پیش‌نمایش اخبار ۲۰۲۲: فناوری mRNA پشت واکسن‌های کووید-۱۹ می‌تواند کاربردهای جدیدی داشته باشد


ماربورگ، آلمان - 29 مارس: کارمندان با لباس‌های ویژه، روش‌های ساخت RNA پیام‌رسان (mRNA) را برای واکسن کووید-19 در شرکت آلمانی BioNTech در ماربورگ، آلمان در 29 مارس 2021 آزمایش می‌کنند. BioNTech Marburg' هدف تولید واکسن کرونا 2.5 میلیارد دوز برای سال 2021 خواهد بود که از 2.3 میلیارد دوز افزایش یافته است زیرا به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده واکسن mRNA در جهان در نظر گرفته می شود.  واکسن Pfizer-BioNTech توسط Ozlem Tureci و Ugur Sahin، زوجی که فرزندان مهاجران ترک در آلمان هستند، ساخته شده است.  (عکس از عبدالحمید حسن/ خبرگزاری آنادولی از طریق گتی ایماژ)

یک کارگر BioNTech روش‌های ساخت mRNA را آزمایش می‌کند

عبدالحمید حسباس/ خبرگزاری آنادولو از طریق گتی ایماژ

سال ۲۰۲۲ می تواند سالی باشد که متوجه شویم آیا فناوری واکسن mRNA را می توان برای چیزهای بیشتر از ساختن واکسن استفاده کرد یا خیر. امید این است که بدن ما را نیز وادار به تولید داروهایی کند که در غیر این صورت بسیار گران قیمت هستند و راه را برای درمان تعداد زیادی از بیماری ها باز می کند.

mRNA ها اساسا دستور العمل های کدگذاری شده ژنتیکی هستند که به سلول های بدن ما می گویند چگونه پروتئین ها را بسازند، مولکول های بزرگی که بیشتر ماشین های زندگی را تشکیل می دهند. در مورد واکسن‌های mRNA، mRNA‌ها پروتئین‌های ویروسی را کد می‌کنند که پاسخ ایمنی را تحریک می‌کنند.

mRNA ها می توانند زمان و هزینه تولید دارو را با کار کردن بدن ما کاهش دهند.

وقتی همه‌گیری ویروس کرونا شروع شد، واکسن‌های mRNA هنوز یک فناوری تجربی بودند. فقط چند آزمایش کوچک انجام شده بود و هیچ واکسنی تا کنون تایید نشده بود. اکنون، صدها میلیون نفر واکسن‌های Pfizer/BioNTech یا Moderna mRNA را دریافت کرده‌اند، و مشخص شده است که این واکسن‌ها بسیار ایمن و مؤثر هستند.

این موفقیت به تلاش‌ها برای توسعه سایر واکسن‌های mRNA برای همه چیز از سرطان گرفته تا تبخال کمک کرده است. اما mRNA ها می توانند تقریباً برای هر پروتئینی رمزگذاری کنند، بنابراین همین فناوری پایه ممکن است به ما امکان توسعه انواع درمان را نیز بدهد.

به عنوان مثال، فیبروز کیستیک اغلب به دلیل کمبود پروتئینی به نام CFTR در سلول های ریه ایجاد می شود. Moderna و شرکت دیگری به نام Vertex در حال توسعه درمانی بالقوه با نام رمز VXc-522 هستند که شامل mRNA هایی است که پروتئین CFTR را کد می کند. ایده این است که آنها را از طریق استنشاق تحویل دهید. VXc-522 در حال حاضر تحت آزمایش ایمنی قرار دارد و در صورت موفقیت آمیز بودن به زودی وارد آزمایشات انسانی می شود.

مدرنا همچنین با شرکت دارویی AstraZeneca روی یک روش درمانی mRNA دیگر کار می کند، این بار برای وادار کردن سلول ها به ساخت پروتئینی به نام فاکتور رشد اندوتلیال عروقی. VEGF رشد رگ‌های خونی را تحریک می‌کند، بنابراین این درمان با کد AZD8601 می‌تواند برای هر چیزی از زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابند تا بیماری‌های قلبی استفاده شود.

در کنفرانسی در نوامبر گذشته، این شرکت‌ها اعلام کردند که AZD8601 در آزمایش اولیه که شامل تزریق مستقیم آن به عضلات آسیب‌دیده قلب در حین جراحی بود، ایمن بوده است. آزمایش‌های بزرگ‌تری که برای آزمایش اثربخشی طراحی شده‌اند، اکنون می‌توانند آغاز شوند.

پتانسیل داروهای mRNA بسیار زیاد است. بسیاری از داروهای مبتنی بر پروتئین مانند آنتی بادی های ساخته شده در خارج از بدن بسیار مؤثر بوده اند – اما همچنین بسیار گران هستند. آنتی‌بادی‌ها را گلوله‌های جادویی با قیمت گزاف می‌نامند و هزینه‌های سرسام‌آور برخی درمان‌های سرطان بحث‌برانگیز بوده است.

mRNA ها می توانند زمان توسعه و هزینه ها را با تنظیم بدن ما برای کار بر روی کار دشوار و زمان بر تولید پروتئین های مورد نیاز کاهش دهند.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/