پریودهای طولانی یا نامنظم ممکن است کبد زنان را در معرض خطر قرار دهد


آخرین اخبار سلامت زنان

تصویر خبر: پریودهای طولانی یا نامنظم ممکن است کبد زنان را در معرض خطر قرار دهد

جمعه، ۴ مارس ۲۰۲۲ (اخبار هلث دی)

بر اساس یک مطالعه جدید، زنانی که عادت ماهانه طولانی یا نامنظم دارند، در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی به نام بیماری کبد چرب غیرالکلی هستند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یک بیماری مزمن است که در آن چربی اضافی در کبد تجمع می یابد. بر اساس گزارش ۳ مارس در ایالات متحده، حدود ۲۴٪ از بزرگسالان ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد مجله غدد بالینی و متابولیسم.

دکتر می‌گوید: «نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد که چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم ممکن است با افزایش خطر ابتلا به NAFLD مرتبط باشد، و این ارتباط با چاقی توضیح داده نمی‌شود.» Seungho Ryu از بیمارستان Kangbuk Samsung در دانشکده پزشکی دانشگاه Sungkyunkwan در سئول، کره جنوبی.

ریو در یک نشریه خبری خاطرنشان کرد: «مطالعات قبلی نشان داده‌اند که چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم با دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است، اما مطالعه ما اولین موردی است که ارتباطی بین چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم و NAFLD پیدا می‌کند.»

NAFLD که ناشی از نوشیدن زیاد نیست می تواند به آسیب مزمن کبدی پیشرفت کند و با خطر بالاتر مرگ همراه است. هیچ داروی تایید شده ای برای درمان این بیماری وجود ندارد، بنابراین رژیم غذایی و ورزش استاندارد مراقبت هستند.

برای این مطالعه، محققان داده‌های بیش از ۷۲۰۰۰ زن جوان‌تر از ۴۰ سال را تجزیه و تحلیل کردند. حدود ۲۸ درصد از زنان دوره‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم داشتند و ۷ درصد مبتلا به NAFLD بودند.

پس از چهار سال پیگیری، موارد جدید NAFLD در نزدیک به ۹٪ از زنان تشخیص داده شد. محققان به این نتیجه رسیدند که بین چرخه های قاعدگی طولانی یا نامنظم در زنان جوان پیش از یائسگی و افزایش خطر ابتلا به NAFLD ارتباط وجود دارد.

ریو نتیجه گرفت: «زنان جوان با چرخه های قاعدگی طولانی یا نامنظم ممکن است از تغییرات سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به NAFLD و همچنین سایر بیماری های قلبی متابولیک بهره مند شوند.

اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتری در مورد NAFLD در موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ایالات متحده وجود دارد.

منبع: مجله غدد بالینی و متابولیسم، انتشار خبر، ۳ مارس ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


بیماری التهابی لگن (PID) چیست؟
پاسخ را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/