ویتامین های B نقش اساسی در فرآیند متابولیسم دارند

زمانی ویتامین های B به عنوان یک ویتامین منفرد به نام ویتامین B شناخته می شدند. پس از انجام تحقیقات زیاد، متوجه شدیم که در واقع ۸ ویتامین متمایز وجود دارد. تحقیقات بیشتر همچنین به این نتیجه رسیده است که ویتامین های B محلول در آب هستند، به این معنی که به راحتی از بدن دفع می شوند و بنابراین باید دائماً از طریق رژیم غذایی مصرف شوند. ویتامین‌های B به دلیل نقش اساسی که در متابولیسم دارند، اغلب در طول سال‌ها بحث مصرف مکمل‌ها بوده است. ویتامین‌های B برای عملکردهایی مانند افزایش سرعت متابولیسم، حفظ سلامت پوست و ماهیچه‌ها، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و عصبی و رشد و تقسیم سلولی ضروری هستند. هر ویتامین B عملکرد خاصی در فرآیند متابولیسم دارد.

ویتامین B1ویتامین B1 به تیامین نیز معروف است. تیامین برای عملکرد سالم مغز و همچنین متابولیسم کربوهیدرات ضروری است. کمبود تیامین می تواند باعث بیماری به نام بری بری شود که یک بیماری اعصاب و قلب است. علائم این بیماری کاهش وزن، بی ثباتی عاطفی، ضعف، درد در بازوها و پاها، اختلال در ادراک حسی، آریتمی و مرگ در شرایط شدید ممکن است رخ دهد. تیامین را می توان در انواع غذاها با غلظت های کم یافت. مخمر و گوشت خوک بالاترین غلظت تیامین را دارند اما می توانید آن را در غذاهایی مانند غلات کامل، آرد گندم، بلغور جو دوسر، کتان، تخمه آفتابگردان، برنج قهوه ای، کلم پیچ، سیب زمینی، پرتقال، جگر و تخم مرغ نیز پیدا کنید.

ویتامین B2ویتامین B2 به عنوان ریبوفلاوین نیز شناخته می شود. ریبوفلاوین برای بسیاری از فرآیندهای سلولی در بدن از جمله متابولیسم انرژی، چربی ها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و اجسام کتون ضروری است. کمبود ریبوفلاوین می تواند باعث بیماری ریبوفلاوین شود که یک سوء تغذیه پروتئین-انرژی است. علائم ممکن است شامل ترک در لگن، حساسیت به نور خورشید و درد زبان باشد. ریبوفلاوین را می توان در انواع غذاها مانند شیر، پنیر، سبزیجات سبز برگ، جگر، کلیه ها، حبوبات، مخمر، قارچ و بادام یافت.

ویتامین B3ویتامین B3 به نیاسین نیز معروف است. نیاسین یک ماده مغذی ضروری است که در فرآیند متابولیسم نقش دارد. نیاسین هم در ترمیم DNA و هم در تولید هورمون های استروئیدی در غده فوق کلیوی نقش دارد. کمبود نیاسین همراه با کمبود تریپتوفان پلاگرا نامیده می شود. علائم پلاگر شامل پرخاشگری، درماتیت، بی خوابی، سردرگمی ذهنی و اسهال است. نیاسین را می توان در انواع غذاها مانند سالمون، آووکادو، بروکلی، آجیل، دانه ها، غلات کامل، هویج، قارچ و محصولات حیوانی مانند استیک، مرغ و گوشت خوک یافت.

ویتامین B5ویتامین B5 به نام اسید پانتوتنیک نیز شناخته می شود. پانتوتنیک یک ماده مغذی ضروری برای حفظ زندگی است. نقش کلیدی در متابولیسم و ​​تشکیل کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها دارد. کمبود پانتوتنیک می تواند باعث آکنه و در موارد شدید باعث پارستزی و سوزن سوزن شدن پوست شود. اسید پانتوتنیک را می توان در بسیاری از غذاها یافت، اما غلات کامل، حبوبات، گوشت، تخم مرغ و ژل رویال حاوی بالاترین مقدار هستند.

ویتامین B6ویتامین B6 به نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود. پیریدوکسین به تعادل سدیم و پتاسیم و همچنین تولید گلبول های قرمز کمک می کند. پیریدوکسین همچنین با کاهش سطح هموسیستئین که با بیماری های قلبی عروقی مرتبط است، با سلامت قلب و عروق مرتبط است. کمبود پیریدوکسین ممکن است منجر به کم خونی، فشار خون بالا، احتباس آب، افسردگی و درماتیت شود. پیریدوکسین را می توان در بسیاری از غلات، سبزیجات سبز برگ، جگر، تخم مرغ و گوشت یافت.

ویتامین B7ویتامین B7 به نام بیوتین نیز شناخته می شود. بیوتین یک کوفاکتور در متابولیسم اسیدهای چرب و لوسین است و در تنظیم سطح گلوکز خون نقش دارد. کمبود در بزرگسالان معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، در نوزادان می تواند باعث نقص رشد و اختلالات عصبی شود. بیوتین را می توان در انواع زیادی از غذاها مانند جگر، حبوبات، سویا و شیر در مقادیر کم یافت، اما غلظت های بیشتری را می توان در ژل رویال و مخمر آبجو یافت.

   

ویتامین B9ویتامین B9 به نام اسید فولیک نیز شناخته می شود. اسید فولیک برای بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی مانند ایفای نقش کلیدی در فرآیند متابولیسم برای تولید گلبول های قرمز سالم و جلوگیری از کم خونی برای کاهش سطح هموسیستئین و بیماری های قلبی عروقی ضروری است. برخی تحقیقات همچنین شواهدی را نشان داده اند که اسید فولیک می تواند اثرات پیری بر مغز را کاهش دهد. اسید فولیک در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا کمبود آن در زنان باردار می تواند منجر به نقایص مادرزادی شود، به همین دلیل است که مصرف مکمل اغلب در دوران بارداری توصیه می شود. اسید فولیک را می توان به مقدار زیاد در سبزیجات سبز برگ، لوبیا، نخود، تخمه آفتابگردان، جگر و مخمر نان یافت.

ویتامین B12 ویتامین B12 گاهی اوقات به عنوان کوبالامین شناخته می شود. ویتامین B12 به دلیل نقش حیاتی در عملکرد طبیعی سیستم عصبی و مغز، یک مکمل محبوب در نوشیدنی های انرژی زا بوده است. ویتامین B12 همراه با اسید فولیک به تولید گلبول های قرمز سالم کمک می کند. ویتامین B12 همچنین در متابولیسم سلول ها در بدن از جمله تنظیم و تشکیل آنها و همچنین سنتز اسیدهای چرب و تولید انرژی نقش دارد. کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی، ناتوانی DNA در سنتز تولید گلبول های قرمز خون، از دست دادن حافظه، افزایش احتمال بیماری های قلبی عروقی و سایر نقص های شناختی شود. از آنجایی که ویتامین B12 فقط در گوشت، تخم مرغ، شیر و سایر محصولات حیوانی یافت می شود، گیاهخواران باید رژیم غذایی خود را با ویتامین B12 تکمیل کنند یا غذاهای گیاهی را خریداری کنند که ویتامین B12 به آنها اضافه شده است.

ویتامین B دومین مکمل مهمی است که می توانید همراه با مولتی ویتامین برای بدن سالم مصرف کنید. ویتامین‌های B بخش مهمی از دریافت بیشتر مواد مغذی از رژیم غذایی شما هستند و به بدن شما کمک می‌کنند تا فعال و سالم بماند. مصرف مقادیر بهینه هر ویتامین B به طور جداگانه بسیار دشوار است، بنابراین مصرف یک کمپلکس ویتامین B آسان تر و ارزان تر است. حتی اگر مطمئن نیستید که مقدار زیادی از ویتامین B خاص دریافت می کنید، نمی توانید بیش از حد مصرف کنید زیرا به راحتی از بدن دفع می شود. همچنین با کمپلکس، از اثر هم افزایی تمامی ویتامین های B استفاده می کنید که به معنای هضم و جذب بهتر چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها است. ویتامین های گروه B را بعد از غذا مصرف کنید اما آنها را همزمان با مولتی ویتامین مصرف نکنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر