وزیر خارجه انگلیس ایران را به “خونریزی و ویرانی” متهم کرد. تهدید برنامه هسته ای ایران بیش از هر زمان دیگری پیشرفته استبه گزارش همشهری آنلاین، پایگاه خبری بلومبرگ نوشت که جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس امروز اعلام کرد که تهدید برنامه هسته ای ایران «پیشرفته تر از همیشه» است.

کلاورلی که در کنفرانس امنیتی منامه در بحرین سخنرانی می کرد، ایران را به “خونریزی و ویرانی” در سراسر جهان متهم کرد.

وی با تکرار ادعاهای دولت های غربی مبنی بر حمایت ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین گفت: این رژیم هواپیماهای بدون سرنشین جنگی به روسیه فروخته است که غیرنظامیان اوکراینی را می کشند.

کشورهای غربی می گویند که ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشین برای عملیات نظامی در اوکراین در اختیار روسیه قرار می دهد. مسکو و تهران چنین اتهاماتی را رد کرده اند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که تهران چند ماه قبل از آغاز عملیات ویژه در اوکراین پهپادهای خود را به روسیه تحویل داده است.

در همین راستا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اخیرا در نشست خبری در پاسخ به سوالاتی در مورد جنگ اوکراین و برخی اخبار منتشر شده مبنی بر کمک ایران به روسیه در این جنگ، گفت: بحران. در اوکراین، ما بارها موضع خود را اعلام کرده ایم. همانطور که بارها گفته ایم، در مواجهه با این بحران، ما به سیاست بی طرفی فعال پایبند هستیم. ما طرف جنگ در اوکراین نیستیم و از ابتدای این بحران تلاش کرده‌ایم تا هر دو کشور را به مسیر دیپلماسی برای حل اختلافات و جلوگیری از ادامه درگیری در «نظام روابط دوستانه» برگردانیم. ما هر دو را داریم

کنعانی با بیان اینکه ما سلاح و تجهیزاتی را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه نفرستادیم و طرف جنگ هم نیستیم، تصریح کرد: همکاری امنیتی ایران و روسیه اولین آغاز کننده این جنگ بود. همکاری های امنیتی در چارچوب روابط دوجانبه و بر اساس مجاری شفاف و قانونی است. ایران معیار روابط دوستانه با دیگر کشورها را تعیین کرده است و اوکراین نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما روابط نزدیک و دوستانه ای با اوکراین داشته ایم و به روابط با اوکراین در این زمینه نگاه می کنیم. ایران در واکنش به اقدام دولت اوکراین برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک با ایران، محتاطانه عمل کرده و برای حفظ ساختار دیپلماتیک روابط دوجانبه اقدام کرده است.

علاوه بر این، سرگئی ورشینین، وزیر امور خارجه روسیه نیز اخیرا این ادعای همکاری نظامی ایران و روسیه را تکذیب کرد و گفت: همه اینها چیزی جز یک سرپوش نیست و غرب از عمد استفاده می کند تا ناتوانی خود را در تضمین کامل پنهان کند. . اجرای برجام و بازگشت به تعهدات آن.

بلومبرگ همچنین گفت: وزیر امور خارجه انگلیس پس از این اتهامات علیه ایران گفت: انگلیس مصمم است با دوستان خود برای مقابله با تهدید ایران همکاری کند تا از قاچاق تسلیحات متعارف جلوگیری کند و از دستیابی این رژیم به توانایی های خود جلوگیری کند. . سلاح های هسته ای

در گذشته، فرانسه، بریتانیا و آلمان از دبیرکل سازمان ملل خواسته بودند تا کارشناسانی را به اوکراین بفرستد تا بررسی کنند که آیا قطعنامه ۲۲۳۱ (در برجام) که ایران را از فروش برخی از محصولات از جمله پهپادها بدون تایید شورا منع می کند یا خیر. . ممنوعیت، چه اجرا شود یا نه، اما طرف روسی تاکید کرد، دبیر سازمان ملل کار فنی انجام می دهد و قدرت یا تخصص لازم برای انجام چنین تحقیقاتی را ندارد. روسیه معتقد است که آغاز چنین تحقیقاتی به پیشنهاد گروهی از کشورها نقض ماده ۱۰۰ منشور سازمان ملل است.

بر اساس این ماده، دبیرکل و کارکنان دبیرخانه نباید در اجرای وظایف خود از دولت ها یا مقامات خارج از سازمان ملل درخواست یا دستورالعمل دریافت کنند.

اتحادیه اروپا قبلاً پنج شهروند ایرانی و سه شرکت ایرانی را به اتهام ارائه پهپاد به روسیه تحریم کرده بود، اما هیچ مدرکی مبنی بر تحویل این پهپادها به روسیه ارائه نشد. تحریم‌ها علیه افراد و سازمان‌های ایرانی در چارچوب تحریم‌های اتحادیه اروپا به دلیل «نقض تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین» تصویب و اجرا شد.