چگونه COVID-19 می تواند مغز را تغییر دهد


چگونه COVID-19 می تواند مغز را تغییر دهد

دانشمندان کشف کرده اند که حتی یک مورد خفیف COVID-19 ممکن است به مغز شما آسیب برساند.

به گفته محققان، به طور متوسط، افراد میانسال و مسن‌تر که مبتلا به کووید بودند، نشانه‌هایی از انقباض بافت در نواحی مغز مرتبط با حس بویایی را نشان دادند. همچنین در مقایسه با افرادی که سابقه ابتلا به کووید-۱۹ را نداشتند، در مقایسه با افرادی که سابقه ابتلا به کووید-۱۹ را نداشتند، در انجام وظایف ذهنی پیچیده‌تر مشکل داشتند – تأثیری که در میان مسن‌ترین بزرگسالان بسیار چشمگیر بود.

کارشناسان گفتند این یافته ها شواهدی را تقویت می کند که حتی کووید-۱۹ خفیف ممکن است باعث نقص قابل تشخیص در مغز شود.

این به این دلیل است که محققان به اسکن های مغزی گرفته شده از افراد قبل و بعد از آلوده شدن آنها دسترسی داشتند. این کمک می کند تا تغییرات مغزی مرتبط با COVID-19 را از هر گونه ناهنجاری که قبلاً وجود داشته است تشخیص دهد.

Gwenaelle Douaud، محقق ارشد، استاد دانشگاه آکسفورد، در بریتانیا، گفت: «ما هنوز نمی‌توانیم با اطمینان ۱۰۰ درصد مطمئن باشیم که عفونت یک اثر علی وجود دارد.

او افزود: «اما ما می‌توانیم اثراتی را که مشاهده می‌کنیم از تفاوت‌هایی که ممکن است از قبل در مغز شرکت‌کنندگان قبل از آلوده شدن به SARS-CoV-2 وجود داشته باشد، جدا کنیم.»

با این حال هنوز سوالات کلیدی وجود دارد. چه چیزی باعث تغییرات مغزی شد؟ و دقیقاً منظور آنها چیست؟

تحقیقات اخیر تخمین زده است که تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به کووید-۱۹ پس از غلبه بر عفونت، علائم «مدت طولانی» را بروز می‌دهند که به خوبی آنها را آزار می‌دهد. این لیست شامل خستگی، سردرد، تنگی نفس، کدر شدن حس بویایی و چشایی و مشکلات حافظه و تمرکز است که به آنها «مه مغزی» لقب گرفته اند.

کارشناسان هنوز نمی‌دانند چه چیزی باعث «کووید طولانی» می‌شود، یا چرا ممکن است پس از یک عفونت خفیف به آن حمله کند. یک نظریه تقصیر را بر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن می داند که منجر به التهاب گسترده در بدن می شود.

دکتر. جوانا هلموت یک متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو است که در حال مطالعه علائم پس از کووید است. او گفت که مشخص نیست چه چیزی ممکن است باعث تغییرات مغزی دیده شده در این مطالعه شده باشد.

اما هلموت گفت این واقعیت که انقباض بافت در نواحی مربوط به بو رخ داده است به یک احتمال اشاره دارد: فقدان ورودی حسی. به ویژه در طول موج های اولیه همه گیری، COVID-19 معمولاً باعث می شود مردم حس بویایی خود را از دست بدهند.

هلموت نسبت به مشاهده هشدار در یافته‌ها هشدار داد. او خاطرنشان کرد که میانگین تغییرات مغزی “کوچک” بوده و به این معنا نیست که افراد مبتلا به کووید-۱۹ خفیف با چشم انداز “تجزیه” مغز روبرو هستند.

این مطالعه به صورت آنلاین در ۷ مارس در مجله منتشر شد طبیعت، شامل ۷۸۵ بزرگسال بریتانیایی ۵۱ تا ۸۱ ساله بود. همه آنها قبل از همه گیری، به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی به نام UK Biobank، اسکن مغزی شده بودند. آنها برای یک اسکن دوم در طول بیماری همه گیر برگشتند.

در آن گروه، ۴۰۱ نفر در نقطه ای بین دو اسکن مغز به COVID-19 مبتلا شدند، در حالی که ۳۸۴ نفر مبتلا نشدند. تقریباً همه کسانی که بیمار شدند – ۹۶٪ – یک مورد خفیف تری داشتند. اسکن دوم به طور متوسط ​​۴.۵ ماه پس از بیماری آنها گرفته شد.

به گفته تیم Douaud، به طور متوسط، گروه مبتلا به کووید از دست دادن بافت بیشتری در نواحی خاص مغز مرتبط با بویایی، به علاوه کاهش بیشتر در اندازه کلی مغز را نشان داد.

محققان دریافتند که این اثر منجر به از دست دادن بافت اضافی ۰.۲٪ تا ۲٪ بود.

دواد موافق بود که کمبود ورودی حسی ممکن است تغییرات در نواحی مغز مربوط به بو را توضیح دهد. اما، او گفت، تیم او نمی دانست که آیا شرکت کنندگان در واقع حس بویایی خود را از دست داده اند یا خیر. بنابراین آنها نتوانستند به دنبال ارتباط بین این علائم و تغییرات مغزی باشند.

محققان توانستند عملکرد شرکت کنندگان را در برخی از تست های استاندارد وضوح ذهنی بررسی کنند. و دوباره، گروه COVID-19 به طور متوسط ​​کاهش بیشتری را نشان داد.

دوآود گفت: این شکاف در میان مسن‌ترین بزرگسالان واضح‌تر بود: افرادی که در دهه ۷۰ زندگی خود کووید داشتند به طور متوسط ​​۳۰ درصد بدتر شدند. این در مقایسه با ۵ درصد در میان همتایان بدون کووید آنها.

شواهدی وجود داشت که نشان می‌داد کاهش عملکرد با کوچک شدن ساختار مغز درگیر در تفکر و سایر مهارت‌های ذهنی مرتبط است.

Douaud گفت: ممکن است تغییرات مغزی مرتبط با COVID-19 با گذشت زمان برطرف شود.

او گفت: “بهترین راه برای یافتن این موضوع این است که این شرکت کنندگان را دوباره در یک یا دو سال آینده اسکن کنیم.”

سوال دیگر این است که آیا نتایج در مورد افرادی که اخیراً COVID-19 داشته اند صدق می کند؟ محققان خاطرنشان کردند که شرکت‌کنندگان در مطالعه زودتر در زمان همه‌گیری، قبل از ظهور دلتا، و سپس انواع Omicron، آلوده شدند.

به علاوه، هلموت گفت، اکنون واکسن هایی وجود دارد و مطالعات اخیر نشان می دهد که شانس ابتلا به کووید طولانی مدت را کاهش می دهد. از این مطالعه مشخص نیست که چگونه واکسیناسیون ممکن است بر تغییرات مغز تأثیر بگذارد.

اطلاعات بیشتر

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اطلاعات بیشتری در مورد کووید طولانی مدت دارند.

منابع: Gwenaelle Douaud، دکترا، دانشیار، گروه علوم اعصاب بالینی Nuffield، دانشگاه آکسفورد، آکسفورد، انگلستان. Joanna Hellmuth، MD، MHS، استادیار، موسسه ویل برای علوم اعصاب، دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو. طبیعت، ۷ مارس ۲۰۲۲، آنلاین

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/