وزیر سابق از پاسخ دادن خودداری کرد این تصاویر به روح کودکان آسیب می رساندبه گزارش همشهری آنلاین، زهرا الهیان، نماینده مردم تهران در شورای اسلامی، درباره نشست زنان فرماندار و خانواده استاندار در سراسر کشور گفت: در این جلسه درباره حقوق کودک به ویژه حقوق کودک در فضای مجازی صحبت کردم. در روز کرونا، تبلت‌ها و گوشی‌های زیادی را برای کودکان و نوجوانان تهیه کردیم. با این حال، ما نمی‌دانیم چه چیزی برای آنها مناسب است، یا یک سیم کارت تمیز یا یک اینترنت تمیز. ما به خانواده ها، کودکان و نوجوانان در زمینه استفاده صحیح از فضای مجازی آموزش نداده ایم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه قوانینی برای استفاده صحیح کودکان از فضای مجازی وجود ندارد، گاهی اوقات با علاقه شدید وارد سایت‌ها و پورتال‌هایی می‌شوند که حاوی مطالب و تصاویر نامناسب، غیراخلاقی و خطرناک هستند. تصاویری که به شدت به روح و روان فرزندانمان لطمه زد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: در بسیاری از کشورها حتی آمریکا اینترنت پاک به صورت ملی، مسدود کردن وب‌سایت‌های غیرقانونی و بدافزارها و بدافزارها معرفی شده است. زیرا متأسفانه باید گفت که بخش زیادی از فضای اینترنت را وب سایت های غیرقانونی و خطرناک اشغال کرده اند.

وی افزود: متأسفانه در فضای مجازی مورد استفاده کودکان به نظر من پاکسازی صورت نگرفته است که براساس اسناد واقعی از جمله سازمان ملی حقوق کودک وزیر سابق ارتباطات بوده است. دولت در پاسخ به اظهارات من مطالبی را منتشر کرد. “

الهیان تایید کرد: این اظهار نظر آقای آذری جهرمی نشان می دهد که او می خواهد با فرار از پاسخگویی در مورد دستاوردهای خود در داخل وزارت ارتباطات دوری کند. اما متوجه می شویم که هیچ اقدامی از سوی وزیر ارتباطات برای سالم نگه داشتن این فضا انجام نشده است. این امر به امنیت، فرهنگ و اخلاق خانواده آسیب وارد کرده و باعث فروپاشی و فروپاشی برخی خانواده ها شده است. در مورد زن جوانی که توسط شوهرش طلاق گرفته است نیز همینطور است.

وی افزود: اینترنت پاک برای کودکان یک نیاز جدی برای خانواده هاست که متاسفانه وزیر سابق ارتباطات تاکنون با عفت و عدم پذیرش مسئولیت در این زمینه اقدام نکرده است. من معتقدم که می توان این مسائل را پیگیری کرد، چرا که نگرش و نگرش فرزندان ما در این زمینه به شدت آسیب دیده است. به گفته رئیس مرجع ملی حقوق کودک در قوه قضائیه، وضعیت فرزندان ما خوب نیست و قلدری در نتیجه سوء استفاده آنلاین افزایش یافته است.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان توضیح داد: باید هرچه زودتر مانند سایر کشورهای پیشرفته به سمت قانونی شدن فضای مجازی برویم و حقوق فرزندانمان را تضییع نکنیم و سایر اقشار کشور در معرض این منفور شدن فضای مجازی قرار بگیرند. البته مشکل کلاهبرداری آنلاین، دسترسی شهروندان به اطلاعات حساس و سرقت حساب های بانکی و عدم حفاظت از اطلاعات شخصی، سازمانی و هک از دیگر خطرات عدم تحمل فضای مجازی است.