پیشگیری از آلزایمر از دوران کودکی شروع می شود؟ چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند؟


همشهری آنلاین – یکتا فراهانی: سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند و هر ۳ ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود.

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)، زوال عقل به گروهی از بیماری‌ها گفته می‌شود که با کاهش سطح هوشیاری همراه است و می‌تواند بر فعالیت‌های روزانه و عملکرد اجتماعی فرد تأثیر بگذارد. بنابراین این یک چالش بزرگ برای فرد و خانواده اش می شود. زیرا زندگی بر همه آنها تأثیر خواهد گذاشت.

دکتر-بهنام-شریعتی.jpg

دکتر. بهنام شریعتی، دانشیار روانپزشکی سالمندان و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران

رابطه سن و بیماری آلزایمر

دکتر گفت. بهنام شریعتی، دانشیار روانپزشکی و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره بیماری آلزایمر گفت: بیماری آلزایمر یکی از به اصطلاح عصبی و همچنین مهمترین نوع زوال عقل است و افراد بالای ۶۰ سال بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. نسبت به این بیماری، و هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می شود.”

با این حال، این رابطه نامشخص است و اشکال زوال عقل و آلزایمر نیز در سنین پایین دیده می شود.

علل آلزایمر

به گفته دکتر شریعتی دلایل مختلفی می تواند باعث این بیماری شود. یکی از آنها مشکل ژنتیکی است که نقش مهمی در نوع اول بیماری دارد. در عین حال می تواند در نوع دیرهنگام نقش داشته باشد.

در مرحله بعد نقش عوامل محیطی و عوامل مرتبط با سلامتی که با حذف این عوامل تا حد زیادی می توان از آن جلوگیری کرد.

از کودکی مراقب آلزایمر باشید

یک استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران سطح تحصیلات را یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به آلزایمر می داند. یعنی تحصیل کم و بی توجهی به آموزش به خصوص در دوران کودکی ممکن است با بیماری آلزایمر در سنین بالا مرتبط باشد. بنابراین، فرزندان ما بیشتر بدانند که در آینده و در دوران پیری چگونه می تواند باشد. کمتر مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر است.

در میانسالی کم شنوایی، ضربه به سر، فشار خون بالا، مصرف الکل و مواد مخدر و چاقی از جمله علل کم شنوایی است.آلزایمر.

در سنین بالا، سیگار کشیدن، افسردگی، عدم تعامل اجتماعی و تحرک، دیابت و آلودگی هوا از جمله مشکلاتی هستند که می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.

روش پیشگیری

گفت دکتر بهنام شریعتی که اگر به دنبال راه حلی برای پیشگیری از آلزایمر هستیم، شروع آن را از کودکی به دقت بررسی کنیم. با این حال، برای پیشگیری از آلزایمر هرگز دیر نیست.

در واقع اگر بتوانیم عوامل خطری مانند چاقی، فشار خون، دیابت و افسردگی را کاهش دهیم و سعی کنیم افراد مسن‌تری داشته باشیم که ارتباط بیشتری با جامعه داشته باشند، می‌توانیم از جهاتی از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم.

علاوه بر این، اگر جوانان بتوانند در کارهای حرفه ای فعال باشند، بیشتر با ذهن خود کار می کنند و کار فکری بیشتری خواهند داشت; علاوه بر داشتن جامعه ای سالم از نظر مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر؛ کمک زیادی به پیشگیری از این بیماری می کند.

مفهوم بیماری مزمن و درمان آن

به گفته فلوشیپ روانپزشکی سالمندان، اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، می توانیم از بیماری آلزایمر به طور کلی پیشگیری کنیم.

مدیریت بیماری مزمن عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود. زیرا این گونه بیماری ها در سنین بالا باعث مشکلات حافظه می شوند.

در واقع با در نظر گرفتن ترکیب این عوامل می توانیم از ۴۰ درصد ابتلا به آلزایمر پیشگیری کنیم.

بنابراین حتی اگر فردی مبتلا به بیماری های باروری یا آلزایمر باشد، با پیشگیری از این موارد می توان تا ۴۰ درصد از خطر ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

رابطه بین آلودگی هوا و بیماری آلزایمر

گفت دکتر شریعتی با بیان اینکه اخیراً ثابت شده است که آلودگی هوا می تواند نقش موثری در بیماری آلزایمر داشته باشد که متأسفانه به پدیده ای رایج و رایج در جامعه ما تبدیل شده است.

لذا انتظار می رود تلاش های جدی تری در این زمینه صورت گیرد. علاوه بر این، آلودگی هوا مضرات دیگری نیز دارد، از جمله افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله آلزایمر.

مسئولیت های خانوادگی و کاری

بسیاری از خانواده ها نمی دانند با بیماران آلزایمر چه کنند و چه کنند. بخشی از مشارکت خانواده متوجه بیمار است. این به معنای درمان، درمان و توانبخشی است که در دسترس اطرافیان و خانواده بیمار است.

علاوه بر این، بیماران آلزایمر به درمان های دیگری از جمله همراهی و مراقبت های ویژه نیاز دارند. آموزش مراقبین می تواند منجر به مراقبت موثرتر از بیمار شود و علاوه بر این که برای بیماران خطر کمتری دارد. خانواده بیمار به دلیل عدم اطلاع از وضعیت بیمار کمتر نگران خواهند بود.

تأثیر آموزش و آگاهی مراقبین اولیه

این انجمن روانپزشکی سالمندان می گوید: آموزش ارتباط با بیماران آلزایمر یکی از فعالیت های ضروری و مهمی است که به روش های مختلف انجام می شود.

این آموزش ها شامل مواردی است که مراقب اولیه بیمار باید بداند. دانشگاه علوم پزشکی ایران بسیاری از این آموزش ها را در قالب فایل های چند رسانه ای آماده کرده و به صورت رایگان در اختیار بیماران و مراقبین آنها قرار می دهد.

علاوه بر این، سازمان‌هایی مانند انجمن آلزایمر کلاس‌های زیادی دارند که به مراقبان آموزش می‌دهند تا بهتر با این مشکل مقابله کنند و مراقبت‌های مؤثرتری ارائه دهند.

آیا آلزایمر خواهم گرفت؟

سوال دیگری که بسیاری از خانواده ها می پرسند این است که وقتی پدر و مادرشان به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند، خطر ابتلای خود به این بیماری چقدر است و برای پیشگیری از آن چه باید کرد؟

در پاسخ به این سوال، دکتر. شریعتی با بیان اینکه اگر این افراد زندگی سالمی داشته باشند، ورزش کنند، فعالیت های مناسب انجام دهند و تمام موارد ذکر شده را برای پیشگیری از بیماری رعایت کنند، می توانند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

علاوه بر این، همچنین انتظار می رود در آینده داروهایی تولید شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.