کاشت مغزی برای بزرگسالان مبتلا به صرع می تواند به کودکان نیز کمک کند


توسط آدام مایر
خبرنگار HealthDay

دوشنبه، ژانویه. ۲۴، ۲۰۲۲ (HealthDay News) – تحقیقات جدید نشان می دهد که یک ایمپلنت مغزی که به کنترل صرع شدید در بزرگسالان کمک می کند ممکن است همین کار را برای کودکانی که از تشنج های بی امان رنج می برند، انجام دهد.

این مطالعه یکی از اولین مطالعاتی است که سیستم تحریک عصبی پاسخگو (RNS) را در کودکان بررسی کرد.

RNS قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای بیماران بزرگسال مبتلا به صرع مقاوم به دارو تأیید شده است، اما تحقیقات برای ایمنی و اثربخشی در کودکان محدود بوده است.

دکتر دکتر، نویسنده این مطالعه گفت: «همانطور که ما استفاده از RNS را برای کودکان گسترش می‌دهیم، مهم است که نحوه تعیین محدودیت سنی پایین‌تر را در نظر بگیریم. یاسونوری ناگاهاما، مدیر جراحی صرع کودکان در دانشکده پزشکی راتگرز رابرت وود جانسون در نیوجرسی.

با توجه به اینکه این روش شامل برداشتن بخشی از جمجمه برای کاشت دستگاه است، مزایا و مضرات بالقوه بر اساس رشد متغیر جمجمه در بیماران جداگانه باید در نظر گرفته شود. کودکان در دو سال اول رشد سریع جمجمه را تجربه می‌کنند و به حدود ۹۰ درصد می‌رسند ناگاهاما در انتشار خبری راتگرز توضیح داد: حجم جمجمه بزرگسالان در حدود ۸ سالگی.

وی افزود: در این مطالعه دو بیمار زیر ۷ سال در زمان کاشت RNS وجود داشت که شامل یک کودک ۳ ساله بود که جوانترین بیمار گزارش شده برای کاشت RNS بود.

ناگاهاما و تیمش ۳۵ کودک و بزرگسال جوان را در رده سنی ۳ تا ۲۵ سال که دچار صرع مقاوم به دارو بودند و با RNS درمان می شدند، بررسی کردند. پس از آن، ۸۴ درصد از بیماران کاهش تشنج های ناتوان کننده را مشاهده کردند، از جمله ۱۸ درصد که کاهش بیش از ۹۰ درصدی داشتند و ۶ درصد نیز به رهایی کامل از تشنج دست یافتند.

RNS شامل کاشت دستگاهی (شبیه به ضربان ساز قلب) است که بارهای الکتریکی را مستقیماً به مغز می فرستد و در صورت نیاز آن را برای جلوگیری از تشنج تحریک می کند. این سیستم در مراکز اطفال برای کمک به کنترل تشنج استفاده می شود.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که از بین افرادی که با تشنج‌های صرع مبتلا هستند، تا ۴۰ درصد به دارو پاسخ نمی‌دهند.

به عنوان جایگزینی برای دارو، RNS با نظارت بر فعالیت امواج مغزی برای تشخیص تشنج های در حال توسعه یا هر گونه فعالیت الکتریکی غیرعادی که ممکن است باعث تشنج شود، کار می کند. سپس دستگاه کاشته شده پالس های کوچکی از تحریک را برای کمک به بازگشت امواج مغزی به حالت عادی ارائه می دهد.

ناگاهاما گفت: “یافته ها نشان می دهد که تحریک عصبی پاسخگو یک درمان جراحی غیرقابل برچسب موثر صرع مقاوم به دارو در بیماران اطفال با دقت انتخاب شده است.” با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی و ایمنی درازمدت مورد نیاز است تا مشخص شود کدام بیماران بیشترین سود را خواهند برد.

در میان ۳۵ بیمار در این مطالعه، تنها سه مورد عوارضی را تجربه کردند که نیاز به جراحی اضافی داشتند. جالب توجه است که این عوارض فقط در بزرگسالان جوان مشاهده شد، نه کودکان کوچکتر.

این یافته ها اخیرا در مجله منتشر شده است جراحی مغز و اعصاب.

به گفته دو متخصصی که در این مطالعه شرکت نداشتند، با وجود یافته‌های مثبت، RNS با خطر همراه است.

دکتر می گوید: “دستگاه RNS در جمجمه کاشته می شود و در کودکان بسیار کم سن ممکن است خطر عوارض مربوط به رشد مداوم جمجمه وجود داشته باشد.” کیت استارنز، متخصص صرع کودکان با کلینیک مایو در روچستر، مین. تغییرپذیری در رشد و ضخامت جمجمه باید به صورت موردی در نظر گرفته شود، و مزایای بالقوه نورومدولاسیون در برابر احتمال عوارض برای یک بیمار خاص در نظر گرفته شود.

استارنز خاطرنشان کرد: نکته دیگری که باید در مورد RNS در نظر گرفت، عمر باتری مانیتور است.

او توضیح داد: “طول عمر باتری مورد انتظار برای RNS در حال حاضر حدود ۵ تا ۹ سال است. برای کودکانی که بیش از بزرگسالان عمر باقیمانده را انتظار ندارند، این می تواند به معنای چندین عمل جراحی جمجمه دیگر برای تعویض باتری باشد.” این احتمال وجود دارد که این نگرانی در آینده با پیشرفت در عمر باتری و سایر فناوری‌ها برطرف شود، اما در حال حاضر این یک نکته مهم است.

با این حال، یافته‌ها نشان می‌دهند که RNS یک درمان مؤثر، ایمن و قابل تحمل است که می‌تواند تعداد تشنج‌های ناتوان‌کننده را در کودکان مبتلا به صرع کاهش دهد. اما متخصصان اطفال باید با دقت بیمارانی را انتخاب کنند که می توانند تا ۳ سال سن داشته باشند تا تشخیص دهند که آیا ایمپلنت درمانی مناسب برای شرایط آنها است یا خیر.

دکتر. آپارنا پولواراپو، متخصص صرع اطفال و استادیار در سیستم بهداشت Montefiore در شهر نیویورک، گفت: “RNS روش جدیدی برای رویکرد درمان تشنج ارائه می دهد؛ بدون استفاده از داروهای روزانه که ممکن است نیاز به آزمایش خون دوره ای داشته باشد، تداخلات دارویی برای آگاهی یافتن از آن وجود ندارد. عوارض جانبی یا سیستمیک برای پایش.»

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد صرع به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مراجعه کنید.

منابع: دانشگاه راتگرز، انتشار خبری، ژانویه. ۵, ۲۰۲۲; کیت استارنز، MD، عضو انجمن صرع، و متخصص صرع کودکان، کلینیک مایو، روچستر، مین. آپارنا پولواراپو، MD، متخصص صرع کودکان و استادیار، سیستم بهداشتی Montefiore، شهر نیویورک؛ جراحی مغز و اعصاب، دسامبر ۲۰۲۱


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/