پشه های اصلاح شده ژنتیکی ممکن است در فلوریدا و کالیفرنیا رها شوند


۹ مارس ۲۰۲۲

شرکت سازنده پشه های اصلاح شده ژنتیکی اعلام کرد که آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده انتشار ۲ میلیارد پشه تغییر یافته ژنتیکی در فلوریدا و کالیفرنیا را تایید کرده است.

برنامه آزمایشی ایجاد شده توسط Oxitec برای کاهش انتقال بیماری های مضر مانند تب دنگی، زیکا و تب زرد طراحی شده است.

این برنامه توسعه برنامه ای است که در آن میلیون ها پشه سال گذشته در فلوریدا کیز رها شدند. USA Today گزارش شده است. آژانس های ایالتی در فلوریدا و کالیفرنیا باید این برنامه ها را قبل از انتشار تایید کنند.

هدف از این برنامه کاهش موارد بیماری هایی مانند تب زرد با از بین بردن فرزندان یک نوع معمولی از پشه است. Aedes Aegyptiکه از طریق نیش خود باعث انتقال بیماری می شود.

دانشمندان شرکت Oxitec که در بریتانیا مستقر است، نر را به صورت انبوه تولید و اصلاح ژنتیکی می کنند Aedes Aegypti تخم مرغ در آزمایشگاه این پشه‌های نر برای جفت‌گیری با ماده‌ها در طبیعت رها می‌شوند و ژنی را منتقل می‌کنند که فرزندان ماده را که تنها نیش می‌زنند و بیماری را منتشر می‌کنند، می‌کشد. فرزندان نر زنده می مانند.

گری فراندسن، مدیر عامل شرکت Oxitec در بیانیه ای خبری گفت: «با توجه به تهدید فزاینده ای که این پشه در سراسر ایالات متحده ایجاد می کند، ما در تلاش هستیم تا این فناوری را در دسترس و در دسترس قرار دهیم. این برنامه‌های آزمایشی، که در آنها می‌توانیم اثربخشی فناوری را در شرایط مختلف آب و هوایی نشان دهیم، نقش مهمی در انجام این کار خواهند داشت.»

با این حال، گروه های زیست محیطی از این برنامه انتقاد کرده اند و می گویند که کمبود داده های علمی بررسی شده از آزمایش فلوریدا کیز وجود ندارد. دوستان زمین می گویند هیچ مورد محلی دنگی، تب زرد، چیکونگونیا یا زیکا در کالیفرنیا مشاهده نشده است.

دانا پرلز، مدیر برنامه غذا و فناوری در Friends of the Earth، در یک بیانیه خبری گفت: «EPA باید یک بررسی واقعی از خطرات بالقوه انجام دهد و از نادیده گرفتن مخالفت های گسترده در جوامعی که در آن انتشار رخ خواهد داد، دست بردارد».

رابرت گولد، رئیس پزشکان خلیج سانفرانسیسکو برای مسئولیت اجتماعی، در این بیانیه گفت: “پس از رها شدن در محیط، پشه های دستکاری شده ژنتیکی را نمی توان به خاطر آورد.” به‌جای انجام آزمایش‌های ژنتیکی در هوای آزاد، به اقدامات پیشگیرانه، داده‌های شفاف و ارزیابی‌های ریسک مناسب نیاز داریم.»

مردیت فنسوم، رئیس امور عمومی جهانی در Oxitec، به این موضوع گفت USA Today که EPA این برنامه را برای یک فلوریدا و چهار شهرستان کالیفرنیا تایید کرد. با این حال، پرتاب در ابتدا محدود به فلوریدا کیز و گسترش به Visalia در شهرستان تولار، کالیفرنیا خواهد بود.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/