چگونه یک دهان سالم باعث سلامت قلب می شود


چگونه یک دهان سالم باعث سلامت قلب می شود

یک مطالعه جدید شواهد بیشتری را ارائه می‌کند که سلامت دهان و دندان با سلامت قلب مرتبط است: زنان مسن‌تری که باکتری‌های خاصی را در دهان خود نگه می‌دارند ممکن است در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا باشند.

این مطالعه که بر روی ۱۲۰۰ زن به مدت یک دهه انجام شد، نشان داد که ۱۵ نوع باکتری دهان با احتمال ابتلا به فشار خون بالا مرتبط هستند. بیشتر آنها با افزایش خطر مرتبط بودند، اما چند نوع به طور بالقوه محافظت کننده بودند.

مایکل لامونتی، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد محقق در دانشگاه بوفالو، گفت: یافته‌ها ثابت نمی‌کند که میکروب‌های دهان مستقیماً بر فشار خون تأثیر می‌گذارند.دانشگاه ایالتی نیویورک.

به گفته او، بنابراین هنوز مشخص نیست که آیا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌تواند به کنترل فشار خون شما نیز کمک کند.

اما این تصور نیز دور از ذهن نیست. مطالعات در سال‌های اخیر نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری شدید لثه، که یک عفونت باکتریایی است، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا را افزایش می‌دهند.

یک نظریه این است که به محض شروع بیماری لثه، باکتری های “بد” دهان ممکن است وارد گردش خون سیستمیک شوند و به التهاب در رگ های خونی کمک کنند.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که افراد مبتلا به فشار خون بالا تمایل به داشتن میکروبیوم دهان متفاوت از افراد با فشار خون طبیعی دارند. “میکروبیوم” به تریلیون ها باکتری و سایر میکروب ها اطلاق می شود که در بدن انسان زندگی می کنند. بیشتر این حشرات در روده قرار دارند اما دهان جامعه میکروبی بزرگ خود را دارد.

تیم LaMonte می خواستند دریابند که آیا باکتری خاص دهان با خطر ابتلا به فشار خون بالا در آینده مرتبط است یا خیر.

بنابراین آنها از داده های ۱۲۱۵ زن استفاده کردند که بخشی از یک مطالعه بزرگتر در ایالات متحده به نام ابتکار بهداشت زنان بودند. زنان ۵۳ تا ۸۱ ساله در ابتدا تحت معاینه دندانپزشکی قرار گرفتند که شامل نمونه برداری از پلاک بود. آن نمونه ها برای تعیین ترکیب میکروبیوم دهان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

در طول یک دهه بعد، ۷۳۵ زن به تازگی مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده شدند. تیم LaMonte دریافتند که ۱۵ باکتری دهان به این بیماری متصل هستند. در بیشتر موارد، فراوانی بیشتر این حشره به معنای خطر بالاتر فشار خون بالا بود، اما پنج باکتری با کاهش خطر مرتبط بودند.

این یافته ها، در ۲ مارس در مجله انجمن قلب آمریکا، به سوال چرا پاسخ ندهید.

اما LaMonte به یک مکانیسم بالقوه اشاره کرد: تولید اکسید نیتریک (NO).

لامونتی گفت: “برخی از حشرات که در دهان ما زندگی می کنند منبع NO هستند.” اکسید نیتریک مهم است زیرا به شل شدن عروق خونی و تنظیم فشار خون کمک می کند.

یکی از انواع باکتری های شناسایی شده در این مطالعه در فرآیند NO دخالت دارد لامونته گفت، اما فقط یکی.

این سؤال را باز می گذارد که همه باکتری های دیگر برای تغییر فشار خون چه کاری انجام می دهند.

و این امکان وجود دارد که آنها مستقیماً کاری انجام ندهند. دکتر گفت که آنها ممکن است به سادگی “نشانگر” چیز دیگری باشند. ویلی لارنس، رئیس کمیته مشاوره ملی ابتکار کنترل فشار خون انجمن قلب آمریکا.

لارنس، که در این مطالعه شرکت نداشت، خاطرنشان کرد که محققان سعی کردند عوامل دیگری را که بر فشار خون تأثیر می‌گذارند، در نظر بگیرند. آنها شامل وزن بدن، سطح تحصیلات، و رژیم غذایی، ورزش و عادات سیگار کشیدن، همراه با برخی از شرایط سلامتی مانند دیابت و کلسترول بالا بودند.
پرسش


در ایالات متحده، از هر ۴ مرگ، ۱ مورد ناشی از بیماری قلبی است.
پاسخ را ببینید

اما، لارنس گفت، هنوز هم می‌تواند دلایل دیگری برای ارتباط بین باکتری‌های دهان و فشار خون وجود داشته باشد.

او گفت: “این یک یافته جالب است و به ما می گوید که کنترل فشار خون ممکن است بیشتر از آنچه ما درک می کنیم وجود داشته باشد. ما باید ذهن خود را باز نگه داریم.”

لامونته موافقت کرد که چیزهای زیادی برای یادگیری باقی مانده است. به گفته وی، مطالعات باید به ارتباط بین باکتری های دهان و خطر ابتلا به فشار خون بالا در آینده در سایر جمعیت ها، از جمله مردان، توجه کنند.

در مورد اثبات اینکه باکتری های دهان، خود، تأثیر دارند، نیاز به یک مطالعه مداخله ای دارد. لامونتی گفت که یکی از این احتمالات آزمایشی است که در آن به افراد مبتلا به فشار خون بالا پروبیوتیک هایی داده می شود که برای «تغییر ترکیب میکروبیوم دهان از بد به خوب» طراحی شده اند، سپس ببینند که آیا این باعث بهبود اعداد فشار خون آنها می شود یا خیر.

سپس این سوال وجود دارد که آیا بهداشت دهان و دندان خوب است؟ مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن و معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به حفظ فشار خون سالم کمک کند.

لامونته گفت: “من فکر می کنم که می تواند.” اما در حال حاضر، ما مدرکی برای اثبات آن نداریم.»


اطلاعات بیشتر

دانشکده پزشکی هاروارد بیشتر در مورد سلامت دهان و سلامت قلب است.

منابع: Michael J. LaMonte، دکترا، MPH، استاد پژوهشی، اپیدمیولوژی، دانشگاه بوفالودانشگاه ایالتی نیویورک، بوفالو، نیویورک؛ ویلی لارنس، MD، مدیر پزشکی، مرکز سلامت بهتر و سلامت قلب و عروق، Spectrum Health Lakeland، Benton Harbor، Mich.، و رئیس کمیته مشاوره ملی ابتکار کنترل فشار خون، انجمن قلب آمریکا، دالاس. مجله انجمن قلب آمریکا، ۲ مارس ۲۰۲۲، آنلاین

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از طرف حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/