کتامین ممکن است یک عامل بازدارنده اضطراری برای افراد در معرض خطر خودکشی باشد


دوشنبه، فوریه ۷، ۲۰۲۲ (HealthDay News) – یک کارآزمایی بالینی جدید این مورد را تقویت می کند که کتامین – که زمانی به عنوان یک داروی باشگاهی معروف بود – می تواند به سرعت افکار خودکشی را کاهش دهد.

محققان دریافتند که در میان ۱۵۶ بزرگسالی که به دلیل افکار شدید خودکشی در بیمارستان بستری شده بودند، افرادی که دو دوز کتامین دریافت کردند اغلب این افکار آزاردهنده را ظرف چند روز از بین می بردند.

در روز سوم، ۶۳ درصد در بهبودی کامل بودند، در مقایسه با کمتر از ۳۲ درصد از بیمارانی که علاوه بر مراقبت های استاندارد، دارونما نیز دریافت کردند.

این مطالعه – منتشر شده در فوریه. ۲ در مجله پزشکی بریتانیا— آخرین موردی است که به بررسی اثرات سلامت روان کتامین پرداخته است. این دارو چندین دهه پیش در ایالات متحده به عنوان یک داروی بیهوشی تأیید شد و سپس به عنوان یک داروی مهمانی – که با نام هایی مانند “K special” شناخته می شود – به دلیل تأثیرات ذهنی آن محبوب شد.

اما محققان مدت‌هاست که از پتانسیل کتامین در دوزهای پایین تحت شرایط کاملاً کنترل‌شده برای درمان علائم روان‌پزشکی آگاه بوده‌اند.

در سال های اخیر، این دارو به عنوان یک داروی شگفت انگیز برای بیماران مبتلا به افسردگی شدید ظاهر شده است که با درمان استاندارد بهبود نمی یابد.

برای این افراد، کتامین گاهی اوقات می تواند تسکین سریع را حتی در عرض یک روز به همراه داشته باشد. کارشناسان می گویند که این امر به ویژه برای افرادی که در معرض خطر آسیب رساندن به خود هستند بسیار مهم است.

به گفته دکتر، یافته های جدید به شواهدی اضافه می کند که کتامین می تواند به این بیماران کمک کند تا از بحران عبور کنند. پل کیم، استادیار روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور.

البته این پایان ماجرا نیست و مردم نیاز به مراقبت های بعدی دارند. کیم گفت که ممکن است شامل تغییر هر نوع درمان ضد افسردگی که بیمار مصرف کرده است، از جمله دوز باشد.

کیم که در این مطالعه شرکت نداشت، خاطرنشان کرد: “گاهی اوقات مشخص می شود که آنها دوز درمانی موثری ندارند.”

در حالی که کتامین می تواند به سرعت عمل کند، مصرف آن ساده نیست. عمدتاً به دلیل تأثیرات «تجزیه‌کننده» – یا چیزی که مردم عادی سفر می‌نامند، باید از طریق انفوزیون، تحت نظارت دقیق پزشکی داده شود.

کتامین معمولاً بلافاصله پس از تزریق باعث ایجاد ادراک تغییر یافته از واقعیت، مانند توهمات می شود. همچنین می تواند باعث افزایش کوتاه مدت فشار خون شود.

اینکه کتامین دقیقاً چگونه برای افرادی که در پریشانی عمیق هستند تسکین می دهد کاملاً مشخص نیست. اما محققان می‌دانند که این دارو اهداف مغزی متفاوتی با داروهای ضد افسردگی استاندارد دارد و شامل تقویت فعالیت در ماده‌ای شیمیایی به نام گلوتامات است که به سلول‌های مغز در برقراری ارتباط با یکدیگر کمک می‌کند. مطالعات همچنین نشان می‌دهند که کتامین باعث رشد مجدد سیناپس‌ها می‌شود – اتصالات بین سلول‌های مغزی که می‌تواند در افراد مبتلا به افسردگی طولانی مدت کاهش یابد.

در مطالعه جدید، محققان در فرانسه بیمارانی را انتخاب کردند که به طور داوطلبانه به دلیل افکار شدید خودکشی در بیمارستان بستری شده بودند. همه مراقبت های استاندارد، از جمله داروهای ضد افسردگی، گفتگو درمانی و ملاقات با خانواده را دریافت کردند.

علاوه بر این، ۷۳ نفر به طور تصادفی برای دریافت دو انفوزیون کتامین به فاصله ۲۴ ساعت تقسیم شدند. به بقیه بیماران برای مقایسه دارونما تزریق شد.

در روز سوم، میزان بهبودی بیماران کتامین دو برابر شد، به این معنی که افکار خودکشی آنها برطرف شده بود. این تفاوت پس از شش هفته دیگر از نظر آماری معنی‌دار نبود، زیرا بیماران در هر دو گروه وضعیت بهتری داشتند: ۶۹.۵٪ از بیماران کتامین و ۵۶٪ از بیماران دارونما در حال بهبود بودند.

این کارآزمایی به یک نتیجه غیرمنتظره رسید: فواید اولیه کتامین بیشتر در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی دیده شد تا افسردگی اساسی.

این تعجب آور است زیرا کتامین به طور کلی به افراد مبتلا به افسردگی شدید و نه اختلال دوقطبی داده می شود. ریکاردو دی جورجی از دانشگاه آکسفورد در انگلستان، که سرمقاله‌ای نوشت که همراه با این مطالعه منتشر شد.

او گفت: “ممکن است نشان دهد که مکانیسم های بیولوژیکی و روانی پشت مکانیسم های خودکشی ممکن است بین این دو اختلال متفاوت باشد – راهی مهم برای تحقیقات بیشتر.”

اما با توجه به شواهد گذشته مبنی بر اینکه کتامین می تواند برای افراد مبتلا به افسردگی و افکار خودکشی مفید باشد، تصویر نامشخص است. به گفته De Giorgi، نتیجه این است که تحقیقات مداوم مورد نیاز است.

کتامین توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان افسردگی تایید نشده است. اما پزشکان می توانند و به همین دلیل آن را “خارج از برچسب” تجویز کنند.

علاوه بر این، یک نسخه مورد تایید FDA از کتامین به نام اسکتامین (Spravato) وجود دارد. اولین بار در سال ۲۰۱۹ برای افسردگی مقاوم به درمان و بعداً برای افراد مبتلا به افسردگی و افکار و رفتارهای حاد خودکشی تأیید شد.

به گفته کیم، از آنجایی که اسکیتامین مورد تایید FDA است و احتمال بیشتری دارد که تحت پوشش بیمه قرار گیرد، ممکن است در دنیای واقعی انتخابی نسبت به کتامین باشد.

تفاوت دیگر این است که اسکتامین توسط اسپری بینی داده می شود.

با این حال، کیم گفت، اسکتامین هنوز تحت نظارت پزشکی – نه در خانه – تجویز می شود، زیرا می تواند عوارض جانبی مشابه کتامین داشته باشد.

او موافقت کرد که تحقیقات مداوم ضروری است. کیم گفت کتامین و اسکتامین هنوز در زمینه مدیریت افسردگی و افکار خودکشی جدید هستند و ارائه دهندگان در تلاشند تا دریابند که چگونه آنها را به بهترین نحو در مراقبت ادغام کنند.

کیم و دی جورجی گفتند، اما مردم باید بدانند که کمک وجود دارد.

دی جورجی گفت: «حتی وقتی زندگی در تاریک ترین حالت به نظر می رسد، کمک در دسترس است. “اگر افکار خودکشی مشکل است، لطفا برای کمک تماس بگیرید.”

او گفت که آیا کتامین یک گزینه است یا خیر، به شرایط فرد و همچنین در دسترس بودن دارو بستگی دارد. هیچ موردی برای همه وجود ندارد و دی جورجی گفت که مردم باید با ارائه دهنده خود در مورد بهترین برنامه درمانی برای آنها صحبت کنند.

اطلاعات بیشتر

اتحاد ملی برای بیماری های روانی بیشتر در مورد مقابله با بحران های سلامت روان است.

منابع: Riccardo De Giorgi، MD، دانشجوی دوره دکتری Wellcome Trust، دانشگاه آکسفورد، انگلستان. پل کیم، MD، PhD، استادیار، روانپزشکی و علوم رفتاری، دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، بالتیمور. مجله پزشکی بریتانیا، فوریه ۲، ۲۰۲۲، آنلاین


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/