کار هماهنگ در قوه قضاییه بخشی از دلایلی است که بسیاری از پرونده ها به دادگاه می روند – خبر خوب


به گزارش پایگاه خبری مهیج به نقل از ایرنا، دکتر دکتر. «جعفر کوشا» شامگاه پنجشنبه در سخنرانی کانون های وکلای غرب کشور در جمع هشت استان کشور در هتل پارسیان کرمانشاه، اثری منطبق و مغایر با وضعیت موجود. در ابتدا نهادهایی مانند شورای حل اختلاف نباید برای پرونده ها رای صادر کنند. و در صورتی که طرفین مایل به سازش نباشند، باید پرونده در اختیار آنها قرار گیرد و به دادگاه ارسال شود.

وی ادامه داد: اما نیت ناکام شد. اکنون پرونده ها ابتدا در دادگاه مطرح می شود، سپس برای بحث، حل و فصل و سازش به شورای حل اختلاف ارسال می شود. متأسفانه حق رای و قضاوت به آنها داده شد و چون این نهاد در امور قضایی و قوه قضائیه متخصصی نداشت، نتوانستند درست قضاوت کنند.

کوشا افزود: به همین دلیل است که اکثر آرایی که می‌گیرند برای مخالفت و لغو حکم دادگاه علنی با اعتراضات عمومی به دادگاه می‌رود و این روند دادگاه را دوبار و یک‌بار روی این پرونده کار می‌کند و در نهایت سطح آن را گسترش می‌دهد. اعتراض. آزار و اذیت.» آزار و اذیت مردم زیاد است و نیاز به پول زیادی از سوی دولت دارد.

اخراج و اخراج باید در دادگاه مذاکره شود نه تصادفی.

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران در تشریح مفهوم و ماهیت حق رأی برای دولت گفت: در دعاوی از موسسات کیفری و «داوری» استفاده شود، قانونی است، بنابراین ابتدا باید وضعیت حقوقی آنها را مشخص کنیم. باید پرسید اگر داور قاضی است آیا می توانند حکمی صادر کنند و حق گرفتن جان و مال و ناموس مردم را داشته باشند؟ یا نه؟ آیا دولت می تواند از حق خود برای قضاوت در مورد آنها استفاده کند؟ میزان حق قضاوت و قضاوت آنها چقدر است و باید چقدر باشد؟ مانند شورای حل اختلاف نباشید که نه تنها حجم پرونده را کاهش داد، بلکه سرمایه گذاری هنگفتی را در امور اجرایی دولتی و مالی و ساخت و ساز قضایی انجام داد.

کوشا با بیان ظرفیت و توان نهادهایی مانند مراکز داوری وکلای دادگستری خواستار تقویت حق رای آنها در پرونده های جزئی شد و گفت: در تماس با دادگاه های مغایر با آن مانند شورای حل اختلاف که نه تنها مورد را کاهش داد اما آن را افزایش داد.

وی همچنین خواستار تقویت سیستم های قضایی شناخته شده مانند کانون وکلای دادگستری که یک سازمان مردم نهاد است، گفت: اگر خواهان مشارکت مردمی در بحث های قضایی هستیم، باید ایمان واقعی داشته باشیم نه به صورت نعوظ. مراکزی مانند مشاوران حقوقی یا نمایندگان حقوقی.

این استاد دانشگاه همواره با بیان اینکه کار قوه قضائیه و قوه قضائیه مانند اتاق عمل پزشک است که تخصصی است و هیچ کس دیگری نمی تواند وارد آن شود، می گوید: «کسی که متخصص عدالت و حکومت باشد به خاطر مالکیت. ، متعلق به مردم است. زندگی او در دستان اوست.» ما نباید جهل را تحمل کنیم و مردم را ناراضی کنیم.

کوشا در پایان خواستار تقویت کانون های چرخشی کانون وکلای دادگستری شد و گفت: این مراکز شامل متخصصان آموزش دیده در حوزه قضایی است و نظام و قوه قضاییه می توانند از مهارت ها و پتانسیل خود در راستای اهداف بهتر استفاده کنند.