کانادا از اختیارات اضطراری برای توقف اعتراضات استفاده می کند


فوریه ۱۵، ۲۰۲۲

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، از اختیارات اضطراری فدرال برای سرکوب اعتراضات به رهبری کامیون‌داران علیه محدودیت‌های COVID-19 که پایتخت اتاوا و سایر بخش‌های کشور را مسدود کرده است، استفاده کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ترودو گفت که قصد ندارد از ارتش علیه معترضان استفاده کند، اما تهدید کرد که خودروهای کامیون داران را یدک می کشد، حساب های بانکی شخصی و شرکتی کامیون داران را مسدود می کند و بیمه کامیون ها را تعلیق می کند.

ترودو در خطاب به ملت گفت: «این محاصره‌ها غیرقانونی هستند و اگر همچنان در آن شرکت می‌کنید، زمان بازگشت به خانه فرا رسیده است». او زمان اجرای این اختیارات را مشخص نکرد.

کریستیا فریلند معاون نخست وزیر گفت که دولت کانادا نیز از قوانین ضد پولشویی برای تعقیب سایت های تامین مالی جمعی حامی مسدودکننده ها استفاده خواهد کرد.

برخی از معترضان گفتند که حرکت نمی کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، کادالین والسا، راننده کامیون مونترال، معترض گفت: «ما فقط یک چیز می‌خواهیم: پایان دادن به این قرنطینه و این محدودیت‌ها».

آسوشیتدپرس گفت که نسخه قبلی قانون اختیارات اضطراری، به نام قانون اقدامات جنگی، تنها یک بار در کانادا در زمان صلح استفاده شده است. این در سال ۱۹۷۰ زمانی رخ داد که پدر جاستین ترودو، نخست وزیر وقت پیر ترودو، به جنبش استقلال طلبانه کبک پاسخ داد.

برای بیش از دو هفته کامیون‌داران خیابان‌ها و تقاطع‌ها را در اتاوا، از جمله در نزدیکی پارلمان هیل مسدود کرده‌اند. هزاران نفر از حامیان غیر کامیونداران به آنها پیوسته اند.

در آخر هفته پلیس اتاوا معترضان را از پل سفیر که کانادا و ایالات متحده را به هم متصل می کند پاکسازی کرد.

تظاهرات به عنوان اعتراضی علیه قانون کانادا مبنی بر اینکه کامیون داران برای عبور از ایالات متحده باید واکسینه شوند آغاز شد. اعتراضات به سرعت در برابر محدودیت های همه گیر مانند دستورات ماسک و واکسن استانی و همچنین رهبری ترودو گسترش یافت. مجله نیویورک تایمز گفت.

انجمن آزادی های مدنی کانادا گفت که این وضعیت استفاده از قانون اختیارات اضطراری را تضمین نمی کند.

بر توییترانجمن گفت: «قانون شرایط اضطراری تنها زمانی قابل استناد است که وضعیتی «به طور جدی توانایی دولت کانادا برای حفظ حاکمیت، امنیت و تمامیت ارضی کانادا را تهدید کند» و زمانی که وضعیت «نتوان به طور مؤثر تحت هیچ شرایطی با آن مقابله کرد». قوانین دیگر کانادا دولت‌ها مرتباً با موقعیت‌های دشوار برخورد می‌کنند و این کار را با استفاده از اختیاراتی که توسط نمایندگان منتخب دموکراتیک به آنها داده شده است، انجام می‌دهند. قانون اضطراری نباید عادی شود. این دموکراسی و آزادی های مدنی ما را تهدید می کند.»

به گزارش سی تی وی نیوز، روز سه شنبه، پیتر اسلولی، رئیس پلیس اتاوا، به دلیل برخورد با معترضان کامیون در شهر، تحت فشار استعفا داد.
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/