ویرایش ژن روی کنه ها بینش هایی در مورد پیشگیری از بیماری ها را نوید می دهد


آخرین اخبار بیماری های عفونی

تصویر خبر: ویرایش ژن روی کنه ها بینش هایی در مورد پیشگیری از بیماری ها را نوید می دهد

چهارشنبه، فوریه ۱۶، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

دانشمندانی که اولین ویرایش ژن را در کنه ها انجام دادند، می گویند این خط از تحقیقات می تواند به راه های جدیدی برای کاهش بیماری های منتقله از کنه در انسان منجر شود.

کنه ها می توانند تعداد زیادی از بیماری ها را به افراد منتقل کنند – از جمله بیماری لایم، بابزیوز و تب خالدار کوه راکی ​​- اما دانش ژنتیکی در مورد کنه ها در حال حاضر محدود است.

محققان در یک مطالعه جدید گفتند که این در تضاد آشکار با پشه ها است. یافته ها در فوریه منتشر شد. ۱۵ در مجله آی ساینس.

مونیکا گولیا، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «علیرغم توانایی آنها برای به دست آوردن و انتقال مجموعه ای از پاتوژن های ناتوان کننده، تحقیقات روی کنه ها از سایر ناقلان بندپایان مانند پشه ها عقب مانده است، عمدتاً به دلیل چالش های موجود در به کارگیری ابزارهای ژنتیکی و مولکولی موجود». نوس، زیست شناس مولکولی در دانشگاه نوادا، رنو.

«در دسترس بودن ابزارهای ویرایش ژنوم به ما این امکان را می دهد که برخی از اسرار ژنوم کنه را باز کنیم و به ما این امکان را می دهد که نحوه زنده ماندن این حیوانات منحصر به فرد در محیط، نحوه تعامل آنها با عوامل بیماری زا و چگونه می توانیم از انتشار بیماری کنه ها به آنها جلوگیری کنیم. انسان و دام، “او در یک نشریه خبری توضیح داد.

محققان از تکنیکی به نام CRISPR-Cas9 برای ویرایش ژنوم کنه پا سیاه که بیماری لایم را گسترش می دهد، استفاده کردند. ابتدا، دانشمندان بر تعدادی از موانع برای ویرایش ژن در کنه ها غلبه کرده بودند.

تخم‌های کنه دارای فشار داخلی بالا، پوسته بیرونی سخت و یک لایه مومی در خارج از جنین هستند که باید قبل از تزریق برای ویرایش ژن برداشته شوند.

«ما توانستیم با دقت کالبد شکافی کنیم [pregnant] کنه‌های ماده برای برداشتن اندامی که مسئول پوشاندن تخم‌ها با موم است با جراحی، اما همچنان به ماده‌ها اجازه می‌دهد تا تخم‌های زنده بگذارند. گولیا-نوس گفت: این تخم‌های بدون موم به جنین کنه اجازه تزریق مواد لازم برای اصلاح ژنوم را می‌دهند.

او گفت: “یک چالش بزرگ دیگر درک زمان رشد جنین کنه بود. اطلاعات کمی در مورد جنین شناسی کنه وجود دارد که ما نیاز به تعیین زمان دقیق زمان معرفی CRISPR-Cas9 برای اطمینان از بیشترین شانس برای ایجاد تغییرات ژنتیکی داشتیم.”

گولیا-نوس گفت: «ما انتظار داریم که ابزارهایی که در اینجا توسعه داده‌ایم راه‌های تحقیقاتی جدیدی را بگشایند که درک ما از زیست‌شناسی مولکولی این گونه کنه و گونه‌های مربوط به آن را تسریع کند.»

او افزود: در نهایت، این ممکن است “به توسعه و استفاده از رویکردهای جدید برای کنترل بیماری های منتقله از کنه کمک کند.”

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد کنه ها، به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مراجعه کنید.

منبع: آی ساینس، انتشار خبر، فوریه ۱۵، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


عفونت های باکتریایی ۱۰۱: انواع، علائم و درمان
به نمایش اسلاید مراجعه کنید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/