“کارخانه داروسازی” کاشته شده سرطان ها را در موش ها از بین می برد — آیا می تواند به مردم کمک کند؟


تصویر خبر: «کارخانه داروسازی» کاشته‌شده سرطان‌ها را در موش‌ها از بین می‌برد -- آیا می‌تواند به مردم کمک کند؟

پنجشنبه، ۳ مارس ۲۰۲۲ (اخبار هلث دی)

اگر تحقیقات روی موش های آزمایشگاهی انجام شود، “کارخانه های” دارویی کوچک و قابل کاشت که پروتئین سیستم ایمنی را تولید می کنند، می توانند راه جدیدی برای مبارزه با برخی سرطان ها ارائه دهند.

محققان می گویند این فناوری به راحتی قابل ترجمه به آزمایش های انسانی است و آزمایش اولیه می تواند به زودی در سال جاری آغاز شود.

این رویکرد از “مهره‌های” کوچکی استفاده می‌کند که در نزدیکی تومورها قرار دارند تا به طور مداوم مقادیر کنترل‌شده اینترلوکین ۲ را آزاد کنند. IL-2 یک سیتوکین است — پروتئین های سیستم ایمنی که سایر دفاع های ایمنی را برای مبارزه با بیماری ها از جمله سرطان کنترل می کند.

در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام شد، دانشمندان دریافتند که کارخانه‌های تولید داروی IL-2 سلول‌های T «قاتل» و سایر سلول‌های ایمنی را فعال می‌کنند و تومورهای تخمدان، کولون و رکتوم را در حیوانات از بین می‌برند.

احتیاط بزرگ این است که موفقیت در موش های آزمایشگاهی اغلب به انسان منتقل نمی شود. اما این رویکرد ممکن است به محض پاییز امسال در معرض آن آزمون حیاتی قرار گیرد.

امید ویسه، محقق، استادیار مهندسی زیستی در دانشگاه رایس در هیوستون، گفت: «ما در مسیر شروع آزمایشی با بیماران سرطان تخمدان هستیم.

مدت‌هاست که یک نسخه درمانی از IL-2، یک داروی تزریقی به نام پرولوکین وجود دارد. این دارو در دهه ۱۹۹۰ برای درمان ملانوم پیشرفته و سرطان کلیه که در سراسر بدن پخش شده بودند تأیید شد. این دارو می تواند برخی از این بیماران را به بهبودی برساند، اما برای بسیاری از آنها عوارض جانبی غیرقابل تحمل است.

مشکل این است که IL-2 نیمه عمر بسیار کوتاهی در خون دارد، بنابراین پرولوکین باید به صورت انفوزیون با دوز بالا در طول روز تجویز شود. عوارض جانبی شامل نشت مایع از رگ های خونی است که می تواند به اندام های حیاتی آسیب برساند. بسیاری از بیماران همچنین آنتی بادی هایی علیه دارو تولید می کنند که ممکن است اثربخشی آن را محدود کند.

دانشمندان در حال کار بر روی راه هایی برای مهار جنبه های خوب IL-2 و محدود کردن موارد بد هستند. این تلاش ها بر مهندسی اشکال بهتر و کمتر سمی IL-2 متمرکز شده است.

ویسه گفت که رویکرد تیمش “منحصر به فرد” است زیرا بر روش تحویل تمرکز دارد و IL-2 طبیعی تولید می کند.

او گفت: “ما فکر می کنیم که در حال حاضر به بهترین شکل وجود دارد.”

ویسه گفت که “الهام” این تحقیق از یک آزمایش کوچک بر روی بیماران سرطان تخمدان حاصل شد. IL-2 به جای داخل جریان خون به صفاق – پوشش کیسه مانندی که از اندام های شکمی پشتیبانی می کند – تزریق شد. برخی از زنان در این کارآزمایی پاسخ کاملی داشتند، نتیجه‌ای قابل توجه برای سرطان اغلب کشنده.

ویسه گفت، اما در حالی که این رویکرد تمایل به عوارض جانبی کمتری داشت، همچنان به دوزهای زیادی از دارو نیاز داشت و بسیاری از زنان در کارآزمایی نمی‌توانستند این سمیت را تحمل کنند.

بنابراین تیم او یک تاکتیک تحویل جدید ایجاد کرد: دانه‌های ریز حاوی سلول‌های انسانی که برای تولید IL-2 طبیعی مهندسی شده‌اند. هنگامی که در کنار تومورها و در جای دیگری در صفاق کاشته می‌شوند، این دانه‌ها جریان ثابتی از IL-2 را ایجاد می‌کنند – آن را در جایی که لازم است متمرکز می‌کنند و در عین حال اثرات آن را در سایر نقاط بدن محدود می‌کنند.

ویسه گفت: “ما در تلاش هستیم تا به صورت محلی، سیستم ایمنی را واقعا دیوانه کنیم.”

در موش‌های آزمایشگاهی، درمان طی چند روز شروع به کار کرد و تومورهای پیشرفته تخمدان را در همه حیوانات ریشه‌کن کرد. در همه حیوانات به جز یک حیوان با تومورهای تهاجمی روده بزرگ همین کار را کرد.

دکتر هشدار داد: «این داده‌ها در مراحل اولیه هستند و آنچه در موش‌ها کار می‌کند همیشه به انسان ترجمه نمی‌شود.» جولی گرالو، مدیر ارشد پزشکی انجمن انکولوژی بالینی آمریکا.

او افزود که گفت: “این یک استراتژی بسیار نوآورانه است.”

گرالو، که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت: این رویکرد دارای پتانسیل سرطان هایی است که تمایل به عود در فضاهای بسته مانند حفره صفاقی و ریه دارند. این موارد شامل سرطان تخمدان، لوزالمعده و روده بزرگ و همچنین برخی از تومورهای ریه است.

گرالو همچنین خاطرنشان کرد که ظاهراً کارخانه‌های داروسازی دارای یک کلید خاموش هستند: محققان دریافتند که پس از حدود یک ماه، پاسخ بدن به دانه‌ها – فرآیندی به نام فیبروز – جریان IL-2 را قطع می‌کند.

به گفته گرالو، این واقعیت که درمان “نامحدود نیست” و در صورت نیاز می تواند تکرار شود، یک امتیاز مثبت است.

این مطالعه در ۲ مارس در مجله منتشر شد پیشرفت علم — تا حدی توسط Avenge Bio، یک استارتاپ بیوتکنولوژی که توسط Veiseh تأسیس شده است، تأمین مالی شد. این شرکت مجوز فناوری کارخانه دارو را از دانشگاه رایس برای توسعه بیشتر صادر کرده است.

ویسه گفت، بخشی از “زیبایی” سیستم تحویل این است که به IL-2 محدود نمی شود. کارخانه‌های دارو می‌توانند با سلول‌هایی پر شوند که مولکول‌های دیگری از جمله سایر انواع سیتوکین‌ها را تولید می‌کنند.




نمایش اسلاید


علائم سرطان پوست، انواع، تصاویر
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

اطلاعات بیشتر

انجمن سرطان آمریکا در مورد درمان های سیستم ایمنی برای سرطان اطلاعات بیشتری دارد.

منابع: امید ویسه، دکتری، استادیار، مهندسی زیستی، دانشگاه رایس، هیوستون؛ جولی گرالو، MD، معاون اجرایی و افسر ارشد پزشکی، انجمن انکولوژی بالینی آمریکا، اسکندریه، ویرجینیا. پیشرفت علم، آنلاین، ۲ مارس ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/