ویپینگ احتمالاً دروازه ای برای سیگار کشیدن نیست


روند استفاده از سیگار و سیگار الکترونیکی در بین نوجوانان ۱۶ تا ۲۴ ساله در انگلیس نشان می دهد که مصرف سیگار باعث تشویق بیشتر جوانان به شروع سیگار نمی شود.

سلامتی


۱۰ مارس ۲۰۲۲

K4EW53 مرد ریشو با کت و شلوار در شهر بخار می کند

مردی که بخار می کند

آنا بردنیک/آلامی

جوانانی که سیگار کشیدن را امتحان می کنند، احتمال بیشتری دارد که بعداً سیگار کشیدن را شروع کنند – اما یک تحلیل جدید از روند مصرف نیکوتین در انگلستان نشان می دهد که نظریه به اصطلاح دروازه ای برای ویپینگ توضیحی نیست.

دلیل واقعی این پیوند می‌تواند این باشد که نوجوانانی که شروع به مصرف سیگار می‌کنند همان کسانی هستند که احتمالاً سیگار کشیدن را امتحان می‌کنند، صرف نظر از اینکه آیا تا به حال سیگار الکترونیکی مصرف کرده‌اند یا خیر.

بر اساس تخمینی که توسط بهداشت عمومی انگلستان انجام شده است، مصرف سیگار بسیار کمتر از سیگار برای سلامتی افراد مضر است و حدود ۹۵ درصد آسیب کمتری ایجاد می کند. به سیگاری‌های بریتانیا توصیه می‌شود برای کمک به ترک سیگار به سیگارهای الکترونیکی روی بیاورند، اما بدن‌های بهداشتی در برخی از کشورهای دیگر، مانند ایالات متحده و استرالیا، نگاه ضعیف‌تری به سیگار کشیدن دارند.

برای جشنواره ایده‌ها و تجربیات به ما بپیوندید. New Scientist Live با یک رویداد زنده حضوری در منچستر، بریتانیا، که می توانید از راحتی در خانه خود لذت ببرید، ترکیبی است، از ۱۲ تا ۱۴ مارس ۲۰۲۲. اطلاعات بیشتر.

یک استدلال کلیدی در برابر آسان کردن خرید سیگارهای الکترونیکی این است که جوانانی که شروع به مصرف سیگار می‌کنند به نیکوتین معتاد می‌شوند و بنابراین برای ضربه سریع‌تر نیکوتین به سیگارهای سنتی روی می‌آورند. چندین مطالعه نشان داده است که نوجوانانی که سعی می کنند سیگار بکشند بیشتر در معرض سیگار کشیدن هستند.

اما این مطالعات صرفاً میزان سیگار کشیدن را در افرادی که سیگار مصرف کرده‌اند و کسانی که سیگار نکشیده‌اند مشاهده می‌کنند. چنین تحقیقات مشاهده ای نمی تواند نشان دهد که عامل اول باعث عامل دوم می شود، فقط این دو چیز با هم مرتبط هستند.

ممکن است یک آسیب پذیری مشترک وجود داشته باشد که این ارتباط را توضیح می دهد. لیون شهاب از دانشگاه کالج لندن می‌گوید: برای مثال، این می‌تواند به این دلیل باشد که استعداد ژنتیکی برای آزمایش چیزهای مختلف وجود دارد یا فشارهای محیطی برای امتحان کردن چیزها وجود دارد.

تیم شهاب به جای بررسی اینکه آیا احتمال دارد افراد سیگار کشیدن را شروع کنند یا خیر، به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه میزان مصرف سیگار در بین نوجوانان ۱۶ تا ۲۴ ساله در انگلیس در طی ۱۱ سال گذشته تغییر کرده است، چرا که مصرف بخارپز در حال گسترش است.

اگر واقعاً یک اثر دروازه وجود داشته باشد، پس با تغییر نرخ‌های بخار، آنهایی که برای سیگار کشیدن هستند نیز باید الگوی مرتبطی داشته باشند. در واقع، در حالی که استعمال دخانیات در این گروه سنی در سال ۲۰۱۳ به حدود ۵ درصد افزایش پیدا کرد و از آن زمان تا کنون در این منطقه وجود داشته است، نرخ سیگار کشیدن منظم از حدود ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۸، آخرین سال مطالعه کاهش یافته است. .

شهاب می‌گوید، با این حال، تجزیه و تحلیل نمی‌تواند رد کند که ویپینگ اثر دروازه بسیار کوچکی دارد.

یافته ها ممکن است همه منتقدان سیگارهای الکترونیکی را متقاعد نکند. مارتین مک کی از دانشکده بهداشت و پزشکی استوایی لندن می‌گوید: «من این مطالعه را به‌عنوان رد شواهد گسترده‌ای که از قبل برای اثر دروازه وجود دارد، نمی‌دانم. “پیگیری افراد مناسب ترین راه برای پاسخ به این سوال است.”

مرجع مجله: اعتیادDOI: 10.1111/add.15838

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/