چقدر در آموزش دانشجویان و کارآفرینان فناوری موفق بوده ایم؟


این در گفتگو با آنا تشریح شد؛

مدیر مرکز توسعه گروه فناوری گفت: برای کسب نتایج بیشتر در کار مرکز توسعه و مرکز اطلاعات، فرهنگ سازی عمیق تری ضروری است و همه بخش های ذیربط باید بتوانند دانشجویان فناور را در برنامه ریزی تربیت کنند.

زهرا دهقانی بیگدلی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا از ارتقای مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در دستور جدید سازمان مرکزی این دانشگاه به دو سطح خبر داد. ، چگونگی تأسیس و حوزه فعالیت این مرکز را تشریح کرد.از فعالیت های فناورانه اساتید، دانشجویان و علاقمندان به انتقال دانش برای تبدیل شدن به یک گنج، از آن زمان تاکنون پذیرای بسیاری از ایده ها و فناوری ها بوده است.

به گفته رئیس مرکز رشد گروه های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان، در حال حاضر ۱۵ گروه در قالب بنیادها، بنگاه ها و بنگاه های دانش بنیان در این مرکز فعالیت می کنند.

وی افزود: مرکز رشد گروه کاشان در پایان سال گذشته دو رویداد در حوزه نوآوری با عنوان چالش های فناورانه (در حوزه IT، IOT و هوش مصنوعی) و همچنین مسابقه نوآوری با موبایل برگزار کرد. تلفن ها، که تبدیل شده است. در صورتی که همیشه باز است و اکنون او چالش های صنعت و ایده های جدید را در زمینه های ذکر شده در طول سال به عهده می گیرد.

دهقانی بیگدلی افزود: تبدیل شدن به یک مرکز توسعه بین المللی برای آمادگی حضور شرکت های مستقر در مرکز توسعه برای رقابت بین المللی و حضور در بازار بین المللی از یک جهت و جذب سرمایه گذاران خارجی از سوی دیگر. اهداف آتی مرکز رشد گروه فناوری دانشگاه آزاد اسلامی.

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان کاستی ها و کمبودهای موجود در بازاریابی محصولات فناورانه را برشمرد و به آنا گفت: یکی از بزرگترین چالش ها عدم آموزش های لازم برای دانشجویان به دلیل آگاهی از ادبیات است. در زمینه در مورد کسب و کار و درک نیازهای بازار و به کارگیری دانش مطابق با این نحوه پاسخگویی به این نیازها، نحوه جذب سرمایه گذار و غیره است. یعنی اگر بخواهیم دانشگاهی با توانایی تولید دانش برای تولید محصول داشته باشیم، همه ارکان آن باید این مسیر را بشناسند و همه در نقش خود سهیم باشند. بنابراین تنها داشتن مرکز توسعه، فروش و … آنچنان که باید موثر نیست.

چقدر در آموزش دانشجویان و کارآفرینان فناوری موفق بوده ایم؟

دهقانی بیگدالی با بیان اینکه دانشگاه از فعالیت ها و ماموریت های مراکز توسعه و مراکز اطلاع رسانی اطلاعی ندارد، گفت: اگرچه وضعیت رو به بهبود است. اما هنوز آگاهی کافی نیست و برای تاثیرگذاری بیشتر بر کار مراکز توسعه و مراکز اطلاع رسانی، فرهنگ سازی عمیق تری در این زمینه ضروری است. همه بخش‌ها باید هماهنگ شوند تا بتوانند دانش‌آموزان را در مورد جوانه‌های فناوری آموزش دهند و سپس مرکز رشد بتواند این جوانه‌ها را بپذیرد و به درختان فناوری قوی تبدیل کند. اما همچنان در تربیت دانش آموزان با روحیه و نگرش کارآفرینانه مشکل داریم.

استادیار گروه مهندسی پزشکی دانشگاه کاشان افزود: دانشجویان همانند ورود به دانشگاه با این فکر که در نهایت از کجا حقوق دریافت می کنند، رشته خود را انتخاب می کنند که در نهایت منجر به انتخاب های نامتعادل و غیرمنطقی می شود. به مرحله آزمایشی، و این تفکر حتی در پایان دوره مطالعه تغییر نمی کند. بنابراین ورودی های ظرفیت اغلب به مراکز توسعه ارسال نمی شود. باید در همه اقشار جامعه فرهنگ سازی شود تا ذهنیت تولید به یک باور عمومی تبدیل شود و البته دولت و دانشگاه محورهای اصلی در این مسیر هستند.

این مسئول تایید کرد که همکاری مرکز رشد دانشگاه مطمئنا ظرفیت آن را صد برابر خواهد کرد. اگر همه مراکز رشد شعبه به جای جزایر پراکنده در ارائه آموزش، مشاوره، راهنمایی و غیره با هم به عنوان یک شعبه کامل همکاری کنند، تأثیر آن بسیار افزایش می یابد.

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در پاسخ به این سوال که در دوران کرونا چه گرفتید؟ وی گفت: در دوران مبارزه با کرونا گروه های این مرکز مانند گذشته فعال بودند. اما مشخص است که گستره کاری این گروه با مشکلات مربوط به کرونا همخوانی ندارد.

انتهای پیام/۴۱۲۱/

چقدر در آموزش دانش آموزان فناوری و بازرگانی موفق بوده ایم؟ این اولین بار در پایگاه خبری اخبار خوب -خبرخب پدیدار شد.