پیوند کلیه: میدان الکتریکی سلول‌ها را در حالی که اندام‌ها روی یخ قرار دارند فعال نگه می‌دارد


اندام‌ها در حالی که بین اهداکننده و گیرنده قرار دارند به زودی انرژی تمام می‌شوند، اما یک میدان الکتریکی می‌تواند آن‌ها را فعال نگه دارد و بقا را بهبود بخشد.

سلامتی


۹ مارس ۲۰۲۲

تکنیک میدان الکتریکی مدولاسیون همگام سازی نسل سوم (SMEF) کلیه های اهدا کننده انسان را در برابر آسیب لوله ها (فلش های قرمز) و سایر علائم میکروسکوپی آسیب در طول نگهداری در سرد محافظت می کند.

تصاویر میکروسکوپی که آسیب بافتی را در کلیه‌های اهداکننده انسان بدون درمان الکتریکی (بالا چپ و راست) و آسیب کمتر با درمان (پایین چپ و راست) نشان می‌دهد.

W. Chen، و همکاران، Science Translational Medicine (2022)

الکتریسیته می تواند به حفظ عملکرد بافت های بیولوژیکی در زمانی که در یخ ذخیره می شود کمک کند، یافته ای که می تواند به افزایش تعداد پیوندهای موفق کلیه کمک کند.

به نظر می‌رسد این رویکرد در موش‌هایی که پیوند داده شده و در کلیه‌های انسان به مدت ۲۴ ساعت ذخیره شده‌اند مؤثر است – اگرچه هنوز روی اندام‌هایی که در داخل افراد قرار داده شده است آزمایش نشده است.

رویشنگ لیو از دانشگاه فلوریدا جنوبی در تامپا می‌گوید که می‌توان از آن در سایر اعضای پیوندی و حتی بافت‌های داخل بدن با خون کم استفاده کرد. “امکانات زیادی وجود دارد.”

برای جشنواره ایده‌ها و تجربیات به ما بپیوندید. New Scientist Live به صورت ترکیبی، با یک رویداد زنده حضوری در منچستر، انگلستان، که شما همچنین می توانید از راحتی در خانه خود لذت ببرید، از ۱۲ تا ۱۴ مارس ۲۰۲۲. اطلاعات بیشتر.

پیوند کلیه می تواند نجات دهنده باشد، اما برخی از کلیه ها پس از جراحی به خوبی کار نمی کنند زیرا در حین حمل و نقل در اثر کمبود اکسیژن آسیب می بینند.

اکسیژن کم سلول های کلیه را متوقف می کند تا ترکیبی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) به اندازه کافی تولید نکنند که به طور معمول یک پمپ مولکولی را روی سطح آنها نیرو می دهد که سطح سدیم را پایین و سطح پتاسیم را در داخل سلول ها بالا نگه می دارد. خاموشی باعث متورم شدن سلول ها و آسیب به بسیاری از آنزیم ها و سایر مواد بیوشیمیایی می شود.

اما پمپ‌های مولکولی به میدان‌های الکتریکی حساس هستند و گروه لیو دریافته‌اند که قرار دادن الکترود روی سطح کلیه و اعمال یک میدان نوسانی می‌تواند بسیاری از پمپ‌های سلول‌ها را دوباره راه‌اندازی کند.

برای آزمایش این رویکرد، محققان به ۱۰ موش پیوند کلیه دادند و اندام‌ها را قبل از کاشت در محلول نمک سرد ذخیره کردند. هفت موش که تحت درمان الکتریکی قرار گرفتند، بیش از ۵۰ درصد عملکرد کلیه‌شان بهتر از موش‌هایی بود که این کار را انجام ندادند، همانطور که با آزمایش خون معمول مورد قضاوت قرار گرفت.

آنها همچنین این رویکرد را در پنج جفت کلیه انسان که اهدا شده بود اما در شرایط کافی برای استفاده قرار نداشتند، آزمایش کردند. یکی از هر جفت چهار الکترود روی آن قرار داده شده بود در حالی که به مدت ۲۴ ساعت روی یخ نگهداری می شدند. پس از آن، سلول های کلیه های تحت درمان با مشاهده زیر میکروسکوپ آسیب کمتری داشتند.

کریستین ویگی از دانشگاه ساوتهمپتون در بریتانیا می گوید آسیب به کلیه های پیوندی ناشی از کمبود اکسیژن یک مشکل بزرگ است و به رد سیستم ایمنی کمک می کند. «اگر بسازید [kidneys] بیشتر طول بکشد، سپس افراد کمتری به لیست انتظار باز می گردند.”

مرجع مجله: پزشکی ترجمه علوم، DOI: 10.1126/scitranslmed.abj4906

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/