“پدران، عشق و پسران” داستان را برای نوجوانان توضیح می دهد – مرکز خبر خوب


خبرگزاری کتاب ایران (ابن) کتاب «پدر، عشق و پسر» درباره عاشورا است. اما از نگاه های متفاوت و مخاطبان متفاوت. عقاب، اسب حضرت علی اکبر، کتاب را نوشت و در آن هر چه دید برای مادر اربابش لیلا نقل کرد.
عقاب ابتدا اسب پیامبر بود و وقتی به امام حسین رسید صاحب آن پسر بزرگ امام بود. علی اکبر شباهت زیادی به پیامبر داشت و به نظر می رسید عقاب نزد صاحب اصلی خود بازگشته است. اکنون این اسب از سفر کربلا، اما تنها، بازگشته است و ماجرای کربلا را برای ما تعریف می کند. آنچه او دید و شنید. روایت دوران کودکی و ولادت پیامبر تا زمان شهادت، شباهت آن حضرت به پیامبر، شادی خانواده هنگام تولد و شخصیت او. وی درباره حفاظت از دشمن گفت: وقتی دشمن در کربلا از علی اکبر حفاظت کرد تعجب نکردم. دشمن گمان می کند که اگر دو نفر را از لشکر امام جدا کند، کمر امام را قطع می کند، یکی عباس بن علی و دیگری علی بن الحسین.

خاطرات را یکی یکی بازگو می کند و با یادآوری آن ها دلش به درد می آید. وی در خصوص رابطه امام و فرزندش گفت: احساس می کنم رابطه علی اکبر با حسین فقط رابطه پسر با پدرش نیست، رابطه امام و امام است، رابطه دانشجو و مراد. رابطه عاشق و عاشق است رابطه عاشق و عاشق و اگر کفر نبود می‌گفتم رابطه با پرستندگان و خدایان است.

به هر کجای کتاب نگاه می کنم عشق و محبت و زیبایی را می بینم. تصاویر درست، جملات زیبا و روایت کامل. هر فصل کتاب مجلسی نام دارد و هر مجلسی روایتی از کربلا و داستانی از زندگی حضرت علی اکبر است.

سید مهدی شجاعی نویسنده این کتاب است. او ابتدا در رشته کارگردانی تئاتر تحصیل کرد. اما بعد راه نویسندگی را انتخاب کرد و قلم و کارش برای بسیاری از مردم شگفت انگیز و زیباست. «پدر، عشق و پسر» از این قاعده مستثنی بود و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد. نوع نگارش کتاب متفاوت و زیباست. اما سخت نیست. نویسنده در کنار روایت واقعه عاشورا، داستان زندگی افرادی را نیز برایمان بازگو می کند که شاید چندان با آنها آشنا نباشیم. زندگی نامه حضرت علی اکبر و شاید همین ها باعث جذابیت کتاب برای مخاطب شد.

«پدر، عشق و پسر» را در کتابخانه خواهرم به همراه کتاب سید مهدی شجاعی دیده ام. اما من هرگز آن را نخوانده ام. محرم یا رمضان سال ۲۰۱۸ بود که خواهرم کتاب را به من داد و گفت: «حتماً بخوانی!».

صبر کردم تا دوست نداشته باشم، چهار صفحه اول را خواندم و دوباره آن را در کتابخانه برش دادم و گفتم: “ببخشید که مزاحم خواب شما شدم!”. اما دوستش داشتم، گذاشتمش توی کیف مدرسه ام که خودم دوختم و روزها همراهم بود، با وجود اینکه وقت خواندنش را نداشتم همه جا بردمش.

یک بار در یکی از کلاس ها با معلم دعوام شد، دراز کشیدم و کتابم را داخل کیف گذاشتم و «پدر، عشق و پسر» را زیر میز جلوی پایم باز کردم. منتظر بودم معلم مثل همیشه عصبانی شود، به سمت من بیاید، کتاب را بردار و روی میزش بگذارد. عصبانی شد، به سمت من آمد، به جای اینکه کتاب را بگیرد، گفت: «کتاب خوب» و رفت! او به من اجازه داد تا کتاب را تا زنگ بخوانم (اما بعداً من را مجازات کرد).

همان روز کتاب را تمام کردم، تصمیم گرفتم از این به بعد به جای اینکه به صوت گوش کنم و به سخنان مداح مثل نوشته شده نگاه کنم، با دقت بیشتری به نماز جماعت گوش کنم. قبل از آن من نمی توانستم آنها را خوب بشنوم، در اتاق جلسه کتاب می خواندم یا تکالیفم را انجام می دادم، حتی اگر گوش می کردم فقط آنها را می شنیدم و به آنها توجه نمی کردم. اما بعد متوجه شدم که آنها می توانند به زیبایی نوشته باشند و تمام توجهم را به آنها معطوف کردم.

از آنجایی که مقاله چند سال پیش را به خاطر نمی آورم، شاید دوباره آن را از خواهرم قرض بگیرم. شناخت مشاهیر و تأثیرگذاران تاریخ اسلام مهم است، اما برای کودکان و نوجوانان دشوار است و به نظر من کتاب های مذهبی و شعر نمی توانند به طور کامل با این موضوع کنار بیایند. اما ادبیات و داستان می توانند. این امکان وجود دارد که یک نوجوان یا کودک داستان زندگی متراکم و پیچیده ای را پشت سر بگذارد، به طوری که داستان زندگی او در قالب یک داستان یا روایت وقایع تاریخی مانند کتاب طنز یا فیلم، مخاطبان زیادی در بین نوجوانان داشته باشد. و آنها را افزایش دهید. دانش و اطلاعات؛ زیرا تشخیص اسامی و روابط و ترتیب رویدادها در داستان آسانتر است. اما متأسفانه این کتاب ها بسیار کم است یا هیچ کدام وجود ندارد. مثلاً یادم می آید دنبال کتابی درباره ولادت امام حسن عسکری(ع) می گشتم. اما جدا از چند کتابی که سال ها پیش استفاده کردم، چیزی پیدا نکردم و بدتر از آن، تقریباً هیچ کتابی برای کودکان که زندگی نامه کامل و دقیقی از او مناسب برای کودکان نوشته باشد، پیدا نکردم. اما آثار زیادی در مورد وقایع محرم و عاشورا وجود دارد. مخصوصا برای نوجوانان مناسب است. اثری خوب و قوی مثل «پدر، عشق و پسر» که داستان را برای نوجوانان توضیح می دهد.