غربی مسکو، از طریق مشارکت بین Rusnano، یک سرمایه‌گذاری دولتی که توسعه شرکت‌های با فناوری پیشرفته را ترویج می‌کند، و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایالات متحده تامین مالی شده‌اند. .

روسیه همچنین سعی کرده خود را به عنوان یک بازار تحقیقاتی جذاب قرار دهد و یک محیط نظارتی ارزان و سست برای آزمایش‌های بالینی دارو ارائه دهد. سال گذشته، فایزر آزمایشات بالینی Paxlovid، قرص ضد ویروسی آزمایشی خود را برای درمان کووید-۱۹ در روسیه انجام داد. به گفته BioWorld، مرکز گزارش‌دهی متمرکز بر توسعه دارو که داده‌های Cortellis را دارد، قبل از شروع تهاجم در اواخر فوریه، ۳۰۷۲ آزمایش در روسیه و ۵۰۳ آزمایش در اوکراین در حال انجام بود.

AstraZeneca با ۴۹ کارآزمایی، بزرگترین حامی آزمایشات بالینی در روسیه است و پس از آن یکی از شرکت های تابعه Merck با ۴۸ کارآزمایی قرار دارد.

تاکنون، واکنش داروسازان به حمله به اوکراین عمدتاً بر تعهدات عمومی برای اهدای داروها و واکسن های ضروری به بیماران و پناهندگان اوکراینی متمرکز بوده است. آنها همچنین نظرات کلی در مورد نیاز به باز نگه داشتن عرضه دارو در داخل روسیه ارائه کرده اند.

ابوت ۲ میلیون دلار برای حمایت از تلاش های بشردوستانه در اوکراین متعهد شده است، و فایزر، مستقر در نیویورک، گفت که ۱ میلیون دلار کمک های بشردوستانه ارائه کرده است. شرکت داروسازی سوئیسی Novartis گفت که در حال گسترش تلاش‌های بشردوستانه در اوکراین و تلاش برای تضمین ادامه عرضه داروهای ما در اوکراین است.

اما هیچ تولیدکننده بزرگ دارویی یا تجهیزات پزشکی برنامه‌ای برای تعطیلی کارخانه‌های تولیدی یا توقف فروش در داخل روسیه اعلام نکرده است.

در نامه‌ای سرگشاده، صدها تن از رهبران شرکت‌های عمدتاً کوچک بیوتکنولوژی از اعضای صنعت خواسته‌اند تا فعالیت‌های تجاری در روسیه از جمله «سرمایه‌گذاری در شرکت‌های روسی و سرمایه‌گذاری جدید در داخل مرزهای روسیه» را متوقف کنند و تجارت و همکاری با شرکت‌های روسی را متوقف کنند. به جز تامین غذا و دارو. اینکه چه تعداد از امضاکنندگان در روسیه فعالیت تجاری دارند نامشخص بود.

اولریش نویمان، مدیر دسترسی به بازار در Janssen، یک شرکت جانسون و جانسون، از جمله کسانی بود که نامه را امضا کرد، اما اینکه آیا او برای این شرکت صحبت می‌کرد، نامشخص بود. در بیانیه خود که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، این شرکت اعلام کرد که “متعهد است تا دسترسی به محصولات پزشکی ضروری خود را در کشورهایی که در آن فعالیت می‌کنیم، مطابق با تحریم‌های بین‌المللی فعلی فراهم کند.”

GlaxoSmithKline که مقر آن در بریتانیا است، در بیانیه ای اعلام کرد که همه چیز را در روسیه متوقف می کند و قراردادهای تبلیغاتی که “مستقیماً از دولت یا ارتش روسیه حمایت می کند” منعقد نخواهد کرد. اما این شرکت گفت که به‌عنوان «تامین کننده داروهای مورد نیاز، واکسن‌ها و محصولات بهداشتی روزمره، ما موظفیم تمام تلاش خود را برای در دسترس قرار دادن آنها انجام دهیم. به همین دلیل تا زمانی که بتوانیم به عرضه محصولات خود به مردم روسیه ادامه خواهیم داد.

نل مینو، نایب رئیس ValueEdge Advisors، یک شرکت مشاوره سرمایه گذاری، خاطرنشان کرد که در طول درگیری های جهانی قبلی، با شرکت های داروسازی متفاوت از سایر صنایع رفتار شده است. برای مثال، برخی از اخلاق مداران شرکت‌ها توصیه کردند که شرکت‌های داروسازی را از سرمایه‌گذاری کامل رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی برای اطمینان از سرازیر شدن داروهای ضروری به کشور جلوگیری کنند.

مینو گفت: «میان همبرگر و یک قرص تفاوت وجود دارد. او گفت که شرکت ها باید به شدت اقدامات روسیه را محکوم کنند، اما تا زمانی که ایالات متحده مستقیماً وارد جنگ با روسیه نشود، شرکت هایی که داروهای ضروری و محصولات مراقبت های بهداشتی را تولید می کنند باید به فعالیت خود ادامه دهند. او افزود، قبل از دخالت ایالات متحده در جنگ جهانی دوم، “برخی شرکت های آمریکایی بودند که تا آخرین لحظه با آلمان تجارت می کردند.”

آرتور آلن، خبرنگار ارشد KHN در این مقاله مشارکت داشت.

این خبر توسط KHN (اخبار سلامت قیصر)، یک اتاق خبر ملی که روزنامه نگاری عمیقی در مورد مسائل بهداشتی تولید می کند، تهیه شده است. همراه با تجزیه و تحلیل سیاست و نظرسنجی، KHN یکی از سه برنامه عملیاتی اصلی در KFF (بنیاد خانواده قیصر) است. KFF یک سازمان غیرانتفاعی وقفی است که اطلاعات مربوط به مسائل بهداشتی را به ملت ارائه می دهد.

مطالب مرتبط

تماس با ما ارسال یک نکته داستان
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/