پس از مرگ باب ساجت، یک پرسش و پاسخ در مورد آسیب های سر


فوریه ۱۰، ۲۰۲۲ – با انتشار اخبار اخیر مبنی بر اینکه مرگ کمدین باب ساجت به دلیل ضربه به سر، ظاهراً ناشی از ضربه تصادفی به سر بوده است، پزشکان می گویند هر گونه آسیب به سر باید جدی گرفته شود.

صدمات سر شامل هرگونه آسیب به جمجمه، پوست سر یا مغز ناشی از ضربه است. هنگامی که مغز تحت تأثیر قرار می گیرد، به آن آسیب مغزی تروماتیک یا TBI می گویند. سالانه حدود ۱.۷ میلیون نفر در ایالات متحده به TBI مبتلا می شوند. بسیاری دیگر آسیب های سر کمتر جدی دارند.

ساجت، ۶۵ ساله، در ژانویه درگذشت. ۹ در اورلاندو، فلوریدا. مقامات مجری قانون گفتند که هیچ بازی ناپسندی در کار نبوده و هیچ نشانه ای از مواد مخدر وجود ندارد. این هفته، خانواده او گفتند که تحقیقات به این نتیجه رسید که او بر اثر ضربه به سر جان باخته است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این خانواده گفت: «اکنون که نتیجه‌گیری نهایی را از تحقیقات مقامات دریافت کرده‌ایم، احساس می‌کنیم که فقط کافی است که طرفداران این نتیجه‌گیری‌ها را مستقیماً از ما بشنوند». «آنها به این نتیجه رسیده اند که او به طور تصادفی پشت سرش را به چیزی کوبیده، هیچ فکری به آن نکرده و به خواب رفته است. هیچ مواد مخدر یا الکل در کار نبود.»

برای درک بهتر اینکه چگونه آسیب‌های سر می‌توانند مرگبار شوند و چه چیزی را باید تماشا کرد، وب‌ام‌دی از جاشوا مارکوس، جراح مغز و اعصاب متخصص در سکته مغزی و خونریزی مغزی در سیستم سلامت Nuvance، در Danbury، CT، و Ben Hoffman، MD درخواست کرد. استاد اطفال در دانشگاه علوم و بهداشت اورگان در پورتلند.

آسیب سر چگونه می تواند کشنده باشد؟

مارکوس می‌گوید: «اگر سر خود را در محل «اشتباه» قرار دهید، می‌توانید رگ خونی مغز را زخمی یا پاره کنید. او می گوید: «این یک اتفاق بسیار نادر است،» اما این اتفاق می افتد. این خونریزی می تواند منجر به افزایش فشار در مغز شود و می تواند کشنده باشد.

با پیشرفت خونریزی، این فشار افزایش یافته می تواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد. اساساً تنفس شما در نتیجه فشار و تأثیرات آن بر مغز متوقف می شود.

بزرگسالان بلافاصله پس از ضربه به سر چه باید بکنند؟

مارکوس می‌گوید: «پس از ضربه زدن به سر، علائم نگران‌کننده‌ای وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید.

سردرد، حالت تهوع، استفراغ و گیجی علائم نگران کننده هستند. اگر رویداد را به خاطر نمی آورید، شما را در معرض خطر آسیب جدی تری قرار می دهد.

تغییرات مردمک، با مردمک های ناهموار یا بسیار بزرگ شده، ممکن است نشانه آسیب مغزی باشد. هافمن می‌گوید، با این حال، ارزیابی آن برای متخصصان غیرپزشکی ممکن است یک علامت دشوار باشد.

مارکوس می‌گوید ضعف در بازوها یا پاها، مشکل در صحبت کردن و تشنج، همگی دلایلی برای دریافت فوری مراقبت‌های پزشکی هستند.

در مورد توصیه به نخوابیدن؟ “ما فکر می کنیم چند ساعت اول – ۲ یا ۳ – نسبتاً بحرانی هستند [to decide if it’s serious or not]”مارکوس می گوید.

در طول این مدت، علائم بیشتری ممکن است ایجاد شود و فرد را وادار می کند که به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. پرهیز از خواب برای چند ساعت توصیه می شود.

در صورت آسیب دیدگی سر کودک چه باید کرد؟

اول، خبر خوب.

هافمن می گوید: «به طور کلی، بچه ها بسیار انعطاف پذیر هستند. “در بیشتر موارد، آنها جهش می کنند. منظورم از راه خوبی است.”

شرایط پاییز را در نظر بگیرید. او می گوید که افتادن از پشت بام با افتادن از روی تخت روی فرش بسیار متفاوت است.

مانند بزرگسالان، نظارت بر علائم مهم است. هافمن می‌گوید: «استفراغ و تغییر وضعیت ذهنی «حداقل یک تماس تلفنی با پزشک را تضمین می‌کند، اگر نه یک سفر اورژانسی».

از دست دادن هوشیاری اغلب با ضربه مغزی همراه است و نیاز به توجه فوری دارد.

اگر علائم جدی به نظر نمی رسند، بچه ها را به مدت یک یا ۲ ساعت مشاهده کنید تا ببینید آیا آنها به حالت عادی باز می گردند یا خیر. پس از آن، هافمن می گوید، خوب است که کمی بخوابیم. او می گوید در مجموع، مسکنی مانند استامینوفن دادن و در صورت کبودی، بسته سرد روی آن ناحیه قرار می گیرد.

آیا برخی از افراد پس از سقوط یا تصادف بیشتر مستعد آسیب های جدی به سر هستند؟

مارکوس می‌گوید: «ما ترومای سر را در بیماران مسن‌تر ناشی از افتادن‌های خوش‌خیم‌تر بیشتر مشاهده می‌کنیم.

به عنوان مثال، ترومای شدید سر در افراد جوان بیشتر پس از یک تصادف شدید رانندگی اتفاق می افتد.

مارکوس می گوید: اگر فردی داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضد پلاکت مصرف می کند، احتمال خونریزی مغزی بیشتر است.

در مورد بهبودی چطور؟

مارکوس می‌گوید اگر آسیب ضربه مغزی باشد، برخی از علائم مانند مشکلات تمرکز و بینایی می‌توانند برای چند هفته باقی بمانند.

هافمن می گوید کودکانی که دچار ضربه مغزی شده اند نباید فوراً به ورزش بازگردند.

مارکوس می‌گوید اگر علائم بدتر شود، دوباره به مراقبت‌های پزشکی نیاز است.

او می‌گوید هر چقدر که آسیب‌های سر ترسناک هستند، اکثریت آن‌ها خفیف هستند.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/