پیش بینی هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین برخی از جاده ها در برنامه بهسازی و تعمیرات خدمات رسانی به زائران در سامرا و کاظمینبه گزارش همشهری آنلاین، محمدامین توکلی زاده در جلسه کمیته حمل و نقل این مرکز با بررسی برنامه های بلندپروازانه شهر تهران برای ارائه خدمات به زائران اربعین گفت: از جمله جلساتی که در مدیریت سازمان برگزار کردیم. اماکن مقدس عراق و ستاد کشوری در اربعین که مهمترین آن زیرساخت های حمل و نقل است.

رئیس مرکز اربعین شهرداری تهران افزود: برای انتقال زائران از اقصی نقاط کشور به مرز و داخل عراق نیازمند برنامه ریزی دقیق هستیم. در جلسه وزارت کشور تقسیم کار بین وزارت راه و شهرداری ها، شهرستان ها و سایر شهرداری ها برای حمل و نقل از کل کشور تا مرز انجام شد تا بهترین خدمات برای جابجایی مسافران ارائه شود. هزاران اتوبوس از تهران، کرج و مشهد برای جابجایی زائران آماده شد.

به چهار شهرداری مرزی خدمات رسانی می کند

وی با بیان اینکه بر اساس تقسیم بندی مرکز اربعین در شهرداری تهران، هر یک از چهار مرز کشور متولی دو شهرداری منطقه است، گفت: یکی از مواردی که هر ساله ما را نگران می کند بدرقه مهران است. . مرز در راه بازگشت در سامانه پارک مرزی تدابیر اکیدی اتخاذ شود تا مشکلی در مسیر برگشت پیش نیاید.

توکلی زاده با اشاره به اینکه گرمای هوا امسال تردد و رفت و آمد در مسیر موکب را دشوارتر می کند، گفت: ممکن است بسیاری از زائران پیش بینی این مشکل را نداشته باشند. اما این مشکل در برنامه ریزی خدمات مسیر مورد توجه قرار گرفته است. تجهیز زائران به تجهیزات سرمایشی مناسب ضروری است.

برخی از اصلاحات و تعمیرات جاده طبق برنامه انجام شده است

رئیس ستاد اربعین شهر تهران در بخشی دیگر از این جلسه به اقدامات شهرداری تهران در نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی در عراق اشاره کرد و گفت: زیرساخت های مربوط به شناسایی خودروها در عراق آسیب می بیند. مشکلات جدی و اقدامات مربوطه است. پذیرفته شده و اصلاحاتی صورت گرفته و راهسازی نیز در دستور کار مرکز قرار دارد.

وی در خصوص تامین سوخت خودروها نیز گفت: موضوع سوخت خودروها هماهنگ شده و وزارت نفت تامین سوخت سامانه حمل و نقل اربعین در ایران و عراق را بر عهده گرفته است.

خدمت رسانی به زائران در سامارا و کاظمین

توکلی زاده اعلام کرد: امسال خدمات رسانی به زائران در ثمره و کاظمین به کار شهرداری تهران اضافه شد. ظرفیت این دو شهر به ویژه سامرا برای پذیرایی از زائران بسیار محدود است و شهردار تهران در بازدیدی که از حرم شریف و بیت ایشان داشتیم تاکید کرد که در سال جاری شهرداری تهران نیز رسیدگی به زائران در این دو شهر

رئیس مرکز اربعین شهرداری تهران با تاکید بر اینکه طرح فرهنگی این مرکز باید کامل باشد، گفت: همه عزیزانی که ما را به عنوان زائر رانندگان یاری می کنند، خادم سیدالشهد(ع) هستند. باید با آنها با احترام برخورد کرد.

وی افزود مکان استراحت و پذیرایی از این عزیزان باید مورد بازنگری کامل قرار گیرد. برخورد سخاوتمندانه و محترمانه کمترین کاری است که می توانیم برای تلاش و خستگی این عزیزان انجام دهیم. انتظار همه مسئولان عالی کشور و به ویژه مسئولان شهرداری جدید این است که مراسم اربعین امسال در سالی که گذشت، آبرومندانه و منظم برگزار شود و باید تمام تلاش خود را برای این امر به کار گیریم.