ژن درمانی CAR-T در دو نفر به مدت ۱۱ سال سرطان خون را در حالت بهبودی نگه داشت


دو نفری که از اولین افرادی بودند که سلول‌های CAR-T را به عنوان درمان سرطان خون دریافت کردند، هنوز هم نسل‌هایی از سلول‌های بدنشان دارند که بیش از یک دهه بعد به خوبی کار می‌کنند.

سلامتی


۲ فوریه ۲۰۲۲

تصویری از CAR (گیرنده آنتی ژن کایمریک) ایمونوتراپی سلول T، فرآیندی که برای درمان سرطان در حال توسعه است.  سلول‌های T (یکی در مرکز)، بخشی از سیستم ایمنی بدن، از بیمار گرفته می‌شوند و DNA آنها (دئوکسی ریبونوکلئیک اسید) توسط ویروس‌ها (کره‌های سیخ‌دار) اصلاح می‌شود تا پروتئین‌های گیرنده آنتی‌ژن کایمریک (CAR) تولید کنند. .  این پروتئین ها مختص سرطان بیمار خواهند بود.  سپس سلول های T اصلاح شده قبل از معرفی مجدد به بیمار در آزمایشگاه تکثیر می شوند.

تصویر یک سلول CAR-T

کیث چمبرز/کتابخانه عکس علمی

یک ژن درمانی با تکنولوژی بالا برای درمان سرطان که از سلول های CAR-T استفاده می کند، دو فرد مبتلا به نوع دیگری از سرطان خون کشنده را به مدت ۱۱ سال در معرض بهبودی قرار داده است که طولانی ترین پیگیری برای این درمان تاکنون است.

جان مارشال از موسسه سرطان بارتز در لندن، که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید در حالی که موفقیت یکسان ممکن است برای همه افرادی که به سلول‌های CAR-T پاسخ می‌دهند اتفاق نیفتد، نتایج طولانی‌مدت نقطه عطفی برای این زمینه است. “این نشان می دهد که وقتی شما آن را درست انجام دهید، بسیار خوب کار می کند.”

کارل جون از دانشگاه پنسیلوانیا که کار بر روی این تکنیک را رهبری کرده است، می گوید: «اکنون می توانیم نتیجه بگیریم که سلول های CAR-T می توانند بیماران مبتلا به سرطان خون را درمان کنند.

مارتین پول از دانشگاه کالج لندن، که مستقل از کار است، می‌گوید اگرچه تیم نمی‌تواند با اطمینان بگوید که سرطان خون عود نمی‌کند، اما پس از این مدت طولانی، این یک فرض منطقی است.

سلول های CAR-T در حال حاضر برای افراد مبتلا به انواع مختلف سرطان خون، مانند سرطان خون و لنفوم، که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند، استفاده می شود. برای انجام این درمان، پزشکان نمونه‌ای از خون فرد را می‌گیرند و سلول‌های T را استخراج می‌کنند، سلول‌های ایمنی که معمولاً به سلول‌های تومور حمله می‌کنند، اما در افراد مبتلا به سرطان موفق به انجام این کار نشده‌اند.

در آزمایشگاه، سلول‌ها دارای ژن گیرنده مصنوعی هستند که توسط یک ویروس به DNA آنها اضافه می‌شود و تشویق می‌شوند تا حدود ۱۰ برابر شوند. چند هفته بعد، سلول های اصلاح شده مجدداً به فرد تزریق می شوند. در اولین نوع درمان CAR-T که توسعه داده شد، سلول‌های اصلاح‌شده مولکولی به نام CD19 را هدف قرار می‌دهند که روی سطح سلول‌های B یافت می‌شود، شاخه دیگری از سیستم ایمنی. سلول های B آن چیزی هستند که در لوسمی غیرقابل کنترل تکثیر می شوند.

برای دو نفری که در سال ۲۰۱۰ تحت درمان قرار گرفتند، آزمایش خون نشان داد که به زودی پس از درمان، سرطان خون آنها برطرف شد. بسیاری از افراد از آن زمان تحت درمان قرار گرفته‌اند – تخمین زده می‌شود که از هر ۱۰ نفر چهار نفر به بهبودی می‌رسند – اما معلوم نبود سلول‌های CAR-T چه مدت باقی می‌مانند و نه مدت زمان بهبودی ممکن است.

آخرین کار بر اساس تعیین توالی DNA سلول های خونی از دو فرد تحت درمان، نشان می دهد که سلول های نسل سلول های CAR-T اصلی به گردش در خون آنها ادامه می دهند.

همه افراد در مغز استخوان خود سلول‌های بنیادی دارند که سلول‌های B را می‌سازند، بنابراین احتمالاً این دو نفر هستند ادامه ساخت سلول‌های B سالم، که سلول‌های CAR-T آنها را تحریک می‌کند تا تولید مثل کنند و به آنها حمله کنند. هیچ سلول B در خون آنها یافت نشد، چه سلول های سالم و چه نوع مرتبط با سرطان خون، که نشان می دهد آنها فورا کشته می شوند.

این تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که سلول‌های CAR-T از نوعی سلول ایمنی به نام سلول‌های CD8 به سلول‌های CD4 تغییر کرده‌اند که قبلاً تصور نمی‌شد قادر به کشتن مستقیم سلول‌های سرطانی باشند. اما زمانی که این سلول‌های CD4 در یک ظرف مورد آزمایش قرار گرفتند، به سلول‌هایی که مولکول‌های CD19 روی آن‌ها وجود داشت با تبدیل شدن به قاتل واکنش نشان دادند. جون می‌گوید: «این یک شگفتی بزرگ بود. ما این سلول ها را یک درمان زنده می نامیم. ما آنها را نصب می کنیم، اما در طول زمان در بیمار تکامل می یابند.”

سلول‌های CAR-T حتی زمانی که کار می‌کنند نوشدارویی نیستند. آنها می توانند در ابتدا عوارض جانبی شدیدی ایجاد کنند که ناشی از واکنش ایمنی یا سلول های سرطانی کشته شده در آزادسازی سموم است.

دراز مدت، مردم هستند در معرض خطر بالاتر عفونت هستند زیرا آنها بدون سلول های B باقی می مانند که در پاسخ به پاتوژن های جدید آنتی بادی می سازند – اگرچه هنوز هم می توانند آنتی بادی علیه پاتوژن هایی بسازند که قبلاً با آنها روبرو شده اند. همچنین این خطر وجود دارد که تغییرات ژنتیکی مورد استفاده برای ایجاد این درمان، سلول‌های CAR-T خود را سرطانی کند – اگرچه هیچ نشانه‌ای از این در این دو نفر وجود نداشت.

در ایالات متحده، هزینه درمان حدود ۴۰۰۰۰۰ دلار است. در بریتانیا، خدمات بهداشتی هزینه کمتری می پردازند که محرمانه نگه داشته شده است.

مرجع مجله: طبیعتDOI: 10.1038/s41586-021-04390-6

برای جشنواره ایده‌ها و تجربیات به ما بپیوندید. New Scientist Live به صورت ترکیبی، با یک رویداد زنده حضوری در منچستر، انگلستان، که شما همچنین می توانید از راحتی در خانه خود لذت ببرید، از ۱۲ تا ۱۴ مارس ۲۰۲۲. اطلاعات بیشتر.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/